Az ausztráliai Queensland állam kormánya tavaly vezette be, hogy egy drón segítségével tartja szemmel a Raine Islands körül élő, veszélyeztetett fajnak számító közönséges levesteknős populációt. Így készültek ezek az elképesztő felvételek.
A Nemzetközi Természetvédelmi Szövetség (IUCN) döntése alapján 1982-ben a közönséges levesteknős is felkerült a veszélyeztetett fajok listájára. Ehhez nagyban hozzájárult – mint a neve is utal rá –, hogy a teknősökre a húsuk miatt is vadásztak. De a víz minőségének romlása, az élőhelyük pusztulása, illetve az óceáni hulladék miatt is megcsappant a számuk. Illetve az sem segített, hogy a levesteknősre gyakran halásztak azért, hogy kitömött szuvenírként értékesítsék.
Ma a legnagyobb közönséges levesteknős állomány Ausztrália partjainál, a Raine Islands közelében található. Azonban a kutatók számára sokáig hatalmast kihívást jelentett, hogyan pontosan megszámolják az itt élő hüllők ezreit. Régen egy hajóval járták körbe a szigetet, így jelölték meg a példányokat, ma drónfelvételeket elemeznek. „Amikor összehasonlítottuk az adatokat, azt láttuk, hogy a múltban 1,73-szor nagyobbra becsültük a számokat. A drónoknak hála korrigáltuk a régi adatokat” – mondta Richard Fitzpatrick, a Biopixel Oceans Foundation kutatója. Az új megoldás nemcsak sokkal hatékonyabb, hanem elképesztő látványt nyújt. A Queensland Environment a Twitteren tette közzé azt a rövid videót, amelyen nagyjából 64 ezer teknőst láthatunk az óceánban.
This is some of the most spectacular vision you will ever see – our new eye in the sky has captured 64,000 turtles off the coast of Raine Island, north-west of Cairns.
More: https://t.co/76WPkfoRSG pic.twitter.com/HC7tZjVbZV
— Queensland Environment (@QldEnvironment) June 9, 2020
Forrás: Curious Doodle
Nyitókép: Christian Miller/Queensland Government