Nem csak a fiatal fotós sikerének örülhetünk, hiszen összesen 12 magyar fényképész képe került be a világ egyik legnívósabb természetfotós pályázata, az Arany Teknős döntősei közé.
Idén 15. alkalommal rendezték meg a világ egyik legnívósabb természetfotós versenyét, a nemzetközi megmérettetésen ezúttal is népes mezőny szállt csatába a döntős helyezésekért. A Golden Turtle, vagyis az Arany Teknős szakmai zsűrije májusban hirdette ki a 14 kategória legjobbjait, illetve azt, ki vihette haza a fődíjat, azaz az év természetfotósa címet. Idén közel 11 ezer nevezés érkezett, így még nagyobb elismerés, hogy a fináléban 12 magyar fotográfus munkáit is kiemelték, néhányan több képpel is bekerültek a döntősök közé. Ezeket a pályaműveket – illetve a többi díjazott képet – most a Tretyakov Galériában tekinthetik meg az érdeklődők, hiszen nemrég megnyitották a Golden Turtle kiállítást.
Záporoztak a magyar sikerek az Arany Teknős versenyén
A galéria falán többek között Szabó Irma nevét is felfedezhetjük, aki a Növények varázsa kategóriában bizonyult a legjobbnak Tavaszi naplemente című képével. Emellett két másik pályaművét is elismerte az Arany Teknős zsűrije: a namíbiai sivatagban készült tájképe és a Suhanás című munkája – amely az éjszakai égbolton tovaszálló kuvikot ábrázol – is bekerült a döntőbe. A siker ízét még édesebbé teszi, hogy férjével együtt örülhetett. Szabó Géza Attila pályaműve az Állatok a környezetükben kategóriában végzett döntős helyen.
A 13-17 év közöttieknek szóló kategória a Természet a gyerekek szemével elnevezést viseli – ezt 2019-ben és 2020-ban is Koncz-Bisztricz Tamás szerezte meg az első helyet. A 17 éves magyar fotós idén harmadszor zsebelhette be a győzelmet, sőt, a kategória második helyét is neki ítélte a szakmai zsűri. Kártyás Gergely nevét is meg kell említenünk, hiszen a 16 éves fotográfus két pályaművel is bekerült a döntősök mezőnyébe ugyanebben a kategóriában.
A 2019-es Golden Turtle abszolút győztesének, Daróczi Csabának idén két fényképét emelték ki a versenyen. A Légszomj című képe levegőért kapkodó törpeharcsákat ábrázol – ezzel már több nemzetközi versenyen is szép eredményt ért el, az Arany Teknősön pedig az Állatok viselkedése kategória második helyén végzett. A felnőttek mezőnyében Kércz Tibor is szépen szerepelt: három fotója került be a döntősök közé, az Állatportrék kategóriában a sarki rókás képével remekelt, amelyet a Hornstrandir Természeti Rezervátumban készített. Emellett Potyó Imre, Kaszás Norbert, Szerencsi Gábor és Máté Bence fotója is a finaléban végzett. Nézzünk néhány fantasztikus képet!
Tavaszi naplemente, Szabó Irma (1. helyezett – Növények varázsa)
Egyedül, Szabó Irma (döntős – Állatok a környezetükben)
Suhanás, Szabó Irma (döntős – Állatok viselkedése)
Legények egymás között, Szabó Géza Attila (döntős – Állatok a környezetükben)
Hattyúk az égből, Koncz-Bisztricz Tamás (1. helyezett – Természet a fiatalok szemével)
Vörös vércse, Koncz-Bisztricz Tamás (2. helyezett – Természet a fiatalok szemével)
Behálózva, Kártyás Gergő (döntős – Természet a fiatalok szemével)
Vonalkód, Kártyás Gergő (döntős – Természet a fiatalok szemével)
Bosszantó keszeg, Máté Bence (döntős – Állatportré)
Légszomj, Daróczi Csaba (2. helyezett – Állatok viselkedése)
Körtánc, Daróczi Csaba (döntős – Állatok viselkedése)
Hómaszk, Kércz Tibor (döntős – Állatportré)
Szappanbuborék-generátor, Szergej Shanin (döntős – Mikrokozmosz)
Cápavédelem és búvárkodás, Magnus Lundgren (Az év természetfotósa)
Forrás: Golden Turtle
Nyitókép: Koncz-Bisztricz Tamás/ Golden Turtle Photographer Of The