A Libri Könyvkiadó gondozásában magyarul is olvasható mű szerzője szakított a regényírás hagyományaival, és csupán pontokba szedve mesélte el a főhőse történetét. A tanulság azonban így sem marad el.
Aki ismer, már jól tudja, hogy megrögzött listaíró vagyok. Feljegyzem a teendőimet, a kiadásaimat, a sorozatokat, amiket meg szeretnék nézni vagy a könyveket, amiket el szeretnék olvasni („Majd, ha egyszer lesz rá időm!”). Biztosan ki merem jelenteni, hogy lassan a listáimról is listát kellene írnom. Éppen ezért Matthew Dicks „21 tétel a szerelemről” című könyve azonnal felkeltette a figyelmem, hiszen a szerző a regénye cselekményét rövid listákon keresztül adja át az olvasóinak. A mű főhőse, Dan Mayrock tulajdonképpen Bridget Jones férfi alteregója is lehetne: az egykori tanárból lett könyvesbolt-tulajdonos Helen Fielding hősnőjéhez hasonlóan naplót vezet. A különbség mindössze annyi, hogy a nap eseményeit, a gondolatait és a problémáit ő pusztán csak pontokba szedi. Bár ez a formátum első hallásra ridegnek és tárgyilagosnak tűnhet, a sorok közül valójában csak úgy áradnak az érzelmek – és persze a poénok is. Matthew Dicks bebizonyítja, hogy egy házasság történetét is el lehet mesélni minden sallang nélkül, tételesen – mégis romantikusan és meghatóan. Ha találgatnom kellene, mi az író szuperereje, akkor biztosan az alábbit mondanám: pontosan tudja, miként kell kiragadni a a mindennapok eseményeinek lényegét úgy, hogy azok közben betaláljanak az olvasó szívébe is.

Dan bennünk él?
Dan Mayrock egy teljesen átlagos férfi, mondhatni anti-főhős (Spoiler alert: Na jó, a könyv második felében tartogat számunkra egy nagy meglepetést magával kapcsolatban! – a szerk.): olyasvalaki, aki feladja a tanári karrierjét azért, hogy könyvesboltot nyisson, aztán folyton azon töpreng, vajon jól döntött-e, hogy követte az álmait. Dan egy kicsit ott él mindannyiunkban (Igen, még bennünk, nőkben is!). Tulajdonképpen ő az a bizonytalan énünk, akinek nehezére esik lemondani a kedvenc csokis sütijéről az egészséges életmód érdekében, aki hajlamos összehasonlítani az életét a testvéréjével, aki még mindig féltékeny a felesége, Jill exére, aki titkolja a párja elől, hogy fél a gyermekvállalástól. Ő az, aki szorong a pénzügyek miatt, és rettegve nyitja meg az aktuális egyenlegét az internetbankján. Dan éppen keresztülmegy valamin, ami sokaknak ismerős lehet: eléri azt a mélypontot az életében, amikor már szinte kilátástalannak tartja a helyzetét. És bár hajlamos a hibákra és a rossz döntésekre, a botlásai közben mégis példát mutat nekünk. Ugyanis nem fél attól, hogy beismerje, elrontott valamit. Sőt, minden erejével megpróbálja helyrehozni azt, és jó útra térni. A férfi napjait közel hét hónapon át, novembertől júniusig követhetjük és mire elköszönünk tőle, a személyisége óriási változáson megy keresztül – például megtanul hinni a második esélyekben.

21 tételnyi életbölcsesség
Egy biztos: nem szabad óriási életbölcsességeket várva felnyitni Matthew Dicks regényét. A „21 tétel a szerelemről” egy könnyed, szívmelengető és humoros mű az emberi kapcsolatokról és arról, hogy a legtöbbször a saját szorongásaink, félelmeink és az önmagunkkal vívott felesleges csatáink állnak a boldogságunk útjában. Nem hallhatunk semmi olyat, amivel eddig nem lettünk volna tisztában. A különbség csupán annyi, hogy ezúttal egy hozzánk hasonló problémákkal küzdő ember tolmácsolja nekünk ezeket a tanulságokat. Nem véletlen, hogy az utolsó lapokhoz érve megszeretjük őt és akár önmagunkkal szemben is egy kicsit elnézőbbek leszünk. És még az is lehet, hogy Danhez hasonlóan egyre többen kedvet kapunk a listaíráshoz. Én már össze is állítottam egy újat.
Íme 21 gondolat, amit magammal viszek Matthew Dicks „21 tétel a szerelemről” című könyvéből:
- Ha a gyerekkori önmagad gyűlölné a felnőttkori énedet, valamit szarul csinálsz az életben.
- A szokás valójában egy rögeszme, csak úgy teszünk, mintha szándékos és ellenőrizhető lenne.
- Minden egyes felszedett grammot tízszer olyan nehéz lesz leadni.
- Nem kell sampon-, keksz- vagy golyóstoll vásárlással álcázni, ha óvszert akarsz venni. Rohadtul senkit sem érdekel a nemi életed.
- Soha senkit nem érdekelnek annyira a részeg történeteid, mint téged.
- A megoldások elmondhatatlanul egyszerűbbek lennének, ha az embernek csak saját magát kellene megmentenie.
- Csak azért, mert valami igaz, nem biztos, hogy helyes, ha kimondjuk.
- Soha nem szükséges azt mondani valakinek, hogy figyeljen ránk, ha az illető egy méterre áll tőlünk, és minket néz.
- Be kellene vezetni, hogy minden tizedik szelfi után kötelező elolvasni egy könyvet.
- Az internet maga a pokol, ha egészségügyi információkat keresel.
- Hagyd, hogy mások dicsérjenek! Ha úgy érzed, nem kapod meg az elismerést, amit megérdemelsz, nem vívtad ki azt az elismerést, amit megérdemelsz. Próbálkozz jobban!
- Egy ember több mint pusztán egy ember. Egy ember az ígérete mindazoknak a dolgoknak, amivé válhat.
- Egy nem hívő ember nehéz pillanatokban ugyanúgy imádkozik Istenhez, ahogy a vízben fuldokló levegőért kapkod. Néha nem marad egyéb, mint a lehetetlen.
- Ha hagyjuk, hogy egy probléma hónapokig halmozódjon, az végül csak törésponthoz vezet.
- Igazán csodálatra méltó az az ember, aki megérti a jól kiválasztott állatnevek értékét.
- Néha az erkölcsileg helyes döntés nem is olyan helyes erkölcsileg, ha mások életére is hatással van.
- Az őszinte szeretet azt jelenti, hogy mindig elég jó vagy annak a szemében, aki a legjobban szeret, mégis úgy érzed, sosem vagy elég jó neki.
- A szerelem semmit nem tesz jobbá, de mindent megkönnyít egy kicsit.
- A szerelem azt jelenti, hogy megígérsz olyan dolgokat, amelyeket talán nem tudsz betartani, aztán foggal-körömmel harcolsz, hogy betartsd őket.
- Szeretni valakit azt jelenti, hogy nem a legjobb énje kell nekünk. Csak a valódi énje.
- A legnagyszerűbb dolog, amit megtehetsz a jövőbeli siker érdekében, ha olvasol.
Nyitókép: woohoo.
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- A színész, aki tudja, hogyan kell a nemet igenre változtatni: Könyvajánló – Matthew McConaughey: Zöldlámpa
- A nők anyák lesznek vagy szabadok. De melyik élet teszi őket boldoggá? Könyvajánló – Sophie Mackintosh: Kék sorsjegy
- A sorozat, aminek a forgatókönyvét az élet írta: A Jóbarátok-generáció – Mi zajlott a színfalak mögött? – Könyvajánló