Jobb lesz az életed, ha kikapcsolod a fejedben a panaszgombot

Mindenkinek vannak rosszabb napjai, de biztos, hogy attól jobb lesz a helyzet, ha úton-útfélen panaszkodsz?

Panaszkodni és kifogásokat keresni a legegyszerűbb a világon, próbáljanak meg inkább arra koncentrálni, ami az aktuális feladatuk” – mondta mindig megboldogult matektanárom, amikor a legkülönbözőbb érvekkel próbáltuk alátámasztani, hogy miért nem csináltuk meg az ipari mennyiségben feladott házi feladatot. S bizony, nem csak most, az idő távlatával, akkoriban is azt gondoltam, hogy igaza van, volt ugyanis, hogy annyi lecke volt, hogy neki se álltam, viszont hosszasan törtem a fejem, hogy ezt mire fogom kenni.

Az állandó panaszkodás egy negatív spirál, ami azt az érzést ülteti el bennünk, hogy nem vagyunk képesek megváltoztatni azokat a dolgokat, amelyek zavarnak bennünket. Vagyis egyfajta blokk, ami annak is gátat szabhat, hogy a saját életünk főszereplőjévé váljunk. Márpedig ki akar örökös mellékszereplő lenni a saját sztorijában?

Elég!

Lehet, hogy bizonyos helyzetekben vagy személyeknél a panaszkodásnak köszönhetően időt nyersz, esetleg célt érsz, de nem építheted folyamatos megúszásra az életedet! Hagyd abba az örökös panaszkodást, amivel óriási lépést teszel a mentális egészséged érdekében! Gondolj csak bele, lehet, hogy úgy tűnik, megértik és elfogadják a kifogásaidat, de vajon azt gondolják ilyenkor is rólad, amit a szemedbe mondanak? Indulj ki magadból, te hogy állsz az ilyen helyzetekhez, személyekhez egy idő után? Amikor fel sem teszed a kérdést, de borítékolni tudod a választ? Ugye, hogy nem túl reménykeltő a helyzet? Hát tegyél ellene!

Panaszkodás reggeltől estig

Kétségtelen tény: a panasz az életünk része. Felkelsz reggel, már morogsz, mert esik az eső vagy fúj a szél, esetleg túl erős a napfény. De lehet, hogy rosszul aludtál, esetleg összevesztél előző este az anyukáddal/barátnőddel/aktuális pasiddal, és még dolgozni is menni kell, hát mi ez, ha nem összeesküvés ellened? Le kéne vinni a kutyát, nincs semmi otthon, amiből ripsz-ropsz varázsolhatnál egy épkézláb reggelit, a kedvenc farmerod sem száradt meg, és még a hajad sem úgy áll, ahogy szeretnéd… Minden pillanatban van „jogos” ok, ami miatt rosszul érezheted magad. De jobb lesz ettől bármi is?

barát tanács barátnő beszélgetés nők szomorú szakítás
Fotó: Emir Memedovski / Getty Images

A panaszkodás egy olyan probléma, ami észrevétlenül válik szokássá. Az elején még kellemetlenül érezzük magunkat, aztán annyira természetessé válik, hogy mindenhol, gyakorlatilag a nap 24 órájában csak panaszkodunk. Mert zsúfolt a villamos, már ha ugye, jön egyáltalán, nincs kedved dolgozni, miközben úgy tűnik, hogy mindenki másnak sokkal jobb a helyzete, csak te vagy valamiért büntiben. De te persze folyamatosan.

Bizonyos nyugtalansággal kezdünk mindent magunk körül látni, „átadjuk” magunkat a körülményeknek és a sors áldozatává válunk. „A panasz és az áldozati szerep szorosan összefügg, és mindkettő teljesen elfogadott az olyan társadalmakban, mint a miénk, ahol szinte meglepetten látjuk azokat, akik nem lépnek be ebbe a mérgező spirálba. Bár igaz, hogy mindannyian áldozatok lehet(t)ünk életünk egy szakaszában, az jelenti a különbséget, hogy ott is maradunk vagy továbblépünk” – mondja Alonso Vaquerizo, pszichológus.

A komfortzónán túl is van élet

Áldozatnak lenni sokszor azért könnyebb, mert néha ez tűnik a legkézenfekvőbb döntésnek, hiszen ez egy olyan hozzáállás, amelyben minden problémádat vagy nehézségedet külső erőknek tulajdonítod anélkül, hogy felelősséget vállalnál, vagy aktívan nem keresed a megoldásokat. „Amikor áldozatok vagyunk, figyelmet és külső megértést kapunk, ami jó érzéssel tölt el bennünket, ezért nagyon könnyű azon a szinten megmaradni, de sajnos ez nem visz soha előre.”

Ha tudatosítjuk magunkban ezt és azon dolgozunk, hogy megoldjuk azokat a helyzeteket, amelyek nem esnek jól nekünk, akkor visszavesszük az életünkben a vezető szerepet. Néha úgy tűnik, hogy ehhez nagyfokú bátorságra van szükség, mert sokszor a félelmeink, rossz beidegződéseink gátolnak minket, de soha nem szabad megijedni attól, hogy kilépjünk a komfortzónánkból. Menekülő útvonalnak mindig lesz oda visszaút, de öngólt lövünk, ha kísérletet sem teszünk a határaink feszegetésére.

Mindenkinek joga van panaszkodni, azt belátni viszont kötelességünk, hogy hosszútávon ez csak gátló tényező. Vannak dolgok, amelyek tőlünk függetlenek és ez akkor is úgy marad, ha betegre lázadjuk magunkat miatta. Ha túl tudsz lépni valamin, amire nincsen hatásod, az növelheti az önbecsülésedet, és segít a nehéz helyzetekkel való szembenézéshez. kapcsold ki a fejedben a panaszgombot, mert akadályok mindig lesznek előtted, nem tudod egyszerre mindegyiket kikerülni.

 

Forrás: vogue.com

Nyitókép: Oliver Rossi/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)