Őszi falatok, amiket nyugodtan adhatsz a kutyusodnak és amivel vigyázz

A kutyának is biztonságos őszi ételek listája nem rövid, de azért van pár olyan finomság is, amelyeket semmiképp se adj négylábú társadnak.

Az ősz a finomságok tárházát nyújtja számunkra, hiszen a betakarítás időszakában finomabbnál finomabb zöldségek, gyümölcsök, gombák és egyéb termések kerülhetnek frissen a tányérunkra, vagy legalábbis a szemünk elé. De vajon melyek ezek közül a kutyának is biztonságos őszi ételek? Miből adhatsz egy falatot kedvencednek, és miből nem? Megpróbáltam néhány bekezdésben összefoglalni a legfontosabbakat, hogy a kedvenced egészségére nézve a legjobb döntést tudd hozni a kaphat-e belőle egy kicsit? kérdésben.

Melyek a kutyának is biztonságos őszi ételek?

Az, hogy a húsokból (csontmentesen), így a hálaadási pulykából kaphat egy kicsit, már gondolom, téged sem lep meg. De például a gyümölcsök és zöldségek közül bátran adhatsz neki egy-két szelet vitamindús almát. Körtét is kaphat, ami szuper rágcsálnivaló, mert – ahogy az American Kennel Club cikke is írja – magas a réz-, C- és K-vitamin- és rosttartalma. Csak arra figyelj, hogy a körte magházát és a magokat tartsd tőle távol, mert a magok nyomokban ciánt tartalmaznak. Jó ötlet a cékla is, ami szintén vitamin-, rost- és antioxidánsbomba. De készülj fel rá, hogy ha négylábú társad egy-két szeletnél többet kapott belőle, akkor sétánál a nagydolognak bizony ijesztő színe lehet. A sárgarépa is biztonságos választás, ráadásul édeskés íze miatt teljesen rá tudnak kattanni a kutyák. De adhatsz neki édesburgonyát, a szezon slágerét, a sütőtököt. Sőt, akár szárított és porrá őrölt csipkebogyót, és a téli hideg időszakban majd tőzegáfonyát is.

Amivel légy nagyon óvatos

Kíváncsi kis barátod belenyalhat a forró csokidba, a halloweenre szánt édességeidet is megkaparinthatja. De akár az utcán is felehet bármit, ezért az őszi időszakban kiemelten fontos, hogy figyelj rá, min töri épp a buksiját!

Mit tehetsz, ha a kutyád felevett valamit az utcán, amit nagyon nem kellett volna?

Ezen kívül óvatosan a csonthéjasokkal, a kerti dióval, a szőlővel és a mazsolával. De a vadon termő gombákkal is, amelyek mérgezőek lehetnek a kutyák számára. Bár a világ 50 000 gombafajából csak 50-100 fajról ismert, hogy mérgező, azok tényleg árthatnak a kutyának, vagy akár halálhoz is vezethetnek. Míg a vadon termő gombákról mindig határozottan le kell mondani, a szupermarketben emberi fogyasztásra vásárolt, megmosott gombák az American Kennel Club szerint általában nem ártanak a kutyáknak, de az enyém például azokból sem kaphat.

És végül, de nem utolsósorban néhány mondat az őszi természet által kínált, csábító, de veszélyes falatokról. A különböző fák és bokrok terméseit egy kíváncsi kutyus könnyen megkóstolhatja, és ráharaphat például egy fenyőtobozra. De a szakértők szerint nem jó ötlet megrágcsálni ezeket; még rosszabb, ha a kutya le is nyeli a zsákmányát. És nemcsak azért, mert ezek megszúrhatják a kutya száját, hanem mert a gesztenye vagy a tiszafa termése és a makk például súlyosan mérgező is a kutyákra. Ha azt gyanítod, hogy ilyesmit, vagy más tiltott dolgot evett a kedvenced, azonnal vidd állatorvoshoz, nehogy nagyobb baj legyen az őszi torkoskodásból!

Nyitókép: Brighton Dog Photography/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)