Széles a kínálat: magnézium malát, kelát, citrát vagy pezsgőtabletta, de mi alapján válassz?
Valószínű, hogy mindenkivel előfordult már, hogy egy rossz mozdulattól begörcsölt a lába. Ez gyakran előfordul edzéskor, de néha semmilyen különösebb oka nincsen, sőt még éjszakai is ébredhetsz arra, hogy egyszer csak fellép egy izomgörcs. A magnéziumhiánynak ez a leggyakrabban előforduló tünete, de más jelei is vannak, amelyekre nem árt figyelni.
A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyagunk, rendkívül sok feladata van a szervezetben. A csontanyagcserétől kezdve, az energia ellátásban és számos enzimatikus reakcióban is aktívan részt vesz. A magnéziumhiány legegyértelműbb jele izomgörcs formájában mutatkozik meg, de a depresszió, vagy a minden különösebb ok nélküli hangulatingadozás hátterében is meghúzódhat. A magnéziumhiány okozhat komolyabb tüneteket is, mint kóros szívverés, veseproblémák vagy magas vérnyomás. De gyakran állhat a hirtelen súlygyarapodás, fáradékonyság vagy alvásproblémák hátterében is.
A magnéziumot a megfelelő táplálkozás mellett is érdemes kiegészíteni
A magnéziumot az étkezéssel is be tudjuk vinni: a teljes kiőrlésű gabonák, a zöld levelű zöldségek, a diófélék mind tartalmazzák. És bár a közhiedelem úgy tartja, nem a tejtermékek a legjobb magnéziumforrások. A hivatalos ajánlások szerint egy átlagos testsúlyú felnőtt napi magnéziumszükséglete 300 – 350 mg. Ez a mennyiség egy kiegyensúlyozott étrenddel biztosítva lenne, de sok esetben van szükség a pótlásra: terhesség idején, intenzív sportnál vagy hosszabb idejű diétánál. A kínálat tekintetében óriási a választék, ember legyen a talpán, aki el tudja dönteni, hogy melyik a leghasznosabb. Én például sokáig a pezsgőtablettát ittam, mert szerettem a finom citrusos ízét. Aztán pár éve a természetgyógyászom javaslatára a magnézium malátot szedem, és bár korábban mindig letudtam a beszedendő vitaminokat reggel, ezt például este érdemes szedni. A különböző fajtákat érdemes kipróbálni, hogy melyik hozza a legjobb hatást, de kombinálni is lehet őket, ha tudjuk, hogy melyiket mire szeretnék szedni.
1. Magnézium-malát

A magnézium–malát a magnézium almasavval alkotott sója. Ez az egyik legjobban felszívódó szerves formája a magnéziumnak. Biológiai aktivitása az almasavban rejlik, amely a gyümölcsökben természetesen előforduló molekula. A szervezet energiatermelő folyamataiban van kiemelkedő szerepe, amely a magnéziummal együttesen a sejtszintű energiát fokozza.
2. Magnézium citrát

A magnézium-citrát a magnézium egyik biológiailag könnyebben hozzáférhető formájához tartozik, amely a magnézium és a citromsav kombinációja. Hozzájárul a kimerültség és fáradság csökkenéséhez, az izmok és az idegrendszer megfelelő működéséhez, az egészséges csontok és fogak fenntartásához.
3. Magnézium-taurát

A magnézium-taurát a magnézium taurin aminosavval alkotott sója. Magas biológiai hasznosulás jellemzi. Kiválóan alkalmazható szellemi frissesség fenntartására, az idegrendszer védelmére, valamint segít az ingadozó vércukorszint helyreállításában.
4. Magnézium-kelát

A magnézium-kelát a magnézium legjobban felszívódó formája, amely támogatja a csontok, izmok és ízületek egészségét. Egy kapszula 133 mg magnéziumot tartalmaz, amely hatékony az izomlázzal szemben és segít csökkenteni a fáradtságot.
5. Pezsgőtabletta

A pezsgőtabletta 200 mg magnéziumtartalma hozzájárul az idegrendszer megfelelő működéséhez és a normál izomműködéshez. Praktikus kiszerelés, ha rendszeresen edzel, nem árt, ha mindig van a táskádban. Pillanatok alatt finom sárgabarack ízű üdítő ital készíthető belőle.
Forrás: helath.com
Nyitókép: Maryna Terletska/GettyImages