Kalandozás a mesék világában: mitikus lények, sellők, unikornisok és társaik

Be kell hogy valljam neked, nemcsak gyerekkoromban érdekeltek a sellők, unikornisok és egyéb különleges állatok, ez a kíváncsiság a mai napig fennmaradt.

Mindig foglalkoztatott az, hogy ezek a mitikus teremtmények valóban léteznek, vagy csak a színes emberi fantázia szüleményei. Egyáltalán honnan, miből ered legendájuk, kik vagy mik ők valójában, és ha valóban léteznek, hol lehet a nyomukra akadni? Erre próbáltam választ keresni, miközben ezek után a fantasztikus lények után kutattam.

Sellő – ki volt A kis Hableány ihletője?

A sellők mítosza már az ókori görögöknél is fellelhető, mondavilágukban léteztek a szirének, akik bölcsességükkel és igéző hangjukkal elcsábították a tengerészeket, majd megölték őket. A sziréneket először madártestű nőknek képzelték el, később cseppet sem gyönyörű hangú hárpiákká alakultak, de fejlődésük elindult egy másik irányba is. Pikkelyesedni kezdtek, majd a tengerbe költöztek és csábító hangjuk is megmaradt: ők lettek a sellők. Egy másik legenda szerint ők a tengeristen, Tritón leányai. Persze, a ma embere betudja a részeg tengerészek látomásainak, akik még eskü előtt is vallották, hogy látták őket, de más bizonyíték nincs létezésükre. Spirituális jelképként az újjászületéshez és a megújuláshoz lehet társítani, kalandozó, független egyéniséget képvisel, aki önfejűen, szabadságvágytól hajtva szembefordul a társadalmi elvárásokkal.

Unikornis – a varázslatos egyszarvú

Ez az egyik olyan mitikus lény, ami a világ legkülönbözőbb részein, a buddhizmusban, a kínai mítoszokban, sőt, még az iszlám vallásban és a keresztény hitvilágban is megjelenik, a Bibliában is feltűnik. Fizikai valóságára egy régészeti lelet tárt fel bizonyítékot, amikor a mai Kelet-Kazahsztánban egy olyan lény csontvázára bukkantak, aminek koponyájából egy jókora szarv nőtt ki. Úgy vélték róla, hogy bár 350 ezer évvel ezelőtt halhatott ki, még 29 ezer évvel ezelőtt felbukkanhatott a rónaságokon. A rinocéroszfélék családjába tartozott és különleges kinövésük miatt nevezték el unikornisnak, azaz egyszarvúnak. Skócia nemzeti állata a 12. század óta, természetesen a kecses, lótestű és őzlábú, homlokán egyenes, hegyes szarvú változata. A legenda szerint bármilyen mérgező vizet tisztává tud varázsolni azzal, hogy a szarvát beledugja. Lénye a mindenséggel fonódik össze és azt tartják, csak az láthatja, aki meditatív állapotban összhangba kerül a mindenség központjával és önmagával.

Pegazus – a tündérek és angyalok taxisa

Pegazust a görög mitológiából ismerheted, ő az a szárnyas ló, aki Medusza nyakából ugrott ki, amikor Perszeusz lefejezte. Utána az amazonok és kimérák elleni harcban csatalóként szolgált, majd az istenek segítőtársaként az Olümposzon lakott. A magyar hitvilágban ő az a táltos paripa, akinek a hátán lovagolva a világok között lehet nyargalni, és a segítségével kiléphetsz az idő és a tér fogságából. Csak a tisztaszívűek láthatják és csak az képes meglovagolni, aki meg tudja szelídíteni. Az ősi magyar népmesében a legkisebb fiú a csonttá soványodott gebét parázzsal eteti meg, és ezzel újra visszanyeri életerejét: a tűz ugyanisaz, ami az anyagot szellemi erővé alakítja át és ezzel ki lehet törni a fizikai világ rabságából. Ennek jelképe a Pegazus csillagkép, a spirituális világ pedig a tündérek és az angyalok paripáinak tartja őket.

Sárkány – félelmetes, de szerencsehozó lény

Valószínű, hogy mítosza egymással szinte párhuzamosan jött létre világszerte, talán a régészeti feltárások során talált, fosszilizálódott dinoszaurusz- és más csontmaradványok nyomán. Érdekesség, hogy míg Kínában jóságosnak tartják, az európai sárkányok rosszindulatú, gonosz lények, akik el akarják pusztítani az embereket. Gondolj csak Szent György harcára, aki legyőzte az ördög szolgájának tartott állatot. A spiritualitásban azt a bensődben rejlő megfékezhetetlen erőt jelképezi, amit megtanulsz megfékezni annak érdekében, hogy fejlődésedet tudja szolgálni. Arra szólít fel, hogy fedd fel teremtő erődet, bátran és határozottan haladj életutadon, és folyamatosan újítsd meg életenergiádat. Figyelmeztet, hogy ne tekintsd magad a körülmények áldozatának, hiszen mindent te teremtesz magad körül, úgyhogy tanuld meg irányítani és uralni erődet.

Főnix – a hamvaiból újjászülető

Emlékszel a Harry Potterben Albus Dumbledore csodálatos főnixére, aki élete végéhez érve, lángra lobban, majd újjászületik? És nem mellesleg könnyei gyógyító erejűek? Ez a jelenet tökéletesen szemlélteti ennek az állatnak varázslatos erejét. Legendája szerint az egyiptomi mitológia egyik teremtménye, Héliopolisz szent állata volt, és Rével, a napistennel állt kapcsolatban. Ennek a madárnak is világszerte elterjedt az alakja, a korai keresztények hittek is létezésében, a feltámadás és az örök élet szimbólumának tartották, nem véletlen, hogy a korai keresztény irodalom egyik népszerű témája lett. Az ősi tudás és az átalakulás erejét adja neked, amivel meg tudod gyógyítani földi életed sebeit és tovább tudsz lépni. Azt a tanítást hozza el számodra, hogy a lelked örök és képes folytonosan megújulni, ebben pedig segítségedre is lesz, amennyiben a kozmikus igazság és törvények szerint élsz és cselekszel.

Griff – a mágikus megmentő

Létezését szintén az ókorra eredeztetik vissza. Alakját a régészeti ásatások nyomán feltárt különös csontvázak alapján mintázták meg, amik papagájcsőrű, de szárny nélküli dinoszauroszokat formáltak, ezért a korabeli emberek joggal vélték madár és négylábú állat hibridjének. Az oroszlán és a sas keverékének vélték, ezért a földi és az égi állatok királyainak ötvözeteként gondoltak rá. Ebből ered szimbolikája is, ami a föld és az ég egységét, illetve az emberi és az isteni természet egyesülését is jelenti. Alakja egyik magyar mesénkben, a Fehérlófiában is megjelenik, amikor a főhős segít a griffmadár fiókáin, az pedig hálából kimenti őt az alvilágból. Intelligenciát, hatalmat és szépséget szimbolizál, és a legenda szerint tolla gyógyítja a vakságot – ezalatt pedig a szellemi vakság értendő.

Nem tudom, te hogy vagy vele, de engem nem igazán sikerült eltántorítani attól, hogy higgyek ezeknek a lényeknek a létezésében. Ha másért nem, azért, mert még most is szívesen kalandozom újra és újra gyermekkorom mesevilágába, ahová ezek a lények repítenek.

Fotó: IMDB

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)