Te tudod, hogy milyen gyakran kell kimosni a télikabátot, sálat, kesztyűt?

A ruháinkat állandóan cseréljük, mossuk. De mikor mostad ki utoljára a kabátodat, vagy a kesztyűdet?

Ahogy Pom Pom rápottyan a szép hosszú ágról Picúrra, úgy csücsülnek kabátodon, sáladon és kesztyűdön a nap során szerzett kórokozók is. Mivel ők nem annyira feltűnőek, a nap végén kabátunkat fogasra akasztjuk, és csak ruháinkat rakjuk a szennyesbe. Vajon van potenciális esélye annak, hogy a ruháinkon lévő bacilusoktól megbetegszünk? Te gondoltál már erre? És milyen gyakran mosod ki a kabátodat?

A higiénia egészségünk meghatározó része, de a fertőző betegségek mégis újból és újból feütik fejüket. Vajon honnan és hogyan, ha mi tisztán tartjuk magunkat? A baktériumok néhány hétig, a vírusok, mint például a hepatitis A- és B-vírusok, a staphyloccocus, a szalmonella és egyéb mikroorganizmusok pedig néhány napig képesek túlélni a ruhákon. A szakértők szerint ezért időnként, főleg ha gyakran járunk tömegközlekedéssel, vagy sok emberrel érintkezünk, érdemes a kabátunkat, sálunkat, sapkánkat is mosásba dobni. Mindazonáltal a Buffalo Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó szakértője, Dr. Thomas A. Russo szerint mégsincs nagyon nagy veszélye annak, hogy a saját kabátunktól kapunk valamilyen fertőző betegséget, feltéve ha kezünket rendszeresen mossuk, és nem nyalogatjuk a saját gallérunkat. Van viszont valami más, ami komoly problémát és betegséget okozhat.

Védtelen történet

Sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy a most előkerült és előtte hosszú ideig tárolt kabátokban és kiegészítőkben felhalmozódtak az allergének. Ez lehet poratka, kisállatszőr, esetleg penészgomba. Mindez pedig már komoly veszélyforrást jelent az egészségünkre nézve. Ezen allergéneknek való kitettség ugyanis aktiválhat tüsszögést,  orrfolyást, viszkető szemeket, és olyan belső válaszreakciókat indíthat el, amely komoly felsőlégúti panaszokhoz vezet. A felhalmozódott allergének miatt akár krupp, asztma vagy ekcéma is kialakulhat. A különböző immunológiai gyulladások miatt pedig védtlenebbé válunk az egyéb kórokozókkal szemben is.

Legyél begőzölve

Pusztán az tehát, mert a betegségek átvitele leginkább emberről emberre, cseppfertőzés útján történik, nem jelenti azt, hogy a kabátjaidnak nincs szüksége tisztításra. Nagyon is van, hiszen ezeknek a tisztántartásával az immunredszered munkáját könnyíted meg. Az allergén reakciókat kiváltó mikroszkópikus méretű port leginkább forró vizes mosással, és szárítógépben való szárítással lehet eltűntetni ruháinkból. Ez persze okozhat némi gondot a háziasszonyoknak, de a mai technológiával, illetve a szárítógépbe dobott néhány teniszlabdával már ez a probléma is áthidalható. Ha nem mosható a kabát, enyhe szappanos vízzel érdemes áttörölni időnként. Ez a módszer még műszörmén és bundákon is működik, a mai pufidzsekiken pedig a napi tisztántartást is lehetővé teszi. Ha van gőzölős vasalód vagy ruhagőzölőd, akkor azzal is lehet gőzt fújni a kabátokra, amivel szintén elpusztíthatók a bacik és a poratkák is.

A kesztyűket, amelyekkel mondjuk a mozgólépcső korlátját érinted, vagy a liftgombokat nyomkodod, napi rendszerességgel kellene mosni, éppúgy mint a sálakat. A szakértők szerint a kabátokat pedig szezononként legalább öt alkalommal kell kimosni ahhoz, hogy elkerüld a vissza- és felülfertőzéseket.

Nyitókép: Getty/Nord, 62®
Forrás: huffpost

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

    Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)