Természetesen távol áll tőlünk, hogy pánikot akarjunk kelteni. Inkább csak szeretnénk, ha ismernél pár csalhatatlan jelet, amelyek akár komoly fájdalmakat is jelezhetnek a kedvencednél.
Azzal együtt, hogy a legtöbb kutyának nem esik nehezére valami számára kedvező dolgot kérni (gondolj csak az asztal körüli műsorra, amikor jóízűen megízlelnéd az első falatot bármelyik étkezésnél), betegség vagy fájdalom esetén más a helyzet. A fájdalom jelei kutyáknál legtöbbször rejtve maradnak, aminek evolúciós okai vannak: a gyengeség azonnal sebezhetővé tesz a ragadozókkal szemben. És bár a kutyák nem a vadonban élnek, még mindig megvan bennük ez az ösztönös viselkedés. Jelzéseikből viszont kiolvashatjuk, ha valami megváltozott, így te is könnyebben felismerheted ha valami nem stimmel.
Ezekre figyelj: a fájdalom jelei kutyáknál
Fájdalmat jelezhet, ha a kutyád:
- sántikál, lassabban megy, vagy akár egyáltalán nem akar sétálni. Vonakodik a lépcsőzéstől, nem akar beszállni a kocsiba, vagy kiugrani onnan, és a kanapéra sem ugrik fel, pedig imád ott heverészni.
- gyakran váltogatja a testhelyzetét, miközben próbálja kényelembe helyezni magát.
- reszket, remeg, nem a megszokott a testtartása. Ha úgy látod, nem úgy áll vagy ül, mint szokott, vagy ha alacsonyan tartja a fejét, meggörbíti a hátát, illetve előre vagy hátra helyezi a súlyát, hogy levegye a nyomást a fájó pontokról, az is árulkodó jel lehet.
- pihenés közben is erősen liheg, zihál.
- arckifejezése megváltozik. Olyan, mintha grimaszolna vagy álmosnak tűnik.
- étvágya csökken. Előfordulhat, hogy kevesebbet eszik, iszik, esetleg egyáltalán nem hajlandó semmit fogyasztani.
- nyüszög, nyöszörög lefekvésnél és felkelésnél, vagy felnyüszít, ha simogatás közben olyan ponthoz érsz a testén, ahol kellemetlen a számára.
Így változhat a kutya viselkedése, amikor fájdalmai vannak
A nyugtalanság, az alvási szokások megváltozása, illetve az alacsonyabb energiaszint is azt jelezheti, hogy a kutya nem érzi jól magát. Amellett, hogy mondjuk kevesebbet eszik, iszik vagy egyáltalán nem kér semmit, beszédes jel, ha nem akar sétálni, mozogni, játszani. Ha eddig a labda megszállottja volt, most viszont legfeljebb néhányszor hajlandó visszahozni (ha egyáltalán…) és utána lefekszik a helyére, fogj gyanút, hogy valami tényleg nem stimmel.
Beszédes jel, ha nyalogatja, harapdálja magát – akár egészen addig, míg az adott ponton egy csupasz folt marad a szőrén –, de az is, ha elhúzódik a simogatástól. Vagy épp ellenkezőleg: az eddig nem éppen ölebnek számító kutyusod nagyon bújik. Ilyen esetekben a simogatás megnyugvást nyújthat neki a fájdalom és a stressz miatt.
Előfordulhat erős visszahúzódás (lehet, hogy a kutyád az ágy alá bújik), akár depresszióhoz hasonló tünetekkel, vagy szorongás, de akár agresszió is, ami az erős fájdalomból eredő ingerlékenység következménye lehet. De az is lehet, hogy a fájdalom miatt az addig szobatiszta kutyusod hirtelen megint bepiszkít a lakásba.
Hogyan segíthetsz?
A hirtelen fellépő, más néven akut fájdalom lehet sérülés, például csonttörés vagy izomhúzódás, de akár betegség, például fülgyulladás következménye is. Ilyenkor felelős kutyatartóként a legjobb, amit tehetsz, hogy a lehető leghamarabb állatorvoshoz viszed, hogy a kezelés és a fájdalomcsillapítás azonnal megkezdődhessen.
A kutyák krónikus fájdalma viszont lehet, hogy finomabban kúszik be a mindennapjaitokba és alattomosan rosszabbodik időről időre. Talán csak néhány hét elteltével veszed észre, hogy kedvenced a szokásosnál többet alszik. Az olyan betegségek, mint az ízületi gyulladás, a fogágybetegség vagy a rák, okozhatnak ilyen típusú fájdalmat. Az idősebb kutyáknál is gyakori a krónikus fájdalom, de ne tudd be azonnal az öregedés jelének vagy annak, hogy az időjárás miatt lehet – valószínűleg nem csak ezeket látod négylábú társadon.
Persze, itt ismét szeretnénk kiemelni, hogy nem ijesztgetni szeretnénk és arra sem biztatnánk, hogy minden köhintéssel szaladjatok az állatorvoshoz. De ha valami picit is gyanúsat látsz, ami eddig másképp volt, és arra gyanakszol, hogy fájdalmai lehetnek, inkább kérj egy időpontot a dokinál. Online foglalás esetén már ott megadhatod, pontosan mik a tünetei vagy mi változott, de legkésőbb az időpontra a rendelőbe érve legyen egy listád, hogy semmit se felejts el átadni az állatorvosnak. Ő pedig egy alapos vizsgálat után meg fogja mondani, van-e szükség további lépésekre vagy valami ártalmatlan dolog, például egy kisebb fertőzés okozza-e a tüneteket. Ha viszont bármi okból nem nyugodtál meg, ne feledd, mindig visszaviheted a kutyust a rendelőbe, ha nincs jobban vagy kérhetsz másodvéleményt egy másik állatorvostól. De ha sikerül megtalálni a kiváltó okot, kutyád fájdalmát hatékonyan tudják csillapítani, és reméljük, hogy hamarosan újra a régi lesz!
Forrás: American Kennel Club
Fotó: stonena7/ Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- A kutya olyan furcsán viselkedik, de mit akar mondani valójában?
- Idős állatot örökbefogadni? 7 ok, amiért igazán megéri
- Milyen típusú kutya illik hozzád? 5 élethelyzet és 15 fajta, amiből válogathatsz