„Az irodalom a szórakoztatás mellett sokkal mélyebb feladatot is betölthet.” – Jakobovits Kittivel, azaz az @olvasopszichologussal beszélgettünk

Folytatódik Inspiráló instázók sorozatunk

Jakobovits Kitti 2019 júliusában indította útjára Instagram-oldalát @olvasopszichologus néven azzal a céllal, hogy még szélesebb közönséggel megismertethesse az irodalomterápia csodás erejét. Ebben a misszióban pedig mi is szeretnénk támogatni őt!

Ma már szerencsére egyre több irodalomnépszerűsítő projekt bukkan fel a közösségi oldalakon – elég, ha csak a tíz kicsi könyv blogra vagy Szabados Ági Nincs időm olvasni kihívására gondolunk. Az azonban ritkábban fordul elő, hogy az irodalom és a terápia összekapcsolódásába akadjunk bele az üzenőfalat böngészve. Éppen ezért azonnal felkaptam a fejem az @olvasopszichologus, azaz Jakobovits Kitti Instagram-oldalára, aki pontosan ezt két területet egyesítette a platformján. Kitti ugyanis irodalomterápiával és irodalompszichológiával foglalkozik. „Míg az irodalompszichológia főként a szövegalkotás és a befogadás lelki vonatkozásait vizsgálja, addig az irodalomterápia  az irodalmi szövegek feldolgozása által segít másoknak az önismeret fejlesztésében” – magyarázza Kitti.

Egyszer volt, hol nem volt…

„Már gimnazistaként tudtam, hogy pszichológus szeretnék lenni” – meséli nekünk. „De az irodalom is érdekelt. Azt hiszem, a fő motivációim mindkettő felé a megértési vágy és a kíváncsiság az emberben munkálkodó folyamatok iránt: a pszichológia és az irodalom is erről szól bizonyos formában.” Kitti az egyetemi tanulmányai alatt kezdett el azon gondolkozni, vajon hogyan ötvözhetné ezt a két dolgot, átjárási lehetőségeket keresett elméleti kutatások szintjén és gyakorló pszichológusok rendelőjében is. Így akadt rá az irodalomterápiára, és egyben az erről szóló szakirányú továbbképzésre a Pécsi Tudományegyetemen. „Kiderült, hogy létező módszer az, amiről álmodoztam, amit fel akartam építeni” – teszi hozzá nevetne. „Ekkor már nem is volt kérdéses, hogy a mesterképzés mellett ezt is szeretném elvégezni.”

Miből lesz a cserebogár az irodalomterapeuta?

Leendő irodalomterapeutaként az órarendje igencsak összetett volt: nemcsak pszichológiai, hanem irodalmi oldalról is megközelítették a szövegeket, kreatív írást, esztétikát tanultak és a csoportdinamika, illetve a terápiás helyzetek kezeléséről is szó esett. A képzésen minden irányból megmutatták nekik, hogyan lehet az irodalomhoz fordulni, miként alkalmazhatóak a szövegek. „Jóval bonyolultabb, mint első hallásra hinnénk. Nem véletlenül kellenek végzett szakemberek az irodalomterápiához. A módszer ráadásul sokoldalúan alkalmazható” – emeli ki Kitti.

„Az irodalom a szórakoztatás mellett sokkal mélyebb feladatot is betölthet.”

Jakobovits Kitti
Fotó: Jakobovits Kitti

Mutasd meg mit olvasol, megmondom, ki vagy?

Pszichológushoz járni egyre hétköznapibb, az irodalomterápia azonban még viszonylag új jelenség, így több tévhit is elterjedt, amit le kellene dönteni. „Sokan azt gondolják, hogy előzetes tudás, irodalmi jártasság, olvasottság (különösen a magasirodalmat illetően) vagy műveltség szükséges. Ez egyáltalán nem igaz” – hangsúlyozza. „Nem kell bölcsész végzettséggel rendelkezned ahhoz, hogy részt vehess egy ilyen foglalkozáson.” Kitti azt is fontosnak tartja, hogy tisztázza, az irodalomterápia egyes szövegek feldolgozásáról és az általa kiváltott élményről szól. „Tehát nem úgy kell elképzelni az irodalomterápiát, hogyha valaki elmondja nekem, miket olvas akkor én ki tudom elemezni a személyiségét.” A módszer arra épül, hogy különböző kérdések megválaszolásával rájöjjünk, miért volt ránk nagy hatással egy vers vagy egy könyv. Ha rájövünk, mi váltotta ki az érzéseinket, azáltal végül magunkat is jobban megismerhetjük.

Instant irodalomterápia

Kitti 2019 júliusában a közösségi oldalát azzal a céllal hozta létre, hogy könnyebben fogyasztható formában mutathassa be az embereknek azt, amivel foglalkozik. „Mindezt úgy akartam megtenni, hogy az is egyértelmű legyen, ez tudományosan megalapozott terápia, óriási mögötte a szakmai tudás. Úgy szerettem volna beépíteni a köztudatba, hogy közben nem is egyszerűsítem le. Le akartam dönteni az említett sztereotípiákat.”

Nem minden arany, ami a könyvekről szól…

Mivel egyre többen foglalkoznak irodalomnépszerűsítéssel a social mediában, így könnyen elveszettnek érezhetjük magunkat az információtengerben. Kitti azt javasolja, hogy érdemes olyan profilokat figyelnünk, amihez személyesen is tudunk kapcsolódni, esetleg hasonlóan gondolkozunk, mint az adott illető. „Ne azért vegyünk a kezünkbe egy könyvet, mert azt olyasvalaki ajánlja, akinek százezres, akár milliós követőtábora van. A friss megjelenésekről általában minden influenszer posztol, míg például régi vagy kevésbé népszerű kötetekről alig-alig. Többek között itt jön képbe a hitelesség kérdése.” Kitti szerint meg kell keresnünk azokat az oldalakat, amelyeknél egyértelműen látszik, hogy az illetőnek a (saját) véleménye megosztása, nem pedig a reklám a fontos. „Szánj időt arra, hogy megtaláld azokat, akiket hosszú távon is jó követni, akinek az ajánlásai által te is épülhetsz.”

Jakobovits Kitti
Fotó: Jakobovits Kitti

A könyvespolcod pszichológusszemmel

Kitti közel két évvel az Instagram-profilja létrehozása után maga is könyvet adott ki Irodalomterápia – A könyvespolcod pszichológusszemmel címmel. „A Nyitott Akadémia / Kulcslyuk Kiadó 2020 tavaszán keresett fel és ezzel gyakorlatilag megelőzték a terveimet.” Kitti már régóta álmodozott egy saját kötetről, de ez eredetileg csak a hosszabb távú tervei között szerepelt. „Úgy döntöttem, hogy élek a lehetőséggel. Szerencsére szabad kezet kaptam azzal kapcsolatban, hogy milyen formában akarom megírni a könyvemet és mivel töltöm meg. A kiadónak az volt a kérése, hogy ne (kizárólag) a szakmai közeghez szóljak, hanem bárki számára érhető és élvezhető tudományos igényű mű szülessen.” Kittit a könyv döbbentette rá arra, mennyi kiaknázatlan terület van még az irodalomterápiában. „Bízom benne, hogy a szakmai és a laikus közönséget egyaránt érdekelni fogja a téma, és lesz igény és lehetőség a folytatásra!”

Folytatása következik

A főállásban pszichológusként és irodalomterapeutaként dolgozó Kitti nemcsak Instagramon van aktívan jelen, hanem a Könyves Magazinnak is ír egy adott ismeretterjesztő pszichológiai művekről a szépirodalom bevonásával. Emellett előadásokat tart és szakmai beszélgetéseken vesz részt. „Sokszor tartok bemutató alkalmakat az irodalomterápiából csoportoknak, ez egyfajta ízelítő abból, mivel is foglalkozom. Közben belekezdek a tanácsadó szakpszichológus képzésbe, úgyhogy a továbbtanulás is fontos szerepet tölt be a jövőben.”

A legjobb olvasmányélményed már vár rád?

És bár Kittitől gyakran megkérdezik, tud-e ajánlani egy olyan kötetet, amit mindenkinek érdemes lenne elolvasnia, ő azt mondja, ilyet képtelenség lenne megnevezni. Ám ha mégis tanácsot kellene adnia azzal kapcsolatban, hogyan válasszuk ki a következő olvasmányunkat, akkor azt javasolná, bízzunk a belső hangunkban. „Menj el egy könyvtárba vagy egy boltba, vedd a kezedbe azokat a műveket, amelyek felé ösztönösen húzol és fusd át a fülszövegüket. Ha azt érzed, már ennyivel megmozgat benned valamit és kötődni kezdesz hozzá, vedd meg! Mindegy, hogy ez egy lektűr vagy a magasirodalom szerves része, mivel a személyes kapcsolódás a legfontosabb. A hangsúly azon van, hogy el tudj gondolkozni az olvasottakon.”

Ha többet szeretnél tudni Kitti foglalkozásairól, kattints ide!

Nyitókép: Jakobovits Lili

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked: