Az erdők világnapja jó alkalmat ad arra, hogy kiszakadjunk a mókuskerékből és élvezzük a természet csodáit. Ajánlunk néhány útvonalat, amelyet érdemes felkeresni – nemcsak a világnapon, hanem bármikor, ha testi-lelki feltöltődésre vágyunk.
Tudtad, hogy már egy kétórás séta az erdőben mérhetően csökkenti a kortizolszintet és a szimpatikus idegrendszer aktivitását? Az erdő nem csupán fák együttese: az erdők Földünk legfejlettebb életközösségei, amelyek a bennük található mikroorganizmusoktól kezdve a rovarokig mind nélkülözhetetlenek bolygónk számára. Az oxigéndús erdei környezet, a természetes színek, hangok és illatok mind jótékony hatással vannak az emberi szervezetre és idegrendszerre, a falevelekből kipárolgó fitoncidok pedig az immunrendszer működését segítik. Felgyorsult világunkban egy rövid erdei séta is igazi terápiás hatással bír, nem véletlen, hogy japánban az orvosok „receptre írják fel” az erdőfürdőzést. Ráadásul ez a gyógyító hatás mindenki számára könnyen elérhető, vegyük hát fel a túracipőket, és irány az erdő. Ajánlunk 4+1 kirándulást, ahol garantált a testi-lelki felüdülés:
Bakony Hamuház
A csodálatos Bakony keleti erdőinek rejtekén találod ezt a varázslatos kis házikót, amely korábban kulcsos-házként is funkcionált. Nevét azért kapta, mert régebben itt gyűjtötték össze a közeli Csikling-várban keletkező hamut, hogy aztán felhasználhassák üvegkészítéshez. A Hamuházhoz vezető Országos Kéktúra útvonalának mentén minden képzeletet felülmúló medvehagyma-mezők vannak, így a sétára érdemes magatokkal vinni néhány zacskót is, hogy begyűjthessetek egy kis lekvárnak vagy chutney-nak valót.
Mindszentkálla Kopasz-hegy
A Káli-medence kevésbé frekventált turista célpontjai közé tartozik Mindszentkálla, ezért ha egy csendesebb romantikus sétára vágytok, akkor mindenképpen ideális. A hegyre felérve a Balaton csodás kilátásában gyönyörködhettek. Ha pedig a nagy kirándulásban egy kis gasztro élményt is szeretnétek, akkor érdemes még elsétálni a hegy túloldalán található Bácshegyi Kecskefarmra, és belakmározni az isteni kecskesajtból.
Alcsúti Arborétum
Az Alcsúti Arborétum gyakorlatilag az év minden szakában kínál meglepetést a látogatóknak. A negyven hektáros természetvédelmi területen, amely a Vértes lábánál helyezkedik el, az ország egyik legértékesebb élőfagyűjteménye található meg. Még gyerekekkel is könnyű és kellemes sétát jelent bejárni a területet. A tél elmúltával a hóvirágmezőben, később az ibolyákban, májustól pedig a vándormadarak sokaságában lehet gyönyörködni. Nyáron pedig kihagyhatatlan a szentjánosbogarak különleges rajzása.
Nagy-Mély-Völgy
Ez a Mecsekben található, természeti csodákban gazdag útvonal szintén nem a legismertebbek közé tartozik. Ugyanakkor a néhol közepes, nem túl megerőltető emelkedőkkel és lejtőkkel tarkított kirándulás számtalan csodával örvendeztet meg. Ha az erdőban a piros jelzésen haladsz, akkor megtalálod a hegység legmelegebb miocén forrását a Bika-forrást. Tovább barangolva pedig a Mecsek legnagyobb barlangjának bejáratát, a Mánfai-kőlyukat, amelyhez egy érdekes, monda is fűződik, miszerint Mátyás király budavári kincseinek egy részét itt rejtették el.
+1 nehezebb: Rám-szakadék
Minden valamirevaló iskola szervezett legalább egy kirándulást a Háromforrás-völgy vadregényes, leglátogatottabb részére, a Rám-szakadékba. Ha tehát egy kis nosztalgikus utazáson szeretnél részt venni, akkor ezen a korábban lényegesen nehezebben járható turistaútvonalon, felelevenítheted emlékeidet. A mostanra korlátokkal, fapallókkal és lépcsőkkel megkönnyített útvonal még mindig nem a legkönnyebb sétát ígéri, de élményekben annál gazdagabb.
Nyitókép: BartekSzewczyk/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Emlékezetes randira vágysz? 4+1 egyedülálló étterem hazánkban!
- Így sportolj, ha nincs időd! 5 tipp a személyi edzőktől, hogy neked is beleférjen a mozgás az életedbe
- Egy úti cél, ezernyi élmény: fedezzétek fel Visegrádot és környékét bringával!