Jéghideg víz és azonnali felfrissülés: 10 napig teszteltem a Wim Hof módszert

Noha jégember nem is lettem, de egészségesebb és tudatosabb mindenképp

Hallottál már Wim Hofról? A Jégemberként ismertté vált fickó képes két órán át ücsörögni egy kádnyi jégkockában és rövidnadrágban mássza meg a Kilimandzsárót. Bár én irtózom a hidegtől, kipróbáltam a módszerét!

Kiskorom óta érdekel, mit tehet az ember azért, hogy egészségesebb legyen. Mindig igyekeztem a természetesebb, tudatosabb megoldásokat választani, és kihozni magamból a maximumot. Kezdetben szépségápolási termékeket kotyvasztottam a saját kis boszorkánykonyhámban: saját sampon, házi szemfesték, mikor mi volt terítéken. Később az étkezés terén kezdtem el kísérletezgetni. Volt, hogy kipróbáltam az időszakos böjtöt, máskor vegetáriánusnak álltam. Aztán szépen lassan, az életem minden területére beférkőzött a tudatosság. Már-már megrögzötten keresem, hogy hol javíthatok az életminőségemen, így jutottam el Wim Hofhoz és az ő módszeréhez is. A pasas rezzenéstelen arccal állítja, hogy arra a teljesítményre, amit ő véghezvitt, bárki képes. Ha valakinek nem lenne ismerős, a Jégemberként elhíresült fickó, ő az, aki hideg vízben teszi próbára a saját szervezetét. Elsőre persze szkeptikus voltam. Hogy én 66 métert ússzak egy jégtábla alatt, amikor az uszodában fél órára van szükségem, hogy egyáltalán combig bemártsam magam a hideg vízbe? Ráadásul úgy, hogy ez az általam hidegnek minősített víz valójában 27 fokos volt, nem pedig a mínusz fokokat súrolta? Egyszerűen elképzelhetetlennek tartottam, mégis adtam neki egy esélyt.

Nagy levegő, és… tessék!

A teljes módszer hideg zuhanyból (vagy fürdésből), jógából, thai chi-ból és egy speciális légzéstechnikából áll, amit ma már képzett szakemberek tanítanak a világ több országában. A technika alapja az az állítás, hogy a tűrő- és alkalmazkodási képességünk az extremitásokig tágítható, ugyanakkor mi ezt a szuperképességet, a mai világ adta kényelemből adódóan igen ritkán aknázzuk ki. A fűtés, a ruha, mind a modern élet vívmányai, amelyek leépítik azokat a természetes belső energiákat, amik mondjuk akkor hasznosulnának, ha meztelenül rohangálnánk a mínusz fokokban. Azonban Wim Hof (aki egyébként 60 évesen 26 világrekord tulajdonosa) azt állítja, hogy az elménk és a légzés által képesek vagyunk belépni az autonóm idegrendszerünkbe (ami ugye kapcsolódik az immunrendszerünkhöz), és meg tudjuk változtatni a bennünk zajló biokémiai folyamatokat. Az elméletét mára már tudományos kutatásokkal is alátámasztották, ami bizonyítja, hogy valóban sokkal többre vagyunk képesek, mint ahogy azt eddig gondoltuk. A kezünkben van a lehetőség, hogy betegségeket gyógyítsunk és az immunrendszerünket, meg a mentális állapotunkat kedvünk szerint befolyásoljuk. Jól hangzik, nem igaz?

Mára rengeteg gyógyulás is társítható ehhez a módszerhez. Ezek közül az egyik Doug Steiny nevéhez köthető, aki egy ritka autoimmun betegségből, a Guillian-Barre-szindrómából épült fel. A betegség tünetei közé tartozik a végtagok zsibbadása majd bénulása. A módszer segítségével Doug 8 hónap alatt tünetmentessé vált. Kutatások szerint a módszer hatásos lehet még depresszió, szorongás és poszttraumás stressz kezelésében is. Sőt, mi több, egy 2012-es tudományos vizsgálat során, magát Hofot injekciózták be az E. Coli egyik komponensével, hogy vérmérgezést kapjon. Wim a légzéstechnika során a megemelkedett adrenalinszinttel ezt sikeresen kivédte. A kísérletet további 14 tanítvánnyal is megismételték, az eredmények ugyanazt hozták.

A módszer

Már régóta jógázom, ezért a módszer ezen pontja megvolt, így arra jutottam, hogy a légzéstechnikát ötvözöm a hideg zuhannyal és ettől várok majd valamiféle eredményt. A légzés titka, hogy megpróbálunk hiperventilációt előidézni, a gyors ki- és belégzéssel, amit körülbelül harmincszor ismétlünk meg:

1. Feküdj le az ágyra vagy a földre.
2. A hasadtól indítva, a mellkasodon keresztül, a fejedig vezetve a levegőt, lélegezz be annyit, amennyit csak bírsz.
3. Fújd ki a levegő felét.
4. Ismételd meg körülbelül 30-szor.
5. Az utolsó kilégzés után tartsd bent a levegőt (kb. 1 percig).
6. Mikor érzed, hogy szükséged van a belégzésre, vegyél egy mély levegőt tartsd bent 10-15 másodpercig, majd fújd ki. Itt ér véget az első kör.
7. Ezután ismételd meg kétszer, háromszor az egészet.

Ha zsibbadást, szédülést érzékelsz, az teljesen normális, nyugi, jó úton jársz.

Instant felfrissülés

Ennek a tudásnak a birtokában, bele is vágtam a kalandba. Az első kör légzés után már éreztem, hogy forog velem a világ és nagyon furcsa érzés keríti hatalmába a mellkasomat. De kitartóan végigcsináltam a 3 kört. Majd ezután következett csak az igazán nehéz rész. Be kellett állnom a hideg vízsugár alá. Dideregve folyattam magamra a hideg vizet és imádkoztam azért a 27 fokos uszodai medencéért. Azt hiszem, az segített túlélni azt a néhány percet, hogy egy zubogó vízesés alá képzeltem magam. Az első pillanatok kiállhatatlanok voltak. Zsibbadt és bizsergett minden porcikám. Azonban a zuhanyzás utáni érzést nem adnám semmiért. Olyan friss és energikus lettem, mint soha, szinte éreztem, ahogy pezseg a vér az ereimben. Az első nap brutálisnak bizonyult, azonban meglepő módon, napról napra egyre könnyebben adtam át magam a hidegnek. Azt nem mondanám, hogy megszerettem, de az biztos, hogy az utolsó napokban már kifejezetten élveztem a testemben rejlő erőt. Egyre tovább bírtam sikoltozás nélkül (hálálkodhattak a szomszédaim), így szép lassan eljutottam addig, hogy már a hajamat is jéghideg vízzel mostam meg. Na, ezt pont olyan érzés, mintha bedugnád a fejed egy jégtábla alá. Megelevenedett előttem Wim Hof képe, amint a jégtáblák alatt úszik és úgy voltam vele, ha ő meg tudja csinálni akkor elvileg én is. Összeszorított fogakkal tűrtem, ahogy előbb lefagy az agyam, majd megfájdul a fejem, mire valahogy leöblítem a sampont a hajamról. Miután végeztem – te jó ég – imádtam az érzést. Olyan élesen még soha nem gondolkodtam. A bőröm csikorgott a tisztaságtól, a lelkem tele volt büszkeséggel, hogy igen, megcsináltam, és olyan felfokozott állapot lett úrrá rajtam, amit azelőtt még nem tapasztaltam. Nem beszélve arról, hogy ezzel még a környezetemnek is jót tettem, mivel a megszokott 20-30 perces zuhanyzásom 5-10 percre redukálódott.

Csak egy kis (nagy) elhatározás kell!

Az a felfokozott energiaáramlás mind a 10 napon végigkísért, emellett azt vettem észre, hogy este úgy alszom, mint egy kisbaba. A másik áldásos hatás, amit ennek a módszernek tulajdonítok, hogy a különféle megbetegedések messziről elkerültek (annak ellenére, hogy körülöttem mindenki prüsszögött, tüsszögött és orrot fújt). Ráadásul a sportban is sokkal kitartóbbnak és terhelhetőbbnek éreztem magam. Azt viszont fontos megjegyezni, hogy a hidegterápia sportolás után közvetlenül nem ajánlatos, ha izmosodni szeretnénk, mivel a kutatók rámutattak arra, hogy a hideg hatására megemelkedő kortizolszint elnyomja a tesztoszteronszintet, ezáltal lassítja az izmok épülését.

Egyedül ne, előbb kérd szakember segítségét!

Ha te is ki szeretnéd próbálni a Wim Hof technikát és a jeges vízbe merülést, Magyarországon többek között Hári Richárd tart csoportos merüléseket, akit Kékéletmód néven találsz meg az Instagramon.

Szerző: Szakács Betty

Nyitókép: Arctic-Images/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)