A népszerű fűszer olaja jótékony hatású számos egészségügyi probléma esetén.
Az illatok jótékony hatását ma már az élet számos területén alkalmazzuk. Nemcsak a levegő frissítésére, illatosításra használatosak, hiszen az aromaterápia kiváló példa arra, hogy az illatok segítségével gyógyítani is lehet. Ahhoz azonban, hogy terápiás céllal tudjuk használni az olajakat nem árt tudni, hogy melyik, miben lehet a segítségünkre.
Pár csepp is elég a fahéj olajából
A fahéjolaj egy elég intenzív olaj, ezért bármilyen célból is használjuk, nem szabad túlzásba vinni. Pszichésen a megnyugváshoz, a biztonság érzethet köthető, kiválóan oldja a lelki feszültségeket. A kellemes, őszi-téli illathoz csak pozitív érzetek kapcsolódnak, nem véletlen, hogy a karácsonyi hangulatnak is a legmeghatározóbb illata. Sütés-főzéskor is gyakran használatos, sokan már attól jobb kedvre derülnek, ha a konyhát betölti a fahéj semmihez nem hasonlítható illata. Ínycsiklandó sütemények készíthetők belőle, de bizonyos húsfélék ízét is kiemeli.
Ritka esetben jelentkezhet a fahéjra vagy a fahéjtartalmú krémekre allergiás reakció, ezekben az esetekben természetesen a fahéj illóolaj használata sem javasolt. „A fahéj illóolajat a fahéjbokor vagy fa leveléből vagy kérgéből gőzzel desztillálják. A levél kevésbé irritálja a bőrt és a tüdőt, míg a kéregolaj akár súlyos irritációt is okozhat” – mondja Amy Galper aromaterapeuta, hogy miért is különösen fontos az óvatosság. Az a legjobb, ha a fahéjolajat nem önállóan, hanem más, bőrnyugtató olajokkal keverve használjuk, hogy a belégzése se okozzon irritációt. Tökéletes erre a célra a narancsolaj, a levendulaolaj vagy a teafaolaj.
Intenzív és sokoldalú a fahéjolaj
A fahéjolaj az alakformáló testkezeléseknek az egyik hatékony olaja, sőt, melegítő hatása miatt izomfájdalmak esetén is ajánlott a használata. De a jótékony hatását számos egészségügyi probléma esetén és bőrápolási célokra is ki lehet használni.
1. Javíthatja a keringést
Kutatások alapján a fahéjat már évtizedekkel ezelőtt is előszeretettel alkalmazták a vérkeringés javítására, mert segíthet feloldani a testben keletkezett izomfeszüléseket. De ilyenkor sem szabad túlzásba esni, jojobaolajhoz vagy kókuszolajhoz keverve használjuk.
2. Antibakteriális hatású
A fahéjolaj az egyik legerősebb antibakteriális hatású illóolaj. Ideális a baktériumok elleni küzdelemben, ezért gyakran tisztítószerekhez is adagolják. Köröm és lábgomba esetén is nagyon hatékony.
3. Segít a megfelelő szájhigiéniában
Különböző kutatások szerint a fahéjolaj kifejezetten jótékony hatású a száj egészségére. Antibakteriális hatásának köszönhetően fogszuvasodás és szájüregi gombás fertőzések megelőzésére is kiváló, és csökkenti a lerakódott lepedékeket.
4. Melegítő hatású
A fahéjolaj párologtatóban használva melegítő hatással bír, ezért jól alkalmazható torokfájdalmaknál, a torok gyulladásos betegségeinél vagy az orr eldugulása esetén.
5. Élénkíti az agyat
A fahéjolaj belélegzésekor enyhül a szervezetben jelenlévő feszültség, emiatt segíti az ellazulást. A feszültség csökkenésével pedig élénkíti az agy aktivitását, jótékony hatású a memóriára, és az öregedési folyamatokat is lassítja.
Forrás: wellandgood.com
Nyitókép: 5PH/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Egy pohár fahéjas víz naponta csodát tesz a testeddel!
- Az ezerarcú fűszer: ha kihagy az agy, jöhet a fahéj!
- Van egy remek ötletünk a hétvégére: süss gluténmentes, vegán fahéjas tekercset!