A tavaszi frissességhez válogattunk olvasmányokat az újdonságok közül.
Olvasni mindig jó, de a tavasz különösen alkalmas időszak az egyik leghasznosabb időtöltésre, hiszen ilyenkor a természethez hasonlóan mi is sokkal frissebbek, nyitottabbak vagyunk. Ajánlónkban a Jaffa Kiadó újdonságaiból válogattunk: az alábbi, nemrég megjelent könyvek kortól, nemtől és műfajtól függetlenül kiváló olvasmányok, sőt, még húsvéti ajándéknak is bevethetők.
Jilly Cooper: Emily

Bár megtévesztő lehet a cím, a könyv nem a népszerű Netflix-sorozat főhőséről szól, bár az ő élete is ugyanolyan kalandosra sikeredik. A korunk Jane Austenjaként emlegetett Jilly Cooper brit újságíró, regényíró és médiasztár. Számtalan bestsellerré vált regénye után itt a legújabb remekműve.
Emilynek, a bájos londoni társaságbeli lánynak tulajdonképpen esze ágában sem lett volna buliba menni. Elvégre megígérte a vőlegényének, az ígéretes karrier előtt álló ifjú parlamenti képviselőnek, hogy egyszer s mindenkorra felhagy a vad partizással. Valahogy mégis ott találja magát mélyen dekoltált koktélruhában a barátnője bulijában, ahol első pillantásra beleszeret a legszívdöglesztőbb vendégbe, az ellenállhatatlanul vonzó skót festőművészbe, Roryba. Mire Emily észbe kap, máris Rory ágyában, majd az anyakönyvvezető előtt találja magát, s hamarosan megérkeznek a távoli skót szigetre, ahol a férfi felmenőinek kastélya áll. Emily mindent megtesz azért, hogy példás feleség legyen, de nincs könnyű dolga, mert az életükben sorra bukkannak fel Rory múltjának szereplői. Különc és örökifjú édesanyja, Coco. Első szerelme, a gyönyörű, vörös hajú Marina. Gyerekkori ellenlábasa, a karizmatikus, lobbanékony orvos, Finn.
Meg lehet vajon menteni egy házasságot, amely feltartóztathatatlanul rohan a szakadék felé? Mennyit bír ki egy szerelem? És létezik-e második esély?
Mörk Leonóra: A papagájos ablak

A népszerű író, újságíró korábbi regényének újragondolt változata is a tavasz újdonságai közé tartozik. Rajongóinak most sem fog csalódást okozni, ahogy tőle már megszokhatták az olvasók: regényeiben nem elégszik meg azzal, hogy elmesél egy magával ragadó történetet, hanem izgalmas kultúrtörténeti kalandozásra is hív.
Olykor szabadságra kell mennünk a saját életünkből. Amikor fordulóponthoz érkezünk, és rádöbbenünk, hogy már régóta nem azzal töltjük a napjainkat, amivel szeretnénk. Amikor végre meghalljuk, mit mond addig makacsul elnémított belső hangunk. Amikor megértjük, hogy ki kell lépnünk a megszokott környezetünkből, mert csak így láthatunk rá önmagunkra, és találhatjuk meg a hitelesebb élet felé vezető utat. Sokan ilyenkor felülnek egy Spanyolországba tartó repülőre és meg sem állnak az El Caminóig. Az írónő velük ellentétben Németországba ment, ahol szintén vezet egy zarándokútvonal, összekötve Luther életének legfontosabb színhelyeit. Utazott hajóval az Elbán és szamárháton fel Wartburg várába, lakott romantikus panzióban és gótikus kolostorban, sétált girbegurba középkori utcákon és tévedt el őserdőben, s eközben megtanulta újraértelmezni legfontosabb élményeit, emlékeit. Hiszen egy régi történelmi alak és egy mai, modern átlagember is könnyen találhatja magát hasonló helyzetekben, nézhet szembe hasonló kihívásokkal és tapasztalhat meg hasonló érzéseket.
A papagájos ablak egy szökés történetével indul és egy megérkezéssel fejeződik be. De ahogy a mondás tartja: ahol egy út véget ér, ott elkezdődik egy másik…
Bauer Barbara: Találkozások

Az anyaság semmivel össze nem hasonlítható érzése egy új megközelítésből.
Anyaság. A legtöbb kislány, amikor önfeledten babázik, a lelke mélyén már anyává lesz. Eljátszik mindent, amit látott addigi élete során, és azt is, amit nem. Horgolt vagy műanyag, bájos vagy furcsa külsejű babával bánik úgy, mintha az édesanyja lenne: beszél hozzá, ringatja, altatja, eteti, nevelgeti, éppen úgy, ahogy vele bánnak. Vagy ahogyan szeretné, hogy bánjanak vele. Vagy épp úgy, ahogyan soha nem láthatta, amire nem emlékezhet, ami nem az ő tapasztalata. De akkor kié?
„Te döntöd el, hogy a múltadból mit teszel le és mit viszel tovább, tehát te döntöd el, hogy a múltad vagy te magad irányítod az életedet. Ez a szabad akarat lényege. De ehhez ismerned kell, hogy honnan jöttél. Tudnod kell mindent, ami ez idáig meghatározta, hogy éppen hol tartasz az életben.”
Bauer Barbara négyrészes kisregénysorozatának harmadik kötetében apró történeteken, mindenkori anyák egymásba fonódó, generációról generációra átnyúló rövid epizódjain keresztül építi fel az anya figuráját.
Herendi Gábor, Divinyi Réka, Réti László: Tízparancsolat

Herendi Gábor rendező, filmproducer (Toxikoma, Kincsem, Valami Amerika), Divinyi Réka forgatókönyvíró (Szabadság Szerelem, Valami Amerika 2-3, BÚÉK) és Réti László thrilleríró (Megölni Telekit, Budapest Boulevard, Kaméleon) már bizonyítottak a saját területükön. Most azért fogtak közös projektbe, hogy egyén és társadalom szembenállásának kérdéseit feszegessék a napjaink Budapestjén játszódó izgalmas akcióthrillerben.
Tízparancsolat. A legősibb szabályrendszer. De mi van, ha unatkozó fiatalok átértelmezik és like-vadászatra kezdik használni? Marát tizennyolc évesen érte anyja váratlan halála. Kamaszként képtelen feldolgozni a traumát. Csak idő kérdése, hogy olyan társaságba keveredjen, amelyben úgy érzi, megkapja, amit szeretne: végre figyelnek rá. A lány egyre durvább dolgokat vállal, hátha vallásos apját is kihozza a sodrából… Az apa jót akar – a lány rombolna. Az apa szereti – a lány nem érzi. A konfliktus fokozódik, a tragédia lesújt. Az egyiknek a felesége hal meg – a másiknak az anyja. De valójában kinek a hibájából nyílt ki az az ablak a nyolcadik emeleten? Fegyverként használt erotika, autós üldözés, árulás, eldugott pisztoly, pszichotikus barát, mások semmibe vétele.
Apa és lánya küzdelme őrült spirálba rántja a szereplőket, és egyre mélyebbre süllyednek az egymással való harcban. Már nem számít, ki és mennyire sérül. De hol a határ? Mikor csap át a polgárpukkasztás bűncselekménybe?
Hal Edward Runkel és Jenny Runkel: Ordításmentes házasság

Vajon létezik ilyen? Mindnyájan vágyunk a hosszú, kiteljesedett, őszinte és igaz párkapcsolatra, amelyben nemcsak egymással nem veszekednek hangosan a pár tagjai, de befelé sem ordítoznak, azaz nem veszítik el a kontrollt az érzelmeik felett. Ez azonban sajnos csak keveseknek sikerül. A szerző radikálisan új koncepciója leszámol a cukormázas elképzeléssel, miszerint a házasfelek legfontosabb feladata, hogy a párjuk szükségleteit kielégítsék, a saját elképzeléseikről és egyéni vágyaikról pedig lemondjanak azért, hogy „eggyé válhassanak” a házasságban. Az ordításmentes filozófia szerint az elkötelezett, tartós és mély, igaz kapcsolat titka éppen az, hogy a felek a szokásos házassági tanácsokkal ellentétben elkezdenek inkább saját magukra fókuszálni…
A könyv nem azt ígéri, hogy ha megfogadjuk a tanácsait, akkor elkerülhetjük a konfliktusokat – sőt ez nem is lehet cél. Ha melegségre vágyunk, akkor tüzeken kell átkelnünk. De a könyvben bemutatott egyszerű modell segítségével át fogunk tudni kelni ezeken, hogy megtisztulva és erősebben jöjjünk ki belőlük. És ez az, ami egyre magasabb szintre fogja emelni a házasságunkat.
Nyitókép: Fiordaliso/Getty Images