Az uruguayi építmény nemcsak a 2019-ben kitört világjárványban elhunytaknak állít emléket, hanem minden olyan pandémiára emlékeztet, amely a történelem során az emberiséget sújtotta.
A 2020-as év közel sem úgy alakult, ahogy azt a szilveszteri pezsgődurrantáskor elképzeltük. A decemberben kirobbant koronavírus-járvány Kína után az egész világon végigsöpört, felforgatta mindannyiunk életét és a legfrissebb statisztikák szerint globális viszonylatban már több mint 950 ezer áldozatot követelt. Egy uruguayi építész stúdió, a Gómez Platero Architectures az elhunytak tiszteletére egy monumentális emlékművet tervezett, amelynek építése már októberben kezdetét veheti.
Hamarosan Montevideo partjainál emelik fel az első olyan építményt, amely a koronavírus-járvány áldozatainak állít emléket. A tervek szerint az emlékmű a parttól és a város zajaitól egészen távol, az óceánba nyúlva helyezkedik majd el, amelyet a látogatók egy hosszú felvezető úton keresztül közelíthetnek meg. A 40 méter átmérőjű, acélból készült szerkezet moduljait egy közeli műhelyben készítik el, hogy a lehető legkisebb legyen az épület ökológiai lábnyoma. Az emlékmű közepén egy hatalmas lyuk tátong majd, a látogatók ezen keresztül lepillanthatnak le a nyílt vízre, miközben a partnak csapódó hullámok moraját hallgatják. A „World Memorial to the Pandemic” nevet viselő projekt egyik célja az volt, hogy a világjárvány áldozatai előtt tisztelegjen, de az igazgató és vezető építész, Martín Gómez Platero egy másik fontos szerepet is szánt neki.
„Számunkra nagyon fontos, hogy az ide látogatók megértsék a természethez fűződő viszonyukat. Ez az emlékmű segít áthidalni a városi világ és a természetes környezet közötti szakadékot.”– mondta Gómez Platero. Az építmény azzal a céllal készül, hogy megfelelő körülményeket nyújtson a gyászolni vágyóknak és emellett az önreflexióhoz is tökéletes helyszínt biztosítson. „Nem az ember lesz a középpontban, hanem a hatalmas üreg. Akik itt lenéznek, azok láthatják, ahogyan a természet ereje megmutatkozik. Ez emlékeztetni fogja őket arra, hogy az ökoszisztémánk centruma a természet, és mi emberek ennek teljesen alá vagyunk rendelve. Nem pedig fordítva.”
Az emlékmű a tervek szerint egyszerre legfeljebb 300 látogató befogadását fogja lehetővé tenni, akik – a járványhelyzetre való tekintettel – a távolságtartási irányelvek betartása mellett is zavartalanul gyászolhatják elvesztett szeretteiket vagy gyakorolhatják az önreflexiót. „A kör alakú platform az egységet, a közösséget jelképezi, amelyet csak az a repedés szakít félbe, ahol a látogatók belépnek. Ez a törés szimbolizálja azokat a világméretű járványokat, amelyek a történelem során nagy pusztításokat végeztek.” – mondta Gómez Platero, majd megjegyezte, hogy jelenleg is folynak a megbeszélések az uruguayi kormánnyal. Ha minden az elképzelésük szerint alakul, akkor hamarosan megtalálják az építkezéshez megfelelő helyet és októberben el is kezdődhetnek a munkálatok, amelyek előreláthatólag hat hónapig tartanak majd.
Nyitókép: Gómez Platero