Ismerd meg a „guillotine frizurát”, és annak sötét titkait

A legújabb, sokak számára meglepő hajvágási trend talán a legdrámaibb is, hiszen az kócos, rövidre vágott stílusával a francia forradalom utáni viharos időszakot idézi meg.

Garrett Markenson Los Angeles-i fodrász a francia forradalom makaber szubkultúrájából és ezoterikus szellemiségéből merített inspirációt, amikor ezzel a történelmi fazonnal kezdett kísérletezni a klienseken. Bár Markenson huszonhárom éves pályafutása során gyakran alkalmazta ezt a vágást, annak sötét történetét csak nemrégiben ismerte meg. De milyen az a guillotine frizura, miért ez a neve, és milyen sötét titok lappang mögötte? Cikkünkből minden kiderül!

A guillotine frizura sötét múltja…

A guillotine-vágás először az 1790-es évek második felében vált népszerűvé a szubkultúrát képviselő nők körében. A francia forradalom után 17.000 dokumentált kivégzést hajtottak végre, melynek legtöbbjét guillotinnal kivitelezték. A lefejezés megkívánta, hogy az áldozatok haját rövidre vágják, hiszen így könnyebben hozzá lehetett férni a nyakhoz. Miután ez az időszak véget ért, az ellenkultúrát képviselő nők erre a szörnyű időszakra reflektálva tették magukévá a stílust.

A guillotine-vágás felemelkedése pedig nem is gondolnánk, milyen fontos mérföldkövet jelentett. Ez a rövid frizura hivatalosan is trenddé vált a francia nők körében. A népszerűség azért is volt olyan meglepő, mert korábban a rövid haj csaknem kizárólag a munkásosztálybeli nők praktikus választása volt. Mert az, ha a hajukat eladták a parókakereskedőknek, pénzszerzési módot jelentett számukra, de divatos választásnak már csak az osztálykülönbségek ilyen módon való kirajzolódása miatt sem volt tekinthető.

Mindezek mellett a frizura szintén alapvető volt a bals des victimes (áldozatok báljai) nevű partikhoz is. Ezek azok az elbűvölő összejövetelek voltak, amelyeken csak azok vehettek részt, akik elvesztették szeretteiket a terror idején. A bejáratnál, a házigazdák előtti kecses meghajlás helyett, a vendégek állítólag á la victime üdvözlésével köszöntötték egymást, élesen előrebiccentve a fejüket, hogy utánozzák a lefejezés pillanatát – magyarázta Markenson egy nemrégiben közzétett Instagram bejegyzésében. Miközben szeretteik emlékére táncoltak, a nők vékony, fehér ruhadarabokat viseltek, amelyekkel szintén a guillotine áldozatain látható ruházatot idézték meg. Emellett piros szalagokat és nyakláncokat kötöttek a nyakuk köré, jelezve a halálos vágás helyét.

… és virágzó jelene

A guillotine-vágás hosszabb, mint a pixie, de sokkal rövidebb, mint a bob. Az élek és a nyak körül apróra vágott rétegek jellemzik. A fodrászok szerint leginkább vastag, hullámos és/vagy göndör hajon működik, hiszen ezeknek tudja leginkább kiemelni a textúráját, de mégis megtartja a dús, kissé rendezetlen formát.

Markenson sok modellt és influenszert számláló ügyfélkörében az utóbbi időben megnőtt az érdeklődés a rövid, bozontos hajvágások iránt, és a guillotine frizura is különösen népszerű lett a nyári időszakban.

Megszállottja vagyok a rövid hajnak, a nyakvonalaknak. A történelme mélyen rezonál bennem”

– írta Instagramján, és ez nem is volt túlzás a részéről. Markensont olyannyira magával ragadta ez a stílus, hogy együttműködött a Busted Branddel (egy latex márka, amely a Cowboy Carter” albumborítóján látható Beyoncé által viselt teljes latex megjelenéséért is felelős), hogy egy piros latex chokert tervezzen, ezzel is emlékezve azokra, amelyeket az „áldozatok báljain” viseltek. Bár ez nem kapható kereskedelmi forgalomban, a nyaklánc segít életre kelteni a guillotine-vágás sötét történelmét – minden borzalmas, mégis inspiráló feminista jelentőségével együtt.

Nyitókép: IMDb
Forrás: Fashionista

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)