5 inspiráló sportolónő, akikre felnéz az egész világ

Eredményeikkel, kiállásukkal és egész lényükkel motiválnak minket: inspiráló sportolónők következnek a nagyvilágból, a hihetletlen sikereket elért Hosszú Katinkától a szülei elvesztése után világbajnokságot nyerő Sarah Stevensonig.

A profi sportolók elképesztő, sőt, nem túlzás, hogy emberfeletti teljesítményt nyújtanak a maguk területén, de a most következő ötös lista minden szereplőjében van még valami kis plusz. Valami, ami azok közé az inspiráló sportolónők közé emeli őket, akikre nemcsak a rajongók néznek fel, hanem az egész világ. Hogy mi miért csodáljuk őket? Hosszú Katinkát eredményein túl hihetetlen erejéért és kitartásáért, és azért, ahogyan mindent megtett, hogy anyaként visszatérjen az olimpiára, Simone Biles-t pedig azért, mert megmutatta, hogy nem szégyen a kudarc, mind emberek vagyunk. Serena Williams és Dame Kelly Holmes arra is rengeteg erőt-energiát fordítanak, hogy másokkal törődjenek, míg Sarah Stevenson a szülei elvesztése után állt fel a padlóról, hogy újra világbajnok lehessen. Jól érzed, a sikerek mögött emberi sorsok, nehézségek és küzdelmek húzódnak meg, összeállításunk főszereplői viszont nem félnek megmutatni, hogy ők ezekkel együtt is erősek. Sőt, így erősek csak igazán.

Hosszú Katinka

Bár a párizsi olimpián nem lesz ott, Hosszú Katinkát egyszerűen képtelenség lenne kihagyni egy inspiráló sportolónők összeállításból. A háromszoros olimpiai, kilencszeres világ- és tizenötszörös Európa-bajnok magyar úszónő győzelmeit fel sem tudnánk sorolni, és mindezek mellé még ő az első versenyző, aki egy időben tartotta a világcsúcsot mind az öt vegyesúszó számban (200 m, 400 m, rövid pályán: 100 m, 200 m, 400 m). Hatalmas rajongótábor figyelte minden lépését, a tokiói olimpiára való felkészüléséről pedig film is készült (ennek előzetesét megmutatjuk, a filmet a Netflixen láthattad).

Miután tavaly nyáron anya lett, novemberben bejelentette, hogy újra edz, mert szeretne elindulni az olimpián, de végül nem tudta megúszni az ehhez szükséges szintidőt. „Lehet, hogy klisének hangzik, de mindig az út a fontos, nem a végcél. Azt hiszem ezt én már nyugodt szívvel mondhatom, hiszen az úszásban már minden lehetséges cél sikerült és mindig a folyamat adja a boldogságot, nem a siker… Nekünk egy nagyon boldog évünk van. Köszönöm a rengeteg üzenetet, jó volt megpróbálni kijutni az olimpiára! Mondanám, hogy majd legközelebb sikerül… – írta megjegyzésként Instagram-posztja mellé, amelyen kislányával, Kamíliával szerepel

Simone Biles

Ha szembe jött már veled a Netflixen a Simone Biles visszatér című minosorozat, akkor (ha még nem ismerted a nevét) talán gyorsan csekkoltad is, ki ez a sportolónő. Az eredmények nála is egészen elképesztőek: négyszeres olimpiai és huszonháromszoros világbajnok, aki 2021-ben elsőként ugrotta meg versenyen a Jurcsenko-szaltó dupla változatát bicskamozdulattal. A tokiói olimpia előtt viszont rossz érzések fogták el, és az első ugrása után visszalépett a csapatversenyről, mentális egészségének megőrzésére hivatkozva. Később azt mondta, már jóval előbb ki kellett volna szállnia, azon események miatt, amiken keresztülment. A háttérben zaklatás állt, az elkövető pedig Larry Nassar sportorvos, akit a maximálisan kiszabható 6 évre küldött börtönbe a bíróság, gyerekekről készült pornográf felvételek birtoklása és szexuális visszaélések miatt. A botrányban Simone Biles is érintett volt: 2018-ban árulta el a sajtónak, hogy Nassar őt is zaklatta.

Ennek ellenére valahol mélyen ő is tudta, érezte, hogy még nem végzett a sporttal, vissza kell jönnie. „Csak vissza kellett térnem az edzőterembe, ott keményen dolgoznom, majd bíznom abban, hogy a folyamatok meghozzák a kívánt eredményt. Mindig tudtam, hogy egyszer majd képes leszek visszatérni” – idézte a sportolónőt az Index. Kiemelve, hogy az amerikai válogatón mindenkit maga mögé utasított. Arról, hogy az edzések, mentális egészség és magánélet közt hogyan tudja megteremteni az egyensúlyt, többet tudhatsz meg a róla szóló Netflix minisorozatban. Amelyben egyébként elhangzik az egyik legjobb mondat, amit Simone Biles kapcsán valaha hallottunk: „a világ legjobbja, de emberi lény is”.

Serena Williams

Ha egy olyan sportikont kellene mondanod, aki még profi karrierje lezárultával is sorra gyűjti be a díjakat, és eredményei miatt szerepel a médiában, akkor szinte biztosan Serena Williams neve ugrana be az elsők közt. „Serena története bizonyítja, hogy kemény munkával és kitartással bárki legendává válhat” – írta a Nickelodeon abban a nyilatkozatában, melyben elárulták, hogy az idei Kids Choice Awards-on Serena Williams is a díjazottak között lesz. És nem kisebb elismeréssel bővült a gyűjteménye, mint az úgynevezett Legendák díjával, amelyet a 2022-ben visszavonult, negyvenkét éves, huszonháromszoros Grand Slam győztes sportoló nagy büszkeséggel helyezhet el a gyűjteményében. Ő viszont köszöni szépen, de inkább marad szerény, és gondol előbb nőtársaira, mint saját elképesztő érdemeire. „Minden nő sikere legyen inspiráció a másik számára. Fel kellene emelnünk egymást” – mondta Serena, akinek inspiráló karrierjéről ebben a cikkünkben is olvashatsz.

Dame Kelly Holmes

Egy sportolónő, akitől aztán tényleg nem idegenek a nehézségek, mégis az egyik leginspirálóbb bajnok, akit csak ismer a világ. Már a kezdet sem volt számára ideális, és akkor még finoman fogalmazunk: elég nehéz családi körülmények közt élt. Mindennel küzdött, és úgy érezte, semmiben sem jó. A testnevelő tanárának viszont feltűnt, milyen tehetséges futó, és ő bátorította, hogy dolgozzon keményen és higgyen magában. Kelly útja viszont 17 évesen inkább a hadsereg felé vezetett, de a barcelonai olimpia hatására mégis úgy döntött, végre elkezdi igazán komolyan venni a futást.

„Az athéni olimpiai játékokra való felkészülés volt az első olyan év hét év után, amikor Kelly nem volt sérült, és bátor döntést hozott, hogy duplázni fog. Ő lett az első brit női atléta, aki 800 és 1500 méteren is győzött, és ezzel beírta magát a történelembe. Tizenkét nagy bajnoki éremmel fejezte be fényes pályafutását az olimpiákon, a világbajnokságokon, a Nemzetközösségi Játékokon és az Európa-bajnokságokon” – írják alapítványa weboldalán. Ezt 2008-ban hozta létre, mivel egyrészt nem felejtette el, honnan jött, másrészt biztos benne, hogy minden gyereknek szüksége van egy hősre, akik simán lehetnek akár híres sportolók is szerinte, és persze, szerintünk is. Kelly Holmes a női lovagi rangnak megfelelő Dame címet 2005-ben kapta II. Erzsébet királynőtől. Abban az évben jelentette be visszavonulását.

Sarah Stevenson

Az ő neve talán kevésbé ismerős, pedig itt a helye az inspiráló sportolónők listáján. Hiszen ha valakitől, hát tőle mindig azt láttuk, mind a pályán, mint a magánéletben, hogy még a legfájdalmasabb, leglélekszorítóbb küzdelmek után is fel kell állni, és tovább kell menni. Gyerekként a Jackie Chan-filmek iránti rajongása miatt választotta a taekwondót, amiben olyan elképesztően tehetségesnek bizonyult, hogy 16 évesen junior Európa- és világbajnok lett. És ez csak a kezdet volt a hihetetlen eredmények listáján. A sydneyi olimpián még mindig csak 17 éves volt, az elődöntőben csak bírói döntéssel kapott ki, majd egyetlen ponttal maradt le a bronzéremről. A 2001-es világbajnokságon aranyérmet nyert, és ezüstérmet a 2001-es és 2004-es Európa-bajnokságon.

Athén csalódás volt, de a 2005-ös világbajnokságon második lett, és 2005-ben és 2006-ban is megnyerte az Európa-bajnoki címet. Pekingben újabb olimpia következett számára, ahol úgy tűnt, a verseny nyolcaddöntőjében megint szívszorító vereséget szenved kínai riválisától. Ekkor viszont a taekwondo történetében példátlan döntést hozott a fellebbviteli bizottság: a videófelvételek alapján úgy ítélték meg, hogy igazságtalanul nem kapott meg két pontot, amellyel megnyerhette volna a mérkőzést. Miután visszahelyezték a versenybe, a bronzérmet szerezte meg. 2010-ben még egy Európa-bajnoki cím következett, mielőtt 2011-ben először megnyerte a váltósúlyú világbajnoki címet. Ezt megelőzően kihagyott négy hónapot, mert halálos beteg szüleit ápolta. Az elvesztésük után felállt, és bár a lelke millió darabban lehetett, mentálisan összeszedte magát és megnyerte a vébét. 2012-ben még ott volt a londoni olimpián, de nem tudott érmet szerezni. A versenyszerű taekwondótól 2013-ban vonult vissza. Manapság többek közt motivációs beszédeket tart, és anyai feladatait gyakorolja.

Fotó: Tom Pennington/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)