Éhséget, szorongást és még sok mást is jelenthet ez a viselkedés.
Imádod, ha a kutya rád teszi a mancsát, mert olyan cuki, ugye? A hozzáértők szerint valóban csinálhatja cukiságból, de ezen kívül lehet még számos oka, hogy miért „taperol” kis kedvenced (már megint). Lehet, hogy csak a figyelmedre szomjazik, vagy épp megéhezett, de az is előfordulhat, hogy erősen szorong, amivel hozzád fordul, tőled vár segítséget. Hogy mikor mit akar mondani a mancsolással, az általában a szituációtól függ, de ezzel a kis összeállítással megpróbálunk segíteni abban, hogy könnyebben meg tudd fejteni négylábú társad testbeszédét.
Ha a kutya rád teszi a mancsát, mit akar mondani?
Kommunikálni szeretne vagy figyelmet akar: Gondolj arra, te hogyan kezdeményezel kommunikációt. Van, hogy integetsz, vagy egy Zoom-hívásban felteszed a kezed, ugye? Négylábú barátod is a „kezét” használja: ő is pontosan így szeretné tudatni veled, hogy mondandója van, esetleg a figyelmedet szeretné felkelteni valamiért. Például, mert simogatást akar. Próbáld ki: ha megsimogatod, elemeled a kezed, mi történik? Ha a kutya rád teszi a mancsát ismét, akkor sanszos, hogy még több simit szeretne.
Éhes: Volt már, hogy a mancsadást étellel vagy finom falatkákkal jutalmaztad? Akkor könnyen lehet, hogy a kutya megtanulta ezt, és ételt szeretne. Vannak kutyák, akik ugatással jelzik, ha megéheztek, de ez nem biztos, hogy meghozza a várt jutalomfalatot. Amint az eb rájön, hogy az ugatásból nem származik semmi jó, a manccsal való tapizás lehet a következő alternatív eszköz, amit kipróbálhat. Ha rendszeresen engedsz neki, ne lepődj meg, ha rászokik.
Ki akar menni: Az a kiskutya, amelyik ki akar menni egy egészségügyi szünetre vagy játszani, többféle megoldást is kipróbálhat, hogy felkeltse a figyelmed. Ugathat, járkálhat körülötted, a fejét az öledbe téve bámulhat rád. Vagy akár a mancsát is rád teheti, ami kedves és intelligens dolog a részéről, hiszen ez a legkevésbé tolakodó figyelemfelhívás.
Szorong: A mennydörgés, a szeparációs szorongás vagy az, ha valaki becsönget, megijesztheti a kutyát. Ilyenkor lehet, hogy odaszalad hozzád és rád teszi a mancsát. Ha nehéz légzés, leeresztett farok vagy nyugtalanság is fellép, akkor szinte biztosan ez a baj. Az aggodalmát enyhítheted kedves szavakkal, hogy minden rendben van, de egy simogatás vagy a kedvenc játékának elővétele is csökkentheti a szorongását.
Vigasztalni szeretne: A kutyák mindig megérzik, ha gazdájuk szomorú, magányos vagy csalódott. Ha ezek közül bármelyiket érzi rajtad, megpróbálhat felvidítani azzal, hogy a kezedet vagy a lábadat tapogatja. Ő ezzel tudatja veled, hogy rá számíthatsz, ő itt van veled, és így ad neked extra szeretetet.
Forrás: American Kennel Club
Fotó: AI
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- A kutyák is kamaszodnak, így kezeld a tinédzser ebet
- „Jó-e a kutyámnak, ha a gyerekemként szeretem?” – a kutyatréner válaszol
- Mit tehetsz, ha a kutyád felevett valamit az utcán, amit nagyon nem kellett volna?