Ilyenek a tigirisszülők: valóban könyörtelenség kell a sikerhez?

A tigris az ázsiai népek kultúrájában és mitológiájában kitűntetett szereppel bír. A halálos csúcsragadozót rettegéssel kevert csodálat övezi. Az állat egyszerre tekintélyt parancsoló és lenyűgöző. A tigrisszülőkre is áll ez a kettősség.

Leginkább az jellemző rájuk, hogy merev és rendkívül magas elvárásokat támasztó módszerekkel, terelik gyermeküket a siker irányába.

Kiválóság minden tekintetben

A kistigriseknek nincs könnyű életük, mert szüleiknek kell állandóan megfeleljenek. Nem számít, hogy papírrepülő hajtogatásról vagy matekdolgozatról van szó, tudásukkal ki kell tűnniük a többi gyerek közül, különben az anyatigris keményen leteremti őket. A tigrisszülők gyermekeiket a siker várományosainak, valamiféle kis tudásrobotoknak próbálják kinevelni. Bár a módszer valóban sok előnnyel rendelkezik, éppannyi hátránya is van. A tigrisszülők nem riadnak vissza a testi fenyítéstől, és kieresztik karmaikat, ha úgy ítélik meg, hogy gyermekük túl sok időt próbál társaira, barátaira vagy szociális életére szentelni. Látástól vakulásig tanulniuk kell a tigrisgyerekeknek, szabadidő, mint fogalom nem létezik számukra. Minden idejüket valami hasznos, előrevivő elfoglaltsággal kell kitölteniük. Az anyatigrisek  jó előre eldöntik, gyermekük mivel töltheti szabadidejét, ami leggyakrabban valamilyen különóra, amiben szintén nem a kikapcsolódás és az öröm a lényeg, hanem minimum a kimagasló versenyeredmények. Ezek a szülők nem kívánnak sokat, elég egy Nobel-díj vagy egy NASA ösztöndíj, két könyv között.

A hatalmaskodó szülő és a bajba került gyerek

Vissza a jövőbe

A tigrisnevelés, vagy tigrisszülőség fogalma bár a mostani hajszolt és sikerorientált életmódhoz kiválóan illeszkedik pedig korántsem újkeletű. Az ötödik századi filozófus Konfuciusz nevéhez fűződik. Konfuciusz a hierarchikus családi struktúrákat részesíti előnyben, a hűséget, az erős munkamorált, a szorgalmat, az őszinteséget, valamint az oktatás és a tanulmányi eredmények iránti elkötelezettséget tekinti irányadónak. Bár  a filozófus több mint kétezer évvel ezelőtt publikálta könyveit, tanításai még mindig erős befolyással bírnak egyesekre. Sok kelet-ázsiai család számára ez a fajta nevelés a társadalmi-gazdasági helyzet javításának és a siker kulcsa. Bár a nyugati társadalmakban a liberálisabb hozzáállás terjedt el, a tanulmányok szerint még így is minden ötödik gyermek kerül a tigris karmai közé.

A tigrisszülő kifejezést egyébként Amy Chua Battle Hymn of the Tiger Mother vagyis az anyatigris harci himnusza című könyve hozta vissza és tette rendkívül népszerűvé a nyugati kultúrában. Chua arról ír, hogy gyermekkorában iszonyatosan szigorú irányelvek mentén élt, és két lányával is ezt a stratégiát folytatta. Bár Chua kijelentette, hogy könyve csupán visszaemlékezés, nem pedig útmutató, amely azt sugallja, hogy az ázsiai szülők jobban tudnak gyermeket nevelni, mégis sokan nyugaton is átvették módszereit, annak ellenére is, hogy könyvében azt is leírja Chua, hogy lányai lázadása miatt újra kell gondolnia anyai szerepét.

Nézd meg mit tettél velem

A tigrisalomból származó gyermekeknél fokozott szorongás, alacsony önbecsülés a jellemző. Fiatal felnőttként magas depressziós rátát mutatnak, és jellemző rájuk a döntésképtelenség is. A szociális készségek hiányában nehézségeik vannak a másokkal való kapcsolatok kialakításában, és gyakran önmagukat sem képesek fenntartani, mert jobban félnek a hibáktól és nem akarnak csalódást okozni, így nem mernek önállóan belevágni dolgokba. Ezekből a gyerekekből kerülnek ki az önkárosító és önfegyelemmel nem bíró felnőttek. Sőt a tigrisszülő gyermekei gyakran követnek el öngyilkosságot is.

Bár azt mondják, a pokolhoz vezető út is jószándékkal van kikövezve, amikor szülővé válunk, mindig gondolkodjunk döntéseink hosszútávú következményeiben is. Tegyük fel magunknak a kérdést vajon milyen szülők vagyunk akkor, ha akármilyen jó szándékkal is, legyen az akár a jobb élet reményében, de feláldozzuk gyermekünk testi-lelki jólétét és boldogságát a siker oltárán?

Forrás: verywellmind
Nyitókép: Guido Mieth/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: