Biztos vagy benne, hogy a kutyád érti, amit mondasz? A kutatók szerint igazad van!

Talán téged is traktáltak már azzal, hogy mindegy, mit mondasz négylábú barátodnak, mert ők a hangsúlyból értenek. A tudósok végre megcáfolták ezt: egy magyar kutatás szerint a kutyák értik az emberi beszédet.

Az egy dolog, hogy kutyasétáltatás közben a legérdekesebb színű, formájú, alkatú kutyákkal lehet találkozni, de ilyenkor hangoznak el a legérdekesebb kutyás (és nem csak kutyás) sztorik is. A minap például a városligeti futtatóban bandáztunk a kiskutyámmal, amikor egy fiatal srác keveredett mellénk egy tüneményes keverékkel. Kedvenceink azonnal játékos ismerkedésbe kezdtek, mi pedig szóba elegyedtünk. Pillanatokon belül beszélgetőpartnerem gyerekkora volt a téma, ahonnan a következő emléket emelte ki: „német juhászkutyáik közül az egyiket egy külföldi ismerőstől kaptuk, és a kutya nem tudott magyarul”. Nagyot néztem: vajon tényleg van olyan, hogy a kutya azért nem fogad szót, mert nem „beszéli” az adott nyelvet? És egyben kíváncsi is lettem, hogy mit mond a tudomány. Vajon a kutyák értik az emberi beszédet vagy valami más lehetett a magyarul nem értő kutya jelensége mögött?

cuki kutya sms mobiltelefon
Fotó: Georgijevic / Getty Images

Egy friss kutatás szerint a kutyák értik az emberi beszédet

A hírekre kattintva rögtön felugrott az ELTE Etológia Tanszék kutatóinak a Current Biology című folyóiratban márciusban megjelent tanulmánya. Ebben azt írják, a kutyák az emberekhez hasonlóan értik a szavakat. „A kutyák nemcsak egy tanult viselkedéssel reagálnak a szavakra, hanem valóban értik a jelentésüket” – írta a közleményben Boros Marianna, az ELTE Etológia Tanszéken működő Neuroetológiai Kutatócsoport kutatója, a tanulmány egyik vezető szerzője. Magyarázatából kiderül, hogy a szavak hallatán a kutyák egy emléknyomot, vagyis egy úgynevezett mentális reprezentációt hívnak elő. Az ezen keresztüli jelentésfeldolgozást pedig referenciális szóértésnek hívják a kutatók, amit sokan csak és kizárólag emberi képességnek tartanak.

A kutatásban 18 kutya és gazdijaik vettek részt. A feladat annyi volt, hogy a gazdi kimondta egy tárgy nevét és azt felmutatta, miközben EEG-vel mérték a kutya agyi aktivitását. Néha persze trükköztek is a gazdik, vagyis nem azt a tárgyat nevezték meg, amit utána felmutattak. A kutatók tapasztalatai szerint, amikor az elhangzott szó aktiválja a kutyáknál a tárgy mentális reprezentációját, akkor a kutya az azzal megegyező tárgy felmutatását fogja várni. Az EEG-jeleknél is az emberi kísérletekhez hasonló mintázatot láttak. Következtetésképp a tudósok úgy vélik, a kutyák képesek a referenciális szóértésre, ami megváltoztathatja azt, ahogyan a kutatók az ember nyelvhasználatának egyediségéről gondolkodnak. Ezen kívül pedig a gazdik számára is fontos felismerésekhez vezethetnek.

Kutatások a közelmúltból

Az ELTE etológusai egy 2020-ban megjelent tanulmányban, a kutyák funkcionális MRI vizsgálata után azt írták, kedvenceink agya (az emberéhez hasonlóan) képes a beszéd hierarchikus feldolgozására. Vagyis az intonációt alacsonyabb, az ismert szavakat magasabb szinteken érzékeli az ebek agya is. És ez fontos párhuzam az ember beszédfeldolgozási mechanizmusaival. Korábban azt is kimutatták, hogy a kutyák agya elkülönítve dolgozza fel az intonációt és a szójelentést. Ahogy az emberek, a kutyák is a bal agyféltekéjükkel dolgozzák fel a szavak jelentését, míg az intonáció értelmezésére egy jobb féltekei területet használnak. Vagyis, ha legközelebb valaki azt mondja neked, hogy a kutyád csak a hangsúlyra figyel, mutasd meg neki nyugodtan ezt a cikket. Vagy csak emeld ki, hogy kutatásokból biztosan tudod: nemcsak az számít, hogyan mondasz valamit a kutyádnak, hanem az is, pontosan mit mondasz neki.

Forrás: telex.hu, elte.hu és index.hu
Fotó: miodrag ignjatovic / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)