8 jel, hogy túlzásba viszed a kedvességet

Talán furcsán hangzik, de amikor túlságosan kedvesek vagyunk másokkal, az bizony rossz hatással van a mentális és érzelmi egészségünkre. Az időben felismert jelek viszont segítenek, hogy változtassunk ezen.

Amikor a szeretteinkről van szó, gyakran az ő igényeiket a sajátunk elé helyezzük és mindent megteszünk, hogy boldoggá tegyük őket. Az, hogy törődünk mások érzéseivel, segít abban, hogy mély és tartós kapcsolatokat alakítsunk ki. Amikor azonban az egyensúly felborul és a saját igényeinket soroljuk leghátulra, akkor változtatni kell. Ugyanis ha túl kedvesek vagyunk, az bizony a saját kárunkra válhat. Az ilyen viselkedést a pszichológia a szociotrópia névvel illeti. Vagyis amikor a kapcsolatokat túlértékeljük, a személyes függetlenséget pedig alábecsüljük. Az ilyen helyzetben élő emberek gyakran félnek a kapcsolatok elvesztésétől és a konfliktusok elkerülése érdekében megváltoztatják a saját viselkedésüket még akkor is, ha az káros hatással van az egészségükre.

A saját határok felállítása és a saját igényeink előtérbe helyezése nem megy egyik pillanatról a másikra. De a jelek felismerése már jó kiindulópont lehet a kilábalás felé. Íme, 8 figyelmeztető jele annak, hogy túlzásba visszük a kedvességet.

1. Még áldozatok árán is segítesz másoknak

Az empátia és az önzetlen segítségnyújtás nemes tulajdonságok. Azonban ha azon kapod magad, hogy rendszeresen kompromisszumokat kötsz, az jelezheti, hogy egyoldalú kapcsolatban élsz. Ilyenkor érthetőbb és világosabb határokat kell húzni.

2. A kedvesség az identitásod

Folyamatosan úgy érzed, hogy kedvesnek kell lenned, különben megbélyegeznek. Természetesen mindenki vágyik arra, hogy jó embernek tartsák, de ez nem egy olyan félelemből fakad, ami akár a mentális egészség rovására is mehet. A saját igények előtérbe helyezése miatt nem leszel kevésbé kedves, és bűntudatot sem kell érezni miatta.

3. Felelősnek érzed magad mások érzéseiért

Mindent megteszel azért, hogy ne okozz fájdalmat vagy csalódást másoknak, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy nem állsz ki önmagadért. Ha azon kapod magad, hogy mindig a közvetítő szerepét töltöd be a családban vagy a baráti társaságban, akkor érdemes megkérdezned önmagadtól, hogy miért keresed ilyen megrögzötten az egyensúlyt ezekben a kapcsolatokban. Éppen ez lehet az első lépés ahhoz, hogy kilábalj az emberek iránti függőségedből.

4. Könnyen megbocsátasz és ragaszkodsz a mérgező emberekhez is

A megbocsátás kétségtelenül erény, de csak akkor, ha azok kapják, akik valóban megérdemlik. Ha képtelen vagy megszakítani a kapcsolatot egy mérgező barátoddal vagy egy olyan családtaggal, aki folyamatosan traumákat okoz, akkor itt az ideje mérlegelni. Vizsgáld meg az értéket, amit az életedhez adnak és a kárt, amit okoznak. Ha ezek a kapcsolatok több stresszt okoznak, mint örömet, akkor tarts egy kis szünetet és értékeld újra ezeket a kapcsolatokat.

5. Azt hiszed, hogy miattad van rossz kedve másoknak

Amikor azt hiszed, hogy mások haragszanak rád, akkor elkezdesz kedveskedni. Azonban tudatosítani kell, hogy mások rosszkedve nem rajtad múlik, így nem is kell arra törekedni, hogy helyrehozd a helyzetet. Azzal, hogy a viselkedésedet az ő kedvükhöz igazítod, nem csak egészségtelen, de számos kellemetlen helyzetet is szülhet.

6. A kedvesség, mint túlélési készség

Senki sem szereti a konfliktusokat, de ha rendszeresen azon kapod magad, hogy a béke fenntartása érdekében lemondasz önmagadról, akkor bizony sok érzelmi teherrel kell megbirkóznod. Amint megszabadulsz mások elvárásaitól, egy felszabadító érzésben lesz részed, ráadásul a mentális egészségednek is jót fog tenni.

7. Vigasztalod az embereket, miután megbántottak téged

Hajlamos vagy azt mondani másoknak, hogy minden rendben, miután belegázoltak a lelkedbe. Kifejezésre juttatni, hogy mit érzel valójában, különösen egy feszült helyzetben, nem mindig könnyű. De ha azon kapod magad, hogy képtelen vagy kimondani a véleményed, akkor világosabb kommunikációra van szükséged, hogy a kapcsolat a kölcsönös tiszteleten alapuljon.

8. Attól félsz, hogy önzőnek tartanak

Természetesen mindenki arra vágyik, hogy a lehető legjobb arcát mutassa a világnak. Ha azonban attól félsz, hogy mit fognak mások rólad gondolni, az megakadályozhat téged abban, hogy egy mérgező helyzetben megfelelően reagálj. Fontos, hogy azt érezzük, hogy nyugodtan kommunikálhatjuk az érzéseinket – legyenek azok pozitívak vagy negatívak – anélkül, hogy félnénk mások reakciójától.

Forrás: STYLIST
Nyitókép: Edu Lauton/Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: