A színésznő a Munkaügyek sorozattal robbant be a köztudatba, azóta pedig olyan filmekben szerepelt már, mint a külföldön is sokat méltatott Örök tél, vagy a 2021 tavaszán bemutatott Spirál című dráma, melyet több nemzetközi fesztiválon is díjaztak.
Bár Kiss Diána Magdolnát a filmekből, illetve a színpadokról ismerhettük meg, valójában kerülőúton jutott el a színészetig. „Az egész gyerekkoromat a zene kísérte végig, már óvodásként rajongtam érte” – meséli Diána. „A Kodály Zoltán Ének-Zenei Általános iskola és Gimnázium, majd a Hermenn László Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola tanulója lettem. A mai napig fuvolázom.” A Színház- és Filmművészeti Egyetem zenés színész szakára egyből felvételt nyert: akkoriban előadóművész szeretett volna lenni, például operaénekesnő. „Amikor fiatal voltam, mindig a televízió előtt ugráltam az operettgálák közvetítése előtt. A nagyszüleim és a szüleim biztosak voltak abban, hogy ezzel kapcsolatos pályát választok majd felnőttként. Azonban az SZFE-n töltött éveim alatt egy olyan szegletét ismerhettem meg a színészetnek, amit egyedülállónak találtam. A zenés színész szak gyakorlatilag két képzés elvégzésével ér fel.”
Minden Vereczky Szilviával kezdődött
Diána számára meghatározó volt az egyetemen eltöltött négy év. „Ascher Tamás és Novák Eszter osztályába jártam (Selmeczi György volt a zenei vezetőnk), fantasztikus közösség volt. Előfordult, hogy kimerültem, hiszen sokszor hajnalokig próbáltunk, jeleneteken dolgoztunk, vagy fejlesztettük magunkat érzelmileg, gondolkozásmódban – de nincs rossz emlékem erről az időszakról. Minket nagy szeretetben tanítottak. Lassan, de biztosan színészekké váltunk itt.” Az első komoly szerepét a Komáromi Jókai Színházban kapta, ahol Vereczky Szilviát alakíthatta a Csárdáskirálynőben. A filmezés világában pedig a 2013-ban bemutatott magyar-francia-német-osztrák dráma, A nagy füzet jelentette neki az első mérföldkövet, amelyet Szász János rendezett. „Illetve az is hatalmas élmény volt számomra, amikor Mundruczó Kornél meghívott a Proton Színházba, A jég, a Nehéz istennek lenni és a Szégyen című előadásokba. Ez olyan volt, mintha egy teljesen más világba érkeztem volna a kőszínházi darabok után. Megtisztelve éreztem magam, amikor átvehettem Péterfy Bori szerepét A Jégben és több éven át játszhattam is azt. Rengeteget tanultam Kornéltól abból, ahogyan ezeket az előadásokat elkészítettük.”
A hírnévért bármit?
Friss diplomásként még szabadúszóként kezdte pályáját 2007-ben, 9 évvel később, 2016-ban pedig leszerződött a székesfehérvári Vörösmarty Színházhoz. „Az egyetem után vendégként játszottam mindenhol, illetve a HOPPart Társulat tagja voltam. Van, aki egy életen át jól érzi magát anélkül, hogy bárhová letenné a voksát, de nekem szükségem van az állandóságra és a biztos jövedelemre. A felnőtté válásom részének tartottam azt, hogy szerződtem a Vörösmarty Színházzal. Jól érzem magam Székesfehérváron, a családom is itt él.” Diána a színházi munkák mellett olyan sorozatokban dolgozott, mint a Munkaügyek, az Egynyári kaland vagy a Mintaapák. De a mozivásznon is többször felbukkant, többek között az Örök tél című történelmi filmdrámában. Diána egyébként egyáltalán nem vágyik arra a fajta hírnévre, ami káros irányba befolyásolhatja az ember személyiségét.
„Jól érzem magam így is a bőrömben. A népszerűség addiktív dolog: persze én is vágyom a felkérésekre a munkámban, ám ezekkel együtt járnak a megjelenések is, én pedig nem mindig érzem azokat komfortosnak. De szerintem ezek az érzések ember és korfüggők is.”
Színészből mentor
Diána karrieristaként gondol magára és rosszul viseli, ha nem dolgozhat. A koronavírus-járvány alatti bezártságot a székesfehérvári lakása otthonossá tételével és főzéssel vészelte át. A kulturális intézmények újranyitásával azonban ő is ismét belevethette magát a munkába, jelenleg a Vörösmarty Színházban próbál. „Így legalább kevesebb időm lesz enni és leadom a karantén alatt felszaladt kilókat” – teszi hozzá nevetve. A színésznő éppen Csukás István Diótörőcske című mesedarabjának június 3-i előbemutatójára készül – ezt Kerkay Rita rendezi. Ezután a Fame című musicallal fog foglalkozni, ami azért is különleges feladat számára, mert a direktor, Hargitai Iván felkérésére zsűriként részt vehetett a tinédzser szereplők castingján. „Egy tanárt fogok alakítani a darabban, és így tulajdonképpen duplán az leszek. Mentorként, barátként igyekszem segíteni a tinédzsereknek és nem alárendeltként kezelem őket. Volt, aki megkért arra is, hogy segítsek dalt választani a felvételijére a Színház- és Filmművészeti Egyetemre. Azt gondolom, hogy értem a nyelvet, amit beszélnek, ezért is tudunk ilyen jól kommunikálni.” Diána reméli, hogy augusztus végén a megszokottak szerint elkezdődik majd az új évad a színházban, a fenti premierek mellett a Szentivánéji álom Titániájának szerepe is a jövőbeli munkái között szerepel.
A siker titka a család
A színésznő azt mondja, a Vörösmarty Színház lehetőséget ad neki a kiteljesedésre. „Persze nem mindig főszerepeket kap az ember, de ez pontosan így van jól. Ha egy kisebb karakteren dolgozol, akkor több időd marad magadra, a párodra vagy a gyerekedre. Én fontosnak tartom, hogy ne legyek folyamatosan ugyanúgy leterhelve. Ha nincs életem, akkor nagyon nehéz építkezni a színházban.” Diánát például a családja, az édesanyja tölti fel energiával, ez az, amire szüksége van a munkához. „Régi hagyomány közöttünk az, hogy mindig egymás segítségére vagyunk. Bármit kérhetünk a másiktól. Mindenkinek ilyen összetartó családot kívánnék: mi semmit sem titkolunk el a többiek elől, nyugodtan elmondhatunk akármit otthon. Ezt szeretném majd én is továbbadni a gyermekeimnek.”
A horrortól Lady Machbeth-ig
Több hónapnyi várakozás után idén végre bemutathatják a mozikban azokat a filmeket, amelyekre eddig nem volt lehetőség a pandémia miatt: ilyen a Spirál című dráma, illetve az első magyar horror, a Post Mortem is. A jövőben a Karinthy Frigyes és Böhm Aranka életéről és szerelméről készülő Frici & Aranka filmben láthatjuk majd Ibolya bőrébe bújva. Ami pedig az álomszerepeket illeti, Diána szeretne még eljátszani egy Lady Machbeth-szerű vagy egy femme fatale karaktert. A színészi karrierje mellett régi álma egy saját együttes is. „Úgyhogy aki olvassa ezt a cikket, írhat nekem dalokat” – üzeni viccesen.
Nyitókép: Torma Sándor
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- „Az éneklés stresszoldó hatással bír” – Tompos Kátyával beszélgettünk
- „Nagy utat kellett megtennem, hogy önmagammal jóban legyek” – Szigeti Zsófi énekesnő mesélt nekünk
- „Az utazások leszakították rólam a láncokat” – Patocska Olivérrel beszélgettünk