Új sorozatunkban a Mindenki Fogadjon Örökbe Egy Kiskutyát alapítvány egyik tagjával, Rikker Patríciával végigvezetünk az örökbefogadás folyamatán. A második részben segítünk eldönteni, hogy egy kutyus, vagy egy cicus lenne a tökéletes társad.
Elég csak megnyitni a Facebookot, nap mint nap találkozhatsz gazdit kereső kutyusok képeivel, míg a macskákat eddig mintha elkerülte volna az igazi reflektorfény – pedig (főleg a városokban) sokaknak tökéletes társa lehet egy cica. A Mindenki Fogadjon Örökbe Egy Kiskutyát alapítvány kezdetben kizárólag kutyusokat vett a szárnyai alá, de az elmúlt pár évben egyre több macskát is elhoztak a gyeptelepekről. Rikker Patrícia elárulta, sorra jelentkeznek a cicázni vágyó ideiglenes gazdik, és olyanok is, akik örökbe szeretnének fogadni egy macskát. Szóval kijelenthetjük, az őrült macskás hölgy sztereotípia már rég a múlté!
Cicát tartani is menő!
„Minél több energiát fektetünk ebbe, annál inkább nyitottak az emberek rá, és imádják őket! Szó sincs róla, hogy nincs rá igény, csak a cicák nem feltétlenül vannak annyira szem előtt, mint a kutyák.” Patrícia szerint a macsekok sokkal könnyebben gazdisíthatóak – úgy érzi, az érdeklődők ebben az esetben tudatosabbak, és átgondoltabbak, mint a kutyák esetében. Ennek talán éppen az lehet az oka, hogy nem annyira felkapott még az örökbefogadásuk – tehát, aki jelentkezik náluk egy macskáért, jobban mérlegeli a helyzetet, és valószínűleg nem csak impulzív szándékról van szó.
Team macska, vagy team kutya?
Épp tanácstalanul állsz a kérdés előtt, hogy inkább cicát, vagy kutyust fogadj örökbe? Ha felelősségteljes gazdi akarsz lenni, akkor bizony több szempontot is alaposan át kell gondolnod annál, mint hogy melyik négylábú tündér fotója varázsol el jobban. Figyelembe kell venned, mit tudsz, vagy szeretnél biztosítani a házi kedvencednek!
A nagy szempontlista:
- A macsekok általánosságban önállóbbak, és kevesebb bennük a megfelelési kényszer, mint jellemzően a kutyáknál, de ha inkább otthonülő típus vagy, egy cica szuper társ lehet számodra.
- Ha utazásról van szó, akkor sokkal a cicák esetében sokkal körültekintőbbnek kell lenned: vannak világjáró cicók, akik szívesen utaznak, imádnak felfedezni – de a személyiségüktől függ, mennyire autó kompatibilisek. Extra óvatosnak kell lenned, ha még nem tudod, hogy viszonyul az ilyen kalandokhoz, mivel ők olykor nehezebben taníthatók olyan vezényszavakra, amiket a kutyáknak is fontos megtanulniuk a biztonságos együtt kocsikázáshoz.
- Bár vannak olyanok, akik vesznek hámot, vagy pórázt a macskájuknak is, őket kevésbé viheted el sétálni magaddal. Ez viszont fontos szempont lehet akkor, ha nincs sok időd, energiád arra, hogy megmozgass, lefárassz egy kutyát.
- Egy cicához munka után nem kell hazarohanni rögtön, hogy megsétáltassuk, hiszen ő benti alomban elvégezheti a dolgát, az egyedüllétet általánosságban jobban viselik, mint a kutyák. Könnyebb lehet cicaszittert is találni nekik, hiszen napi szinten sokkal kevesebb a teendő egy macskával, mint egy kutyánál. Ennek ellenére érdemes keresni dajkát a cicáknak, ha egynél több napra elmész valahova, mert bár az életterük sokszor csak egy lakás, az inger és stimuláció igényük ugyanúgy megvan és igénylik az ember társaságát. A macskáknál is kialakulhat sokszor szeparációs szorongás, és ezért – vagy csak túlzott aktivitás miatt – de elkezdenek rombolni, szétszedni garnitúrát, cserepes növényeket a túlvilágra küldeni.
- Kutyus örökbefogadása esetén elengedhetetlen a személyiségére, igényeire szabott munka előtti és utáni séta, a minőségi aktív időtöltés, a tanulás – sokuk hatalmas tanulásvággyal várják a gazdi hazatértét. Szemben a cicákkal, akiknél nagyon kedvfüggő, mit csinálnak éppen. Az oktatásuk is sokban korlátozott (persze vannak fogékonyabbak köztük) és sokszor könnyebben elfoglalják magukat, nagyon kreatív unaloműzők.
- Nem felejtkezhetünk el az anyagiakról sem: egy kutya tartása sokkal költségesebb lehet – többet esznek (főleg, ha nagytestűek), ráadásul egy cicát nem feltétlenül szükséges kozmetikába vinni, és arra sincs szükség, hogy fürdessük őket. A macskák esetében az is elég ha otthon gondoskodunk a fogaik tisztításáról, és a körmeik ápolásáról – és néha átfésüljük őket.
Na, megvan az álomtársad?
Nyitókép: FamVeld/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Örökbe fogadnék, mit kell tudnom? – A Mindenki Fogadjon Örökbe Egy Kiskutyát alapítványt kérdeztük
- Tanulmány is bizonyítja: A nők jobban alszanak a kutyájukkal, mint a párjukkal
- A kutyatartó gazdik tényleg tovább élnek?