Íme, a zenetörténelem 10 legsikeresebb albuma

Minden idők legsikeresebb zenekarai nem biztos, hogy minden idők legsikeresebb albumjait adták ki, de minden idők legsikeresebb albumjai minden előadót a szakma csúcsára emeltek.

Persze, egy ilyen listán szerepel Michael Jackson, az AC/DC és a Pink Floyd is. De ugyanúgy helyet kapott rajta a Fleetwood Mac, Meat Loaf és még Shania Twain is. Válogatáslemez, filmzenei album, sőt még egy duplázás is elfér minden idők tíz legsikeresebb albuma között.

10. Be Gees (Various Artists) – Saturday Night Fever

1977-ben, a diszkókorszak kellős közepén, huszonötödik nagylemezeként jelentette meg a Be Gees fennállásuk legsikeresebb albumát, a Saturday Night Fevert. A lemez nem akart több lenni, mint ami, és így válhatott igazán legendássá. Telis-tele van máig sokat dúdolt és mindannyiunk által ismert dalokkal. Többek közt ezen csendült fel a How Deep Is Your Love, a Stayin’ Alive és a More Than A Woman is. Ez esetben nem is csodáljuk a 40 milliós eladást.

9. Fletwood Mac – Rumours

A Fletwood Mac tizenegyedik stúdióalbumaként megjelent Rumours igazi zenei csemege, épp ezért szerepel az 1001 lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz című könyvben is. Bár valószínű, nem utóbbi miatt gyűjti máig a kereskedelmi sikereket, hanem azért, mert 1977-ben és ma is ugyanolyan frissnek hat. A dallamok megkapóak, a szövegek nagy része pedig ma is aktuális. Ezek együttállásának köszönhető a 40 millió feletti eladás is.

8.  Shania Twain – Come On Over

Shania Twain 1997-es Come On Over című albuma több mint egy lemez, az a popkultúra egy szelete. Az azon hallható Man! I Feel Like a Woman ugyanis mindenkiben emlékeket idéz fel. Az énekesnőnek egyénbként pont ez a dal és ez a korong kellett ahhoz, hogy kiszabaduljon a country-skatulyából, illetve hogy az Amerikai Egyesült Államok határain túl is népszerűvé válhasson. Ez pedig be is jött neki, hiszen albuma olyan sikeres lett, hogy abból globálisan több mint 40 millió kelt el.

7.  Eagles – Hotel California

1976-ban az Eagles ötödik stúdióalbumaként jelent meg a máig ikonikus Hotel California. Ez volt az Eagles első albuma Joe Walsh gitárossal, aki az alapító tag Bernie Leadon helyére lépett, valamint az utolsó olyan lemez, amin Randy Meisner alapító basszusgitárossal dolgoztak. Bár valószínű, nem ezen tények együttállása okozta azt, hogy világszerte több mint 42 millió példányban kelt el és teljesen összeforrt az együttessel. A Hotel Californiának a címadó dal mellett még olyan slágereket köszönhetünk, mint a New Kid in Town vagy a Life in the Fast Lane.

6. Meat Loaf – Bat Out of Hell

Meat Loaf kereskedelmi sikere nem volt borítékolt, de a Bad Out of Hell örökre a halhatatlanok közé helyezte Jim Steinmant. Az 1977-ben megjelent debütáló lemezének zsenialitása ugyanis sosem fakul. Lehet kicsit túlzó, olykor talán még klisés is, viszont sose lesz unalmas és tagadhatatlanul nagyszerű. Az sem kis érdem, hogy 2012-ben a Rolling Stone magazin a Minden Idők 500 Legjobb Albuma listáján a 343. helyezte azt el, viszont a 43 millió feletti lemezeladást még ezt is felülmúlja.

5. Eagles – Their Greatest Hits (1971-1975)

Az Eagles duplázik a gyűjteményen, hiszen nemcsak a Hotel California tudhat magának óriási sikereket, hanem az 1976-ban megjelent Their Greatest Hits című lemez is. A korongra a zenekar első négy nagylemezéről válogatták össze a dalokat. Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy ez az egyetlen válogatásalbum, ami felkerült erre az igencsak illusztris listára. A Their Greatest Hits máig kelendő, napjainkra harmincnyolcszoros platinalemez, több mint negyvenöt millió példányban kelt és 2017-ben az Amerikai Egyesült Államok nemzeti könyvtára a Kongresszusi Könyvtár, mint kulturális, történelmi és művészi szempontból jelentős tényezőt választotta be a nyilvántartásába.

4. Pink Floyd – The Dark Side of the Moon

A Pink Floyd 1973-as The Dark Side of the Moon című lemezével kapcsolatban napjainkban már ugyan megoszlanak a vélemények, azonban kiadásának évében senki sem vitatta annak zsenialitását. A mesteri zenei elemeket és sok-sok költői villanást felvonultató, progresszív rock stílusú album rögtön megjelenését követően óriási siker lett és öröksége máig nagyon fontos részét képezi az egyetemes zenetörténelemnek. Így érthető, hogy több mint 45 millió példány kelt el belőle.

3. Whitney Houston – The Bodyguard: Original Soundtrack Album

Ez az album a lista egyik legkülönlegesebbje, hiszen alapesetben nem szoktuk azt meg, hogy egy filmezenei korong produkáljon eszméletlen eladásokat. Bár jobban belegondolva, Whitney Houston nevével összefésülve már mégsem vagyunk meglepődve. 1982-ben, úgy tűnik, mindenki annyira odavolt a csodás énekesnő és Kevin Costner különös románcáért, hogy a mozi után azonnal a lemezboltok felé vette az irányt. A Több mint testőr filmzenei albuma kicsit ugyan giccses, hihetetlenül romantikus, de Whitney Houston óriásiakat énekel rajta, így már csak emiatt is érhető, hogy az világszerte 45 millió példány feletti eladásokat produkált.

2. AC/DC – Back in Black

Ugyan gyakran előfordul, hogy egy ikonikus énekes elvesztése a vég kezdetét jelenti a rockzenekarok számára, de az AC/DC esetében éppen az ellenkezője történt. Eredeti frontemberük, Bon Scott 1980-as halála után a zenekar gyorsan összeszedte magát, Brian Johnson személyében új énekest választott és kiadták minden idők legsikeresebb rock albumát. A Back In Black, nemcsak a hard rock rajongók körében, hanem még a mainstream közönség előtt is népszerűvé vált. Olyannyira, hogy a You Shook Me All Night Long című dalukat még Celine Dion is feldolgozta. Persze, a siker a kanadai szupersztár nélkül is garantált volna, ezt a több mint 50 milliós eladás bizonyítja.

1. Michael Jackson – Thriller

Ki más állhatna ennek a listának az élén, ha nem maga a pop királya? Bizony, Michael Jackson számtalan rekordot döntött meg és tart is a mai napig, így minden idők legsikeresebb albuma is az ő nevéhez fűződik. A Thriller 1982. november 30-án, a sztár hatodik stúdióalbumaként jelent meg és olyan slágerek szerepeltek rajta, mint a Paul McCartney-val közös The Girl Is Mine, a Billy Jean, a Beat It és persze a címadó Thriller is. A korong elkészítése egyébként nem kevesebb mint 750.000 dollárba került, bár ezt senki sem sajnálta rá, hiszen mindenki tudta, hogy bőségesen megtérül majd a befektetés. A lemez népszerűsége azonban még a legmerészebb álmokat is túlszárnyalta. A Thriller egy éven belül a valaha kiadott, legmagasabb példányszámban elkelt album lett és azóta is letaszíthatatlan a trónról. Összesen több mint 70 millió darabot értékesítettek belőle.

Nyitókép: Steve Granitz/WireImage

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)