3 dolog, amiért imádjuk a karobot, és ajánljuk neked is

Hallottál már a kakaó egészséges tesójáról, a karobról? Ez a tápanyagokban gazdag, koffeinmentes alapanyag új színt vihet (nem csak) a mentes konyhádba.

Megmondom őszintén, egészen odáig én sem tudtam, mi az a karob, amíg a családunkban nem lett valaki kakaóallergiás. Ekkor én már túl voltam az első életmódváltásomon (igen, több is volt, de erről talán majd egy másik cikkben mesélek), és a kutatómunkám során véletlenül akadtam rá a szentjánoskenyérfára, amiről kiderült, hogy egy szuper egészséges alternatív alapanyaga lehet a csokoládénak. Persze, semmi bajunk nincs a jó minőségű kakaóval sem (na jó, hacsak nem vagy rá érzékeny), de ha már felfedeztük, miért ne ismerkednénk meg közelebbről a karobbal?

Mi is az a karob?

A szentjánosfa gyümölcse sötétbarna borsóhüvelyre, íze pedig a kakaóbabra hasonlít. Már 4000 évvel ezelőtt, az ókori görögök is ismerték számos egészségügyi előnyét, a 19. században pedig például a hangszálakra gyakorolt pozitív hatása miatt a brit orvosok receptre írták fel az énekeseknek. Ez a méltatlanul elfeledett, magas rost-, pektin- és fehérjetartalmú növény ráadásul igazi jolly joker, hiszen nem tartalmaz allergén vegyületeket, így megmentője lehet a kakaóallergiásoknak és a hisztamin-érzékenyeknek is, akik máskülönben el kellene, hogy köszönjenek a csokoládétól.

3 érv, amiért érdemes kipróbálni

1. Hipoallergén és mindenmentes

A kakaóval ellentétben a karob nem tartalmaz allergén vegyületeket, teljesen vegán és gluténmentes (azért a gyártó csomagolását nem árt leellenőrizni), így bátran beilleszthető minden diétába. Fogyaszthatják hisztamin- és koffeinérzékenyek is, hiszen sem ezt, sem a kakaóban megtalálható teobromint nem tartalmazza. Míg a koffein káros hatásaival már tisztában vagyunk, addig utóbbiról kevesen tudják, hogy egy szívstimuláns összetevőről van szó, ami kémiailag rokon a koffeinnel, s túlzott fogyasztás esetén megemelheti a pulzusszámot.

2. Teli van vitaminnal és fontos ásványi anyagokkal 

Amíg a kakaó oxálsavat tartalmaz, amely gátolja a kalcium felszívódását, addig a karobban kétszer annyi kalcium van. Ráadásul zsírmentes, és teli van A- és B-vitaminnal, aminek köszönhetően jótékony hatással lehet a bőr és a szem egészségére. Továbbá található benne réz, mangán, kálium, magnézium, cink és szelén is, valamint 24 antioxidáns vegyület, amik támogatják az idegrendszer egészségét. Összehasonlításképpen, amíg 100 g karob mintegy 348 mg magnéziumot és 40 g rostot tartalmaz, addig 100 g kakaóban körülbelül 189 mg magnézium és 7 g rost található.

3. Jótékony hatással van az egészségünkre 

Mivel a karob természetesen magas rosttartalmú és koffeinmentes, ideális magas vérnyomású emberek számára. Az alacsony cukor- és zsírtartalma miatt pedig nagyszerű étrendi kiegészítő vagy csokoládéhelyettesítő lehet azoknak, akik fogyni szeretnének vagy akik cukorbetegséggel, inzulinrezisztenciával küzdenek. A karob ezen túl segít csökkenteni a koleszterinszintet és a szívbetegségek kockázatát, enyhítheti a gyomorproblémákat és a hasmenést is. Magas magnéziumtartalma miatt ráadásul előnyös lehet a menstruációs görcsökkel küzdő nők számára is.

Hogyan illesztheted be az étrendedbe?

Leegyszerűsítve: bárhogy. Gondold végig, hányféleképpen használod (vagy használnád, ha lehetne) a kakaót a konyhádban – holnaptól minderre akár a karob is jó lehet. Süteményekbe, zabkásákra, de még akár kedvenc turmixodba is teheted, tökéletes alternatívája lesz a kakaónak. Íze talán egy picit füstösebb, s természetes módon valamivel édesebb is, azoknak viszont, akik érzékenység miatt nem ehetik a kakaót, igazi megváltást jelent majd a karob használata. Így ugyanis nem kell többé lemondani a csokoládéról, hiszen házilag elkészítheted akár a saját nutelládat is (ezt a tejérzékenyek is értékelik majd), sőt még a kutyádnak is adhatsz majd belőle. A karobot egyébként használják sűrítésre is, de a szentjánosfa nedvéből még szirupot is készítenek.

GHRAOUI csokoládé
Fotó: Arman Zhenikeyev/GettyImages

Házi karobcsoki

Hozzávalók:

  • 4 evőkanál kókuszolaj
  • 2 evőkanál karobpor
  • 2 evőkanál juharszirup vagy cukor (vagy egyéb édesítőszer)
  • 1/4 teáskanál vaníliakivonat

Elkészítés:

Egy hőálló edényben lassan olvaszd meg a kókuszolajat, amíg folyékony állagú nem lesz, majd vedd le a tűzről. Öntsd a karobport a felolvasztott olajba, majd add hozzá a választott édesítőszert és a vaníliát. Keverd csomómentesre az összetevőket, amíg egy masszát nem kapsz, majd a keveréket öntsd egy csoki- vagy jégkockaformába egy spatula segítségével. Végül tedd a fagyasztóba körülbelül 40 percre, amíg meg nem szilárdul és már kész is a házi, kakaó- és tejmentes csokoládéd. Az alapreceptet később kedvedre bővítheted, keksszel vagy gyümölcsökkel párosíthatod, csak a képzeleted szabhat határt.

Forrás: healthline.com, 360girlsandwomen.com

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)