„Az almamag ciánt tartalmaz" - intett óva az egyik ismerősöm a napokban, amikor vígan megettem az alma csutkáját. Most utánajártam, mennyi igaz ebből az állításból. Lássuk, tényleg mérgező-e!
Rostban gazdag és rengeteg jótékony baktériumot tartalmaz, első nekifutásra ennyit találtam az almamagról. A Frontiers in Microbiology tudományos folyóiratban közzétett, 2019-es kutatás szerint egy teljes alma, maggal együtt összesen 100 millió, míg önmagában a gyümölcs húsa mindössze 10 milliót baktériumot tartalmaz, tehát a szervezetünk számára előnyös mikroorganizmusok főként az alma magjában találhatóak. Támogatják a bélflóra természetes egyensúlyát, ami elengedhetetlen az egészségünk megőrzéséhez. A kutatók viszont egyelőre bizonytalanok annak kapcsán, hogy a baktériumok mennyisége, vagy pedig a diverzitásuk, azaz a sokféleségük fontosabb a bélflóra számára.
Tényleg ciánt tartalmaz?
Noha a fentiek alapján jó ötletnek tűnhet az almamag elrágcsálása, az előnyös baktériumokon túl egy amigdalin nevű, ciántartalmú vegyületet is tartalmaz, ami a gyomorban lévő enzimekkel érintkezve mérgező hidrogén-cianidra bomlik, tehát köznapi nevén cián keletkezik, ami a sejtlégzést gátolja. A halálos dózis 1,5 milligramm cián egy kilogramm vérben, egy átlagos almamag pedig 3 milligram amigdalint tartalmaz grammonként, de nem az összes amigdalinból képződik cián, így nehéz megmondani, pontosan hány almamag elfogyasztása okoz mérgezést. Ha 1-2 magot lenyeltél, de nem rágtad össze azokat, kicsi a valószínűsége, hogy megbetegedj. Mindenesetre jobb biztosra menni, és inkább kerülni az almamag fogyasztását.
Ha a jó baktériumokért fogyasztanád
Az alma típusa is nagyban meghatározza azt, mennyi jótékony hatású baktérium kerül a szervezetünkbe. A kutatók összehasonlították a kommersz és az organikus almákat, és nem meglepő módon, az organikus gyümölcsök sokkal változatosabb baktériumokat tartalmaztak! A hagyományos almák ezzel szemben több kórokozót hordoztak, nem is beszélve a termesztésük során használt rovarirtó- és permetezőszerek hatásairól. Az ízüket is tesztelték, és kiderült, hogy a bio almák a bennük lévő, jelentősebb methylobacterium mennyiségnek köszönhetően ízletesebbek. Az almamag fogyasztása helyett tehát bőven elég, ha bio almára váltasz!
Nyitókép: Steven C. De La Cruz/Image Source/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 1 perc egészség: a zab gluténmentes, vagy sem?
- Sárgabarack-őrültek, sorakozó! Ettől a sütitől megnyaljátok mind a tíz ujjatokat!
- Az eukaliptuszt nem csak a koalák imádják: az illóolaj 10 áldásos hatása