Ha ilyen kutyád van, nagyon vigyázz rá! Ez a 7 kutyafajta nem bírja a kánikulát

Bár egy-kettőn meglepődhetsz, ezek a kutyafajták nem bírják a meleget, vagyis minden fajta közül ők bírják talán a legkevésbé a kánikulát.

Amikor az iskolában megtanultuk, hogy angolul a dog days a kánikula (amiben egyébként a latin cane szót is felfedeztük kíváncsi osztálytársaimmal), még talán valami olyasmi motoszkált a fejemben, hogy azért, mert a kutyák alapvetően jól elvannak a nagy melegben is. Hát, lehet, hogy vannak olyan fajták, akik igen, de azt később családunk, illetve barátaink négylábú társai kapcsán megtanultam, hogy bizonyos kutyafajták nem bírják a meleget. Sőt, vannak, akik mindenkinél rosszabbul tolerálják. Íme, egy rövid válogatás azokról a kutyusokról, akikre különösen vigyázni kell, ha 30-35 vagy rosszabb esetben 40 fok körülire szökik fel a hőmérő higanyszála.

Ezek a kutyafajták nem bírják a meleget: óvd őket a kánikulában!

Boston terrier: szőrzetük nem vastag, viszont a rövidfejű, tudományos néven brachycephalikus kutyafajták közé tartoznak. Ez megnehezíti, hogy lihegve hűtsék le magukat. A nyári hónapokban fontos számukra a jól szellőző, hűvösebb környezet, és az, hogy a legmelegebb órákban ne vidd ki a szabadba, illetve figyelj rá, hogy semmilyen megerőltető tevékenységeket ne végezzen (például rohangálás, ugrálás).

Boxer: ők is brachycephalikusak és magas energiaszintűek, így hát a túlhevülés nagyon is reális félelmed lehet boxer barátoddal kapcsolatban. Mit tehetsz? Inkább csak reggel és este sétáljatok, ebédidőben, ha le szoktad vinni, korlátozzátok pár percre az egészségügyi szünetet. A legmelegebb órákban pedig feltétlen legyen a kutyának egy hűvös, árnyékos helye, ahol megpihenhet.

Mopsz: lapos kis arcuk amilyen cuki, annyira nem teszi őket kompatibilissé a forróságra, a hűvös helyeken viszont, ahol jól mozog a levegő, szépen átvészelik a kutyameleget.

Kutyameleg: Így vigyázz nyáron négylábú társad egészségére!

Bulldogok: ha már azokról a kutyákról volt szó, akik nehezebben tudják lehűteni magukat, essen szó a bulldogokról is. Akár angol, akár francia bulldogod van, tudnod kell, hogy ők sem bírják a nagy meleget. Rohangálni ne nagyon engedd, viszont szerezz be egy hűtőmatracot, és cseréld sokszor a vizét, amiért nagyon hálás lesz. És a kánikulát is jobban viseli majd.

A kicsi, a nagy és az angol

Palotapincsi: ha olyan fajtát keresel, akik nemcsak brachycephalikusak, hanem még a bundájuk is elviselhetetlenné teszi számukra a forróságot, akkor a palotapincsiben megtaláltad. Ha levágatnád a szőrét, hogy jobban bírja a nagy meleget, azt mindenképp bízd kozmetikusra. A legforróbb órákban pedig ki se mozduljatok a hűvös szobából.

Bernáthegyi: ezt nem is kell túlmagyarázni. A hegyimentésre termett nagyszívű óriások vastag szőrzetük miatt ideális terepnek érzik a havas hegyeket, a meleg és párás éghajlaton viszont küszködnek. Ha ilyen kutyusod van, a friss víz, a hűtőszőnyeg és egy ventilátor sokat segíthet, hogy csökkentsd a testhőmérsékletét.

Beagle: És az utolsó kutyafajta, akik nem bírják a meleget legalább annyira nem, mint az amerikai tornászokat támogató Beacon , nem más, mint a beagle. Róluk saját tapasztalatom szerint a legtöbben nem feltételeznék ezt, hiszen szőrük rövid, relatíve sokat tudnak gyalogolni is víz nélkül, és tudják magukat lihegéssel hűteni. De higgyétek el, talán az angol vér, talán a folyamatos aktivitás miatt mind az előző, mind a mostani kutyusom, illetve az összes beagle barátunk képtelen elviselni a forróságot. Nehezítő körülmény, hogy ezeknek az amúgy rendkívül fondorlatos jószágoknak a többségét a vízbe se mindig sikerül becsábítani. Így a lehűlést egy szellős, árnyékos hely és a nedves törölközővel való áttörölgetés hozhatja el, legalábbis nálunk.

Forrás: petmd.com
Nyitókép: Getty Images / Westend61

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)