A simulékonyság, az engedelmesség és udvariasság a jókislányok ismérve. Azonban a vágyott elismerés helyett csak önmarcangolás jut nekik.
Gelencsy Gyöngyi jógaoktató egyik bejegyzésében olvastam a következőt: a jókislányság egyetlen jutalma a depresszió. És mennyire igaz. Ösztönösen úgy gondoljuk, hogy a jóság erény, ha előrébb helyezzük mások igényeit és a sajátjainkat háttérbe, akkor vagyunk igazán értékes emberek. Azonban, ha kislánykorban csorbát szenved az önérvényesítés, az később szorongás formájában jelentkezik a nagylányok körében.
Kondícióhoz kötött szeretet
Az igazság az, hogy jókislánynak nem születünk, hanem azzá nevelődünk. Mindannyiunkban ott szunnyad a lázadás, az önkifejezés igénye, csak az évek tapasztalatai képesek ezeket jó mélyen elaltatni. Ha egész gyerekkorunkban azt a visszajelzést kaptuk, hogy csak akkor vagyunk szerethetők, ha jól viselkedünk, akkor jön az elfojtás. Az a jó, aki mindent elbír, méghozzá hangtalanul. A szeretetért meg kell szolgálni, és a jósággal ki kell érdemelni, ez a mérgező üzenet. Ami elvezet oda, hogy soha ne érezzük magunkat elég jónak.
A jókislány szindróma a megfelelési kényszer és tökéletességre törekvés szerelemgyereke
Habár a jókislányság ellentmond az alaptermészetünknek, mégis egyfajta önbeteljesítő jóslatként működik, amit a társadalom tovább szít és jutalmaz. Ha eredményes munkaerő, jó háziasszony, tökéletes gyerek vagyunk, akkor az emberek megveregetik a vállunkat. A másik oldalról azonban kihasználás célpontjává is válunk, hiszen a látszólagos erősségünk, a tökéletesség, válik a valódi gyenge pontunkká. Ha csak egy jókislány tünetet kell említeni, akkor egy biztos: a jókislányok mindig kimerültek. Ugyanis hatalmas lelki energiát von el önmagunk elnyomása, amit tetőz a mások általi kihasználás, ugráltatás és folytonos készenléti állapot.
Gondoskodás igába hajtása
Női természetünk velejárója a gondoskodás. Ezzel nem tudunk szembeszállni, és talán nem is kell. Ez a feltétele annak, hogy törődjünk a szeretteinkkel. Gyereket nevelünk, gondoskodunk idősödő szüleinkről és enni adunk a kóbor kutyának az utca sarkán. Ez a sorsunk, a létfeladatunk, ez kétségtelen. Azonban van még egy fontos feladata a nőnek, méghozzá a hamis önfeláldozás legyűrése. Tojáshéjakon lépkedünk, amikor igyekszünk egyensúlyba hozni a saját magunk iránti gondoskodást a másokkal való törődéssel, de csakis így teremthető meg a harmónia és vetkőzhető le az áldozatszerep.
Választhatunk, hogy jók vagy boldogok szeretnénk lenni
A boldogság és aközött, hogy mindenki szeret minket nem lehet egyenlőséget tenni. A boldogság egyszerű összetevője az, hogy merünk önmagunk lenni, akkor is, ha ez nem fog mindenkinek tetszeni. A személyiségünk csak úgy tud kiteljesedni, ha egymás mellé engedjük a jó és rossz énrészeinket és mindkettőnek teret hagyunk. Ha merünk szembesülni a saját gyengeségeinkkel, rossznak bélyegzett gondolatainkkal, vágyainkkal, akkor ismerjük valóban azt, akik vagyunk. Mindeddig csupán önmagunk egy silány hasonmása lehetünk, aki bólogatva mond le saját szabadságáról.
A lázadás lázadást szül
A hirtelen határhúzás mindenkit hideg zuhanyként ér a környezetünkben. Nem könnyű megbontani az évtizedek óta fennálló mintákat, mert egyszerűen borul a rendszer, és mindenki újra meg kell találja a helyét a jelenlegi felállásban. Ez pedig lázadással jár. Ha eddig mindenkit kiszolgáltál, a környezeted megszokta a kényelmet, és természetes lesz az ellenállás, ha ennek hirtelen vége szakad. Magán a jókislányon kívül mindenki jól érzi magát a helyzetben, ezért minél tovább igyekezni fognak szerepben tartani minket. A főnök elveszti a minden nehéz feladatot elvállaló, túlórázó mintadolgozóját, a gyerekek nyakába hirtelen felelősség zuhan és a férj is cselédből feleséget kap, amivel elsőre nem könnyű megbirkózni. De ha kitartóan kijelöljük a határainkat, érvényesíteni kezdjük az akaratunkat és merünk néha „rosszak” lenni, akkor egy idő után helyreáll a béke.
Nyitókép: Xesai / Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Anya, feleség és üzletasszony, de hova tűnt a nő? – Rituálék, amik segítenek lavírozni a női szerepek között
- Ilyen az, amikor valaki egyszerre maximalista és önbizalomhiányos
- 3 dolog, ami elengedhetetlen az egészséges önbizalomhoz