„Kell valami, ami a színházat is összeköti a hétköznapjainkkal”- Zelei Ágnes, az Évadtervező megálmodója mesélt nekünk

A Színházista alapítója olyan naplóról álmodozott, ami amindennapokba csempészi a kultúrát. Az elképzelései szeptemberre valóra is váltak, ráadásul Meyer Eszter-Virág, az Y Konszept tervezője kollekcióval is készült az Évadtervezőhöz.

Bár ma már sokan csak a telefonjukban vezetik a programjaikat és a teendőiket, a digitalizáció mégsem tudta kiszorítani a piacról a hagyományos határidőnaplókat: sőt, egyre több kreatív füzet bukkan fel, amibe a kézzel írott változat rajongói jegyzetelhetnek. Évek óta hódít például a Slow Budapest által kiadott Anti-határidőnapló, de a Bullet Journal is hatalmas rajongótáborral büszkélkedhet. Szabados Ági Olvasónaplót készített azoknak, akik azt állítják, nincs idejük a könyvekre, 2020 őszén pedig az Évadtervezővel bővül a kínálat, amit Zelei Ágnes, a Színházista blog vezetője és szerkesztősége álmodott meg a kultúra (de főként a színház) szerelmeseinek.

Fotó: Hámori Zsófia

„Tavasszal kezdtem el gondolkodni azon, hogyan lehetne a színházba járó közönségnek is a kezébe adni egy olyan fizikai dolgot, ami erősíthetné ezt a közösséget. Szerencsére az elmúlt években az olvasás népszerűsítése már berobbant a hétköznapokba. Úgy láttam, kell valami, ami a színházat is összeköti a hétköznapjainkkal. Mindenki vezeti valahol a programjait (akár a telefonon, akár kézzel írva) és a színház is ezek közé tartozik – innen jött az ötlet, hogy adjunk valami pluszt a szürke mindennapokba. Egy olyan tervezőt álmodtam meg, ami csak első látásra tűnik annak, ezzel ugyanis közösségi élményt, hangulatot kapnak: a tartalmakat megoszthatják a barátaikkal, együtt ki is tölthetik. Ráadásul folyamatos közösségi média aktivitást tervezünk ezzel kapcsolatban – mert olvasni és színházba járni jó. Az Évadtervező tulajdonképpen egy csipetnyi irodalom, kultúra a hétköznapokban” – árulta el nekünk Ági arról, hogyan kezdődött a naptár története.

Fotó: Hámori Zsófia

A Varga Luca-Borbála munkáját dicsérő borító mögött megbúvó napló tartalma a színházi évadhoz illeszkedik, így 2020 szeptemberétől 2021 augusztusáig szerepelnek benne a hónapok – melyek egytől egyig saját tematikát kaptak. A belső tartalmak különböző grafikáit Varga Luca-Borbála mellett Kneipp Virág készítette. „Szerettük volna a műfaji sokszínűséget megmutatni, valamint a ’színházi időszámítást’ is át akartuk adni – ezért nem a januárral indítottunk. Megnéztük, melyik műfajnak mikor van a világnapja vagy a magyar jeles napja. Októberben például a magyar operettet ünnepeljük, így kapta meg a hónap ezt a témát – és ugyanígy került sorra a cirkusz, a báb vagy az opera tematika is. De nyáron sem áll meg a színházi élet, hiszen rengeteg fesztivál, szabadtéri színpad várja a közönséget” – tudtuk meg az Évadtervező felépítésének részleteit Ágitól. A legnagyobb kihívás a színházi térkép megalkotása volt számukra: az, hogy a lehető legtöbb kőszínházat, befogadóhelyet fel tudják sorolni országszerte.

Fotó: Hámori Zsófia

Az Évadtervező természetesen nem feledkezik el a magyar költők, írók, színészek és színésznők születésének évfordulójáról és a kulturális világnapokról sem, ráadásul „Kultúrperc” címen minden hétre kiemeltek egy-egy olyan idézetet vagy színházi anekdotát, ami az adott időszakhoz kapcsolódik. A különleges naptár a határidőnapló funkció mellett havonta izgalmas tartalmakkal is készül a használóinak – ezeken Ágiék sokat dolgoztak, mert az volt a céljuk, hogy a játékosság mellett megadják velük a felhasználóknak a szabadságot is az alkotásra.

Íme a lista!

  • Szeptember – Megnézendő előadások az évadban
  • Október – Emlékgyűjtő
  • November – A nagy színházi bingó
  • December – Egy szórakoztató novella
  • Január – Adj alternatív címet és befejezést az előadásnak!
  • Február – Könyvajánló: könyvekből készült előadások
  • Március – Keresztrejtvény és szókereső
  • Április – Mit ne felejts semmiképpen otthon, ha színházba mész?
  • Május – Filmadaptációk a színpadon
  • Június – Játékos képrejtvény
  • Július – Kis portré- és homlokzat határozó
  • Augusztus – A nagy színházi térkép: minden, ami színház
Fotó: Hámori Zsófia

Ági egyébként fiatalkorában sokat járt színházba, ám az egyetem és az első munkahelyek messzire sodorták ettől a világtól. „Nagyon nehéz időszakomat éltem, amikor újra elmentem egy előadásra és rájöttem, mennyire hiányzik a színház a hétköznapjaimból. Segít átlendülni a nehézségeken. A Színházistát 1 évvel ezelőtt éppen azért hoztam létre, hogy népszerűsítsem a kultúra ezen ágát” – mesélte. „Blognak indítottam, de hamar rájöttem, ennél összetettebb a célom. Nem szeretnék egy újabb magazint a sorban. Közgazdászként végeztem, ebben kezdtem dolgozni. Az évek alatt elvégeztem egy könnyűzenei menedzser képzést, most színházi menedzsernek tanulok. Az egy fős vállalkozásom négy főre bővült, kezdetek óta önerőből dolgozunk. Látom a szakma kihívásait. Tavaly elindítottunk egy zárt csoportot, független előadásokat látogattunk közösen, közönségtalálkozókat szerveztünk. Ha a jelenlegi helyzet is úgy akarja, folytatjuk ebben az évadban Színházi estek néven a sorozatot. Szerintem a mai napig élnek olyan tévhitek, hogy színházba járni egyfajta luxus. De mi megmutatjuk ennek a világnak a sokszínűségét: ennek első lépcsője ebben az évadban a naptár megalkotása volt. Ezért készítettünk egy színház térképet is, hogy megmutassuk, mennyi lehetőség közül választhat a közönség Budapesten, illetve szerte az országban. A színház egy rendkívül színes műfaj. Kísérletezni kell, meg kell találni, kinek, melyik stílus tetszik. Nem szabad beskatulyázni musicalekre, komoly monodrámákra” – mondta. Bár az idei év hatalmas csapást mért a színházakra, Ági nagyon reméli, hogy egymásra figyelve, az előírásokat betartva egy biztonságos évad állhat előttünk. „Én budapestiként azt határoztam el, hogy minden hónapban elmegyek vidékre is megnézni egy előadást. Az első bemutató, amit megnézek a k2 Algoritmus című előadása lesz.”

Fotó: Hámori Zsófia

Az Évadtervező launch buliját szeptember 10-én tartják az alkotók a LEANZER newcraft galériában, ahol az Y konszept Signature for Színházista kapszulakollekciót is bemutatják az érdeklődőknek, amit Meyer Eszter-Virág, az Y konszept tervezője és a Nemnőügy társalapítója álmodott meg. „A megvásárolt ruhadarabok, illetve a bemutató eseményen elkelt Évadtervezők bevételének 10%-át a Köjkök projekt számára ajánljuk fel. Egy önkéntes csapatról van szó, amelynek tagjai a gyermekotthonok legkisebb lakóinak szerveznek játékos programokat – jelen esetben olyat, ami a színházból kapcsolódik.” A pólókon a „Közös kultúra, közös jövő” felirat szerepel – ez az a misszió, amiben a rendhagyó naptár megalkotói hisznek. „Eszterrel a hasonló gondolkodásmódunk, céljaink hoztak össze. Amikor meséltem neki az ötletemről, egyből rávágta ezt a mondatot, ami azóta a mottónkká is vált. Hogy őt idézzem: ’Összefon minket, hiszen sokszor elfeledkezünk arról, hogy a kultúra nem privilégium, hanem mindannyiunk közös joga. Színházba járni, könyveket vásárolni és koncerteken táncolni mindenki számára elérhető kellene, hogy legyen. Mi – kis tervezők, írók, álmodók – erre törekszünk, mert csak együtt, sokan tudunk valami nagyot tenni” – tolmácsolta Eszter gondolatait Ági, majd azt is hozzátette, hogy a kultúra számára egy olyan élmény, ami befolyással van arra, hogyan tudunk átlendülni a dolgainkon. „Olyan világ, szellemi lét, ami hat a hétköznapjainkra. Beleborzongsz egy előadásba, kótyagosan, gondolkodva mész haza. Nem tudsz megszólalni egy könyv után. Hihetetlenül feltölt egy koncert. Ezek mind a kultúra hatásai.”

Fotók: Hámori Zsófia

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: