Reggelizni kell, ezt biztosan mindenki tudja. De vajon kipróbáltátok-e már a pitypangos frittatat vagy a medvehagymás bagettet?
Az olyan gyerekkori klasszikus mondások, mint a „Télapó nem hoz ajándékot a rossz gyerekeknek” és „A répától fütyülni fogsz” a fáradt szülők arzenáljának fegyvermondatai, mint ahogyan talán az is, hogy „A reggeli a nap legfontosabb étkezése”. A test rengeteg energiát használ fel az éjszaka során a növekedéshez és a regenerációhoz. A kiegyensúlyozott reggeli segít feltölteni a szervezet lemerült energiaraktárait, valamint az alvás során elhasznált fehérje és kalcium mennyiséget.
A reggeli szükségessége az elhízással kapcsolatos kutatások egyik fontos területe is. Egy tanulmányban 50 ezer embert vizsgáltak. A kutatók megállapították, hogy akiknek a reggeli a nap legnagyobb étkezése, sokkal alacsonyabb a test-tömeg indexe, mint azoknak, akik bőséges ebédet vagy vacsorát fogyasztanak, és kihagyják a reggelit. A tudósok szerint a reggeli hozzájárul a telítettség fokozásához, ezáltal segít csökkenteni a napi kalóriabevitelt, és javítja az étrendünk minőségét. Azt hiszem, így tudományosan is megalapozott a mondás: „Reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj úgy, mint egy polgár, és vacsorázz úgy, mint egy koldus.”
Ha valaki megkérdezi, hogy mi a kedvenc ételem, azonnal rávágom: a reggeli! Aki ismer, tudja, hogy imádok reggelizni. Ha pedig ez a napindító étkezés valami oknál fogva kimarad, akkor finoman szólva elviselhetetlen vagyok. Képes vagyok indulás előtt 2 órával felébredni, csakhogy finom, meleg, többfogásos reggelit készítsek, és nyugodtan élvezhessem annak minden falatját. És hogy kapcsolódnak ide a tavaszi gyomnövények? Ebben az évszakban ébredezik a természet, és csak úgy ontja magából a vitaminokban és a vitalitásban gazdag ehető zöldeket. Ilyenkor szeretem a kedvenc étkezésemet feldobni ezekkel a vadnövényekkel, amik látványnak sem utolsók. Hogy mik az én favoritjaim? A következő receptekből kiderül.
Zöld smoothie a kertből
A turmixok nagyon egészségesek, ha a hozzávalók közé vadontermő növényeket is csempészünk, valódi vitaminbombát készíthetünk. A zsenge csalánlevelek A-, C-, és E-vitamint tartalmaznak, valamint ásványi sókat. Vértisztító és méregtelenítő hatásuk miatt kiválóak a tavaszi tisztítókúrák során. A csalánszőrök egy vizes öblítéstől elvesztik a csípős hatásukat, ezért bátran lehet friss salátába is keverni a zöld leveleket. A tyúkhúr szintén gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, az íze pedig enyhén édeskés.
Hozzávalók:
- 1 db alma vagy körte
- 1 kisebb darab kígyóuborka hámozva
- 1 marék bébispenót
- 1 marék friss tyúkhúr
- 1 marék zsenge csalánlevél
- kevés víz vagy zöld tea
Elkészítés:
Minden hozzávaló mehet a turmixgépbe. Ha sűrű, akkor hígíthatod vízzel vagy zöld teával.
Gyermekláncfüves frittata medvehagymás bagettel
A pongyola pitypang a vadnövényes konyha egyik sztárja. Közönséges megjelenése ellenére nagyon értékes. Minden része ehető. Leveleit még virágzás előtt érdemes gyűjteni, mert később keserűvé válik. Remek választás salátához, sajtkrémhez, de nagyon jól passzol a tojásos ételekhez is. A medvehagyma az utóbbi években igazi reneszánszát éli. Régóta ismert, gyógy-, fűszer-, és zöldségnövény. Leveleit szintén virágzás előtt kell gyűjteni, amik jól fűszerezik az olajat, a vajat, a krumplis és tésztás ételeket.
Hozzávalók a frittatahoz:
- 1 ek vaj vagy növényi olaj
- fél vöröshagyma aprítva
- fél kápia paprika aprítva
- 10-12 pitypanglevél durvára vágva
- 5 tojás
- pici tej
- só, bors
Elkészítés:
Olvaszd fel a vajat, majd tedd bele a hagymát és a paprikát. Pirítsd körülbelül 10 percig a zöldségeket, végül add hozzá a pitypangleveleket, és hagyd megfonnyadni. A tojásokat verd fel a tejjel és a fűszerekkel, és öntsd a puha zöldségekre. Végül süsd készre.
Hozzávalók a medvehagymás bagetthez:
- 1 bagett 2 centinként bevagdosva
- 100 g vaj
- 6-8 medvehagyma levél
Elkészítés:
Puha vajba keverd bele az összeaprított medvehagymaleveleket, és dolgozd el egyenletesen. A fűszervajat érdemes előző este elkészíteni, és egy éjszakán át hagyni, hogy összeérjenek az ízek. Reggel melegítsd elő a sütőt 180 fokra. A bagett minden egyes vágásába tégy egy teáskanál medvehagymás vajat. Ezután tekerd alufóliába, és süsd 20 percig, majd eltávolítva a fóliát, tedd vissza a sütőbe újabb 5-10 percre.
Ibolyás palacsinta rózsás málnalekvárral
Az ibolya apró kis lila virágai a tavasz üzenetét hordozzák. Levelei és virágai is ehetőek. Manapság főleg szörpök, cukor és ecet ízesítésére használják. Kandírozva igazi csemege, de a cukormázzal bevont virágfejekkel desszerteket is lehet díszíteni. Frissen jól passzol az ibolya a salátákba, a túróba, a párolt zöldségekhez, és az édes reggelikhez. Ha az ibolya elvirágzott, akkor százszorszéppel helyettesítheted a receptben.
Hozzávalók a palacsintához:
- 200 ml tej
- 150 ml szódavíz
- 125 g liszt
- 2 tojás
- 1 ek olaj
- csipet só
- egy nagy marék friss ibolyavirág
Elkészítés:
Tedd a hozzávalókat (az ibolya kivételével) egy turmixgépbe, és dolgozd simára. Forrósítsd fel a palacsintasütőt egy pici olajjal, és önts egy adag tésztát bele. Amíg sül a palacsinta egyik oldala, addig a nyers felébe szórj a virágokból, végül süsd meg az ibolyás felét is.
Hozzávalók a töltelékhez:
- 250 g fagyasztott málna
- 60 g cukor
- 1 ek citromlé
- 2 ek rózsavíz
Elkészítés:
Főzd lassú tűzön a hozzávalókat addig, amíg el nem éri a kívánt állagot. Minél tovább főzöd, annál sűrűbb lesz a végeredmény.
Nyitókép: Kovács Kata/Unalynn Secret Garden
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 6 zsírégető alapanyag, amivel felturbózhatod a reggeli smoothie-dat
- Gluténmentes reggelire vágysz? Készíts mogyoróvajas zabkekszet!
- Együk vagy ne? A tojásmítosz nyomában