A meditáció emberek millióinak segít megbirkózni a mindennapi életben a stresszel és a szorongással. A gyakorlat sikerességének egyik kulcsa a mantra, vagyis egy szó, vagy egy kifejezés, amit a meditáció során ismétlünk.
A meditációnak számos formája létezik, és nem mindegyik foglalja magában a mantrákat. Egyes gyakorlatok a légzésre, míg mások a vizualizációra irányulnak. Azonban minden meditációs gyakorlatnak ugyanaz a célja, hogy a figyelmet a kavargó gondolatokról a jelen pillanatra terelje.
Ismétlés a béke kulcsa
Az elmélyülés során használt, ismétlődő kifejezések egyaránt megtalálhatók a keleti és a nyugati vallási hagyományokban is. A középkori bencés keresztények összpontosító imái ugyanolyan hatással és jelentőséggel bírtak, mint az ázsiai tradíciókban a mantrák. Deepak Chopra, az indiai származású szerző, és a szellemi gyakorlatok világhírű mestere szerint, a mantra kifejezés két szóra vezethető vissza. Az egyik az ember (man), ami etimológiailag rokon az elmével is. A másik pedig az eszköz (tra), ami az elmén túlra vezet, a tudat forrásához. A mantrák jellemzően spirituális vagy vallási szövegekben gyökereznek, de a meditáció során használhatunk olyan inspiráló kifejezéseket is, mint például a szeretet vagy a béke.
Hogyan találd meg a saját mantrád?
A buddhista hagyományokban a vallási vezető választja a tanulók számára mantrát. Azonban fontos kihangsúlyozni, hogy nincs jó vagy rossz mantra. Így a nyugati kultúrában mi magunk is megtalálhatjuk a nekünk megfelelő szót vagy kifejezést, ami megerősíti a szándékainkat a meditáció során. Ahhoz, hogy megtaláljuk a számunkra legideálisabb mantrát, első lépésként tegyük fel a kérdést: mi a célunk a meditálással? A válasz iránymutató lehet, és segíthet minket a tökéletes mantra megtalálásában.
A mantránk lehet egyetlen szó, egy rövid mondat, de akár egy szótag is. Használjunk olyan ismétlődő kifejezéseket, amiktől erősebbnek, teljesebbnek, boldogabbnak érezzük magunkat. Például:
- nyugodt vagyok
- jelen vagyok a pillanatban
- békében vagyok
- legyőzöm a félelmeimet
- boldog vagyok a testemben
Jöhet a meditáció!
Amint kiválasztottuk a számunkra megfelelő mantrát, készen is állunk a meditációra. Válasszunk egy kényelmes, csendes helyet, ahol összpontosítani tudunk. Lélegezzünk mélyen, és a figyelmünket fordítsuk a be- és kiáramló levegőre. Majd kezdjük el ismételni a mantránkat. Ne aggódjunk, ha esetleg a gondolataink elkalandoznának, egyszerűen tereljük vissza a figyelmünket a meditációhoz. Végezzük addig a gyakorlatot, ameddig csak jólesik, de beállíthatunk időzítőt is.
A mantrameditáció – a többi meditációs gyakorlatokhoz hasonlóan – elősegíti a jobb önismeretet, fokozza a nyugalmat, a pozitív hozzáállást, és csökkenti a stresszt. Segít, hogy más megközelítésből lássuk a helyzetünket és inspirált állapotba kerüljünk. Már egy 10 perces meditációval is sokat tehetünk a mentális egészségünkért, ezért érdemes fontolóra venni, hogy beillesszük azt akár a reggeli rutinunkba.
Forrás: The Healthy
Nyitókép: FreshSplash/GettyImages