„Egy idő után már nem számoltam, hányszor borultam fel…” – kipróbáltam a jógát!

Így sikerült életem első jógaórája

Ezer éve próbálom megfejteni a jóga titkát, de most végre elmerészkedtem egy órára, hogy a saját bőrömön tapasztaljam meg az ászanák előnyeit. Bár jógi nem lett belőlem, otthon azóta is lelkesen gyakorlom a tanult mozdulatokat!

Bevallom, a jóga sosem vonzott igazán, mert nem szeretem a lassabb tempójú edzéseket – ez alól egyedül a pilates kivétel. Viszont, mivel az edzős kihívásokat már szinte függő módjára állítom magam elé, a jógára sem tudtam nemet mondani.

A jóga eredete:
Ez a mozgásforma Indiából ered, nagy szerepet játszik a hindu kultúrában, a vallást gyakorlók mindennapjainak szerves részét képezi. A jóga segítségével tökélyre fejleszthetjük önuralmunkat a testünk és az elménk felett.

Az óra előtt nem értettem, miért rajonganak ennyien a jógáért, de végül rájöttem, hogy ez egy szuper mozgásforma. Segít a meditációban, kikapcsol és még az izomzat fejlődését is támogatja, legalábbis, ha eleget gyakorol az ember. Már az első alkalommal jól vettem az akadályokat, csak az ellazulás nem ment: annyira koncentráltam a mozdulatok helyes kivitelezésére, hogy pont kikapcsolódni nem volt lehetőségem. Egyébként imádom böngészni a jógik képeit és ámuldozni azon, milyen extrém hajlékonyak, de mindig megállapítom, hogy nekem ez biztosan nem menne.

A harcos pózokkal egészen megbarátkoztam Fotó: fizkes/Shutterstock

Kell egy szótár!

Annyira izgatott voltam az első jógaórám előtt, hogy a matracomat sikerült is otthon hagynom, szerencsére a fitneszteremben kisegítettek. Már az öltözőben tudatosult bennem, hogy a többiek vérprofik, olyan kifejezéseket emlegettek, mint a csaturanga, a dandászana, vagy a vriksászana. Ennek ellenére úgy döntöttem, megpróbálom felvenni a fonalat, és nem engedtem meg magamnak, hogy holmi ismeretlen szavak elbizonytalanítsanak.

Még el sem kezdődött az óra, én már a kijáratot kerestem, ugyanis az edző közölte velünk, hogy ez az alkalom különösen kemény lesz. Remek. Aztán az első mozdulatok után megnyugodtam, mert láttam, hogy profi kezek közé kerültem. Szerencsére az oktató minden mozdulatát tolmácsolta, így a kezdeti pánik is hamar szertefoszlott.

Tudtad?
A jóga az agyműködésedre is pozitív hatással van. Egy kutatás kimutatta, hogy a gyakorlatok rendszeres végzése serkenti az agyi funkciókat, ezáltal javítja a memóriád és a kognitív képességeidet.
A jógaoktató segít elsajátítani a pózokat Fotó: Rawpixel.com/Shutterstock

Már az óra egész korai szakaszában kiderült számomra, hogy az egyensúlyérzékem nem az igazi, hiszen annyiszor borultam fel, hogy egy idő után már nem is számoltam. Emiatt nehezen tudtam kikapcsolódni, meditálni és élvezni a mozgásforma nyújtotta előnyöket.

A jóga jótékony hatásai:

  • akár 600 kalóriát is elégethetsz vele egy óra alatt
  • támogatja a lelki elmélyülést, így enyhíti a stresszt
  • javítja a tartásod és az egyensúlyérzéked
  • növeli az energiaszintedet
  • fokozza a vérkeringést
  • segít rugalmasabb izmokat kialakítani, hajlékonyabbá tenni a testedet
  • enyhíti az izomlázat, gyorsítja az izomregenerációt

Amit legelőször a fejembe véstem az az, hogy ne ítéljek meg egy pózt első ránézésre. Az edzés során többször is azt éreztem, hogy képtelenség megcsinálni az adott gyakorlatot, aztán utólag kiderült, hogy sokkal könnyebb, mint amilyennek tűnik – csak a megfelelő technikákat kell ismerni hozzá. 

Elsőre nem lettem jógi

A kezdeti nehézségek és riadalom ellenére üdítő másfél órában volt részem. Később, otthon eszembe jutottak a mozdulatok, és próbáltam megismételni, gyakorolni a tanultakat. Nem mondom, hogy fanatikus rajongó leszek, de örülök, hogy megismerhettem egy új mozgásformát.

Nyitókép: Fizkes/Shutterstock

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked: