Hogy kis kedvencednek a legforróbb napok során kutya baja se legyen, az alábbiakra mindig figyelj!
Amióta Barney van nekünk, rengeteg dolgot megláttam, megismertem más szemszögből is, például hogy mennyire klassz lehet a nyár kutyával. Apróságok miatt. Például, mert elkisér minket a fagyizóba, ahol élvezettel ropogtatja az eladólánytól kapott tölcsért, amit nézni és hallgatni és nagyon cuki élmény. Hétvégenként pedig lemegyünk a Dunára, ahol a hasáig bátran begázol a folyóba, pedig fél a víztől. Imádja a baráti grillezéseket, a kertben töltött játékidőt, a melegben kiszáradt botok roppanását, a kellemes napsütést. Viszont a nagy melegnek megvannak a hátulütői is, és nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy négylábú társainkra még veszélyesebb lehet a kánikuka, mint ránk, emberekre nézve. Könnyen hőgutát kaphatnak, vagy még rosszabb is lehet a dolog vége. És mivel ők nem tudnak beszélni, meg különben is, mi vagyok értük a felelősek, fontos tudnod az alábbiakat.
A víz veszélyei
Figyelj a hőfokra!
Bár nagy lehet a kísértés, hogy jeges vizet vagy fagyit adj a sétáról hazaért, kimelegedett kutyának egy kis lehűlés reményében, ezt semmiképp se tedd, mert csúnya torokgyulladás lehet a vége. Maradj inkább a hűvös csapvíznél, amit kinti kutyus esetén mindig tarts árnyékban.
Veszélyes pancsolás
Tévhit, hogy minden kutya szereti a vizet, ahogy az is, hogy mindegyik tud úszni. Ha még nem voltatok vízparton vagy kutyás strandon, akkor szép lassan, fokozatosan, lépésről lépésre vezesd be négylábú társadat a strandolás világába. Nem tetszik neki? Ne az legyen a reakciód, hogy beledobod a vízbe, mert könnyen lehet, hogy gyorsan ki kell majd menteni és egy életre megutálhatja a vizet. Nem mellesleg a bizalma is meginoghat benned.
Vérszívók, gyomok, tüskék, forróság
Kullancsok, szúnyogok
Ha még nem tetted, gyorsan szerezz be megbízható kullancs- és bolhavédő nyakörvet vagy cseppeket a kutyádnak, illetve gondolj a szúnyogok által terjesztett szívférgesség elleni védekezésre is. Ha nem tudod, mi lenne a legjobb megoldás, hívd fel az állatorvost, ő biztosan segít megtalálni a legmegfelelőbbett a sok lehetőség közül.
Sétálunk, sétálunk
A nyári forróságban csak rövid sétákra menjetek, és azokat se betonon tegyétek meg. Ha kis távolságra muszáj betonon menni, mancsvédőkrémmel vagy erre a célra kitalált kutyacipővel tudod megvédeni a talpát az égési sérülésektől. Hogy miért? Mert kedvenceinknek nincsenek verejtékmirigyei. Így nem izzadnak, ami például nekünk, embereknek segít jobban lehűteni a testünket a kánikulában. Az is fontos, hogy a kutyák közelebb vannak a talajhoz, mint mi. Így sokkal hamarabb megérzik, ha az átmelegedett. A másik dolog, amire figyelj a séta kapcsán, hogy ne engedd olyan helyre a kutyádat, ahol túl magas a fű. És nemcsak a kullancsveszély miatt, hanem azért is, mert felehet valamit, amit nem látsz a közel térdig érő gazban. Na meg mert tüske vagy toklász ragadhat a fülébe, bundájába, esetleg bele is léphet valamibe. Séta után mindig nézd át otthon, mert az ilyen észre nem vett dolgok csúnya, fájdalmas gyulladások okozói lehetnek.
Hőségriadó esetén még jobban figyelj a kutyusodra, és tanuld meg felismerni a hőguta jeleit. Ezen kívül a szőrtelen, vékonyabb bőrrel fedett részeket érdemes lekenni naptejjel is, hogy elkerüld az érzékeny területek leégését.
Nyitókép: Chalabala / Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Milyen típusú kutya illik hozzád? 5 élethelyzet és 15 fajta, amiből válogathatsz
- „Ez csak egy kutya”: 10 dolog, amit csak akkor tapasztalhatsz meg, ha van egy kiskutyád
- Ő a legnépszerűbb tacsi a neten: több száz ruhája és több millió rajongója van