Megnyerhetetlen harcnak tűnik az együttélés a szeborreával. A nyughatatlanul hámló bőr, az olykor még a szemöldökön is felbukkanó korpa és a piros foltok nők és férfiak életét is megkeserítik. Gyógyír nincs, de megoldás van!
A mai napig emlékszem arra a reggelre, amikor sírva ültem a fürdőszoba padlóján, és eszem ágában nem volt menni sehova. Soha nem éreztem még magam annyira csúnyának, mint akkor. A fekete blúzom a „korpától“ már úgy nézett ki, mintha egy kiló porcukrot borított volna valaki a nyakamba, az arcomról pedig, amit frissen sminkeltem, mintha cafatokban bomlott volna le az alapozó. Pedig minden szabályt betartottam, minden beautyblogger által egekbe magasztalt lépést követtem, mégis minden igyekezetem ellenére ott virított az arcomon a bőröm összes elhalt hámsejtje.
Hónapokba telt, mire a sokadik szakértő kimondta a végső ítéletet: ez bizony szeborreás dermatitis. Addigra már hívtuk mezei korpának, dehidratáltságnak, atópiának, sőt pikkelysömörnek is. Nem véletlenül, hiszen mindezekkel nagyon könnyen összekeverhető ez az alattomos nyavalya. Még a bőrgyógyászom is csak vállát vonva magyarázta: nem tudjuk, pontosan mitől alakul ki, azt sem, pontosan milyen krém jó rá. Így hát a dokitól kapott termékminták, majd a meglehetősen drága, ám annál haszontalanabb ultraszenzitív krémek végigpróbálgatása után beleástam magam a témába, azt ugyanis tudtam, nem lehetek én az egyetlen elátkozott nő a világon, aki a hámló szemöldöke miatt inkább elbújna a paplanja alatt.
Mégis, mi van a háttérben?
Persze, nem lepett meg, hogy a szakcikkeket böngészve arra jutottam, a genetika mellett másodlagos tényezők is közre játszhatnak a szeborrea kialakulásában: ilyen lehet a stressz, a túlsúly, az egészségügyi állapot – főleg az autoimmun betegségek –, de még az időjárás is. (Pipa, pipa, pipa, pipa. A tél a legádázabb ellenségem azóta is.) Nem tesz jót neki ugyanakkor a fel nem ismert ételérzékenység sem, ezt a bölcsességet már én teszem hozzá utólag, ha az általános „egészségügyi állapot“ kifejezést az autoimmun betegségeken túl szeretnénk egy kicsit kézzelfoghatóvá tenni. Az okokat azonban – ahogy a bőrgyógyászom is beismerte – egyelőre nem lehet pontosan behatárolni.
Azt viszont már tudjuk, hogy az egyik fő mumusa a zsíros bőrtípusokon valamiért néha elszaporodó, de egyébként mindenkinek a bőrén ott élő gomba, a Malassezia furfur. Ismerős lehet a neve, bizony, ő a felelős például a gomba okozta pattanásokért is. Ezt az információt pedig érdemes észbe vésni, ez jelenti majd ugyanis a kulcsot a megoldáshoz.
Honnan tudhatod, hogy szeborreád van?
Gyanakodhatsz, amikor bármilyen krémet is kipróbálsz, egyik sem segít a problémádon. Azután keress fel egy megbízható bőrgyógyászt, ugyanis ez a kaméleonszerű bőrnyavalya bizony tényleg könnyen összekeverhető mással. Gyakran jár együtt pirosas foltokkal és zsíros hámlással, sokszor viszkető vagy égő érzést okoz, a hámló részek pedig jellegzetesen fehéres vagy sárgás színűek. Alapvetően az egész testen jelentkezhet, méghozzá azokon a területeken, amik zsírosabbak: a fejbőrön, a hajtő és a homlok találkozásánál, az orr környékén, szemhéjon, szemöldökön, de akár mellkason, háton, sőt még a nemi szervek környékén is. A felnőttek mintegy 5%-át érinti, de kisgyermekeknél is megfigyelhetjük: ezt a jelenséget hívjuk koszmónak.
Bőrápolás, de nem akármivel
A tomboló szeborreás dermatitiszt legegyszerűbben és leggyorsabban a különböző gombaölő készítményekkel lehet megzabolázni – amihez mindenképp kérjünk orvosi szakvéleményt! –, ilyen például a Nizoral sampon, amit meglepő módon nemcsak a fejbőrödre, de arctisztításra is használhatsz, igaz, mindkét esetben szigorúan csak kúraszerűen. A nem aktív szakaszban is fontos azonban, hogy ügyeljünk a megfelelő ápolásra.
„Fontos a megfelelő bőrápolás: sokan gondolják, hogy a szeborreás dermatitis azért hámlik, mert száraz a bőr, ezért zsíros, nehéz, száraz bőrre való kozmetikumokat alkalmaznak – magyarázza Dr Tamási Béla PHD bőrgyógyász. – Nagy hiba, hiszen pont a fokozott faggyútermelés, tehát a zsíros bőr az egyik kiváltó oka a betegségnek, amin tovább ront a túl zsíros készítmény. Válasszunk könnyű textúrájú, gél- vagy lotion állagú kozmetikumokat. Mások őrült mértékben elkezdenek hámlasztani, hogy a hámlás tűnjön el: ne tegyék, mert a túlzásba vitt hámlasztás irritálja a bőrt, és a szeborreát is fel fogja lobbantani. Ugyanez igaz az alkoholos tonikokra: ki fogják szárítani a bőrt és irritálnak! Gyengéd, szalicilsavas hámlasztók viszont sokat tudnak segíteni.“
Jó tanács: olyan termékeket használj a fej- és arcbőrödre is, amiknek az összetevői között nincs olyan, ami „eteti“ a fent említett Malassezia gombát, vagyis, feketelistás minden, ami zsírsavakat, növényi olajakat, észtereket, poliszorbátokat, zsíralkoholokat, fermentációkat tartalmaz.
Internet, a legjobb barátunk
Ezt az elsőre érthetetlennek és ijesztőnek tűnő listát azonban szerencsére nem kell tételesen észben tartani, ezen a(z angol nyelvű) weboldalon ugyanis minden terméket leellenőrizhetsz. Nemcsak a már feltöltött ajánlások között tudsz böngészni, de a kinézett arcápoló összetevőit bemásolva a rendszer azt is megmutatja neked, hogy a terméket biztonságos-e használni szeborreás dermatitis – vagy gomba okozta pattanás – esetén. Tűpontosan kilistázza ugyanis, hány olyan komponens van az adott krémben, amely potenciálisan „eteti“ a Malasseziát, az viszont már egyéni tűrőképesség és hosszú kísérletezés kérdése, hogy ebből a te bőröd mennyit bír el közülük. Van, akinek 3-4 problémás összetevő még belefér, vannak ugyanakkor olyanok, mint én is, akiknek már egytől is új életre kell barátja.
Egy biztos: bár nincs mindenki számára egyaránt működő, kikövezett út vezet az alagút végéig, némi odafigyeléssel kordában tartható ez a rejtélyes bőrbetegség és ezáltal – nem mellékesen – visszanyerhető az önbizalmad!
Nyitókép: Getty Images
Forrás: skinsmart.hu
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- 5 ok, amiért sötét karikák lehetnek a szemed alatt, és néhány tipp, amit bevethetsz ellenük
- Puffadt arccal ébredsz? Ez állhat a hátterében!
- Ha így táplálkozol, a hajad bánhatja: az étrended is lehet a hajhullás oka