Legyél energikusabb, frissebb és boldogabb: próbáld ki a tai chit!

Bár az örök fiatalság receptjére még várni kell, a Távol-Keleten azért tudják, mivel őrizheted meg ifjúságodat. A titok az elme, a szellem és a fizikai test harmonizálásában rejlik. Csak áramolni kell a Tai Chival!

A taj chiről mindig azt gondoltam, kizárólag az idősebbek sportja. De mindig is nagy álmom volt, hogy egyszer majd a virágzó cseresznyefák alatt én is ott álljak egy csöndesen áramló csoportban, és kecsesen lengedezem a többiekkel. Időközben kiderült, hogy óriásit tévedtem, hiszen a tajcsicsuan vagy taijiquan harcművészeti eredetű mozgásforma minden korosztály számára csodálatos eredményeket hozó sport. Amely ráadásul nem igényel semmilyen speciális alkati vagy erőnléti alkalmasságot. Sőt, akár sérüléssel is lehet végezni, ráadásul minél korábban kezded, annál tovább fiatalon tarthatod vele magad.

Találd meg a békéd a tai chi segítségével

A tai chi a harcművészeti iskolák belső iskolái közé tartozó harcművészet, amely nem az izom erejére és kifejezetten a harcolásra, hanem sokkal inkább a belső erő fejlesztésére koncentrál. Míg a küzdősportokban egymás legyőzése, a tai chiban sokkal inkább a test, a lélek és a szellem harmóniájának megteremtése és önmagunk fejlesztése a végső cél. A szóösszetételben a tai a technika és a chi vagyis az univerzum energiáinak áramoltatását és felhasználását jelenti. Ez a gyönyörű, főleg a Távol-Keleten, de mára hazánkban is egyre több embert vonzó sport rendkívül kifinomult.

Nyisd ki a meridiánjaidat

Manapság már nem szorul magyarázatra, hogy körülöttünk minden sajátságos energiával bír, és ez a vibe hat ránk. Sőt, a mi rezgéseink is kihatnak másokra. Olykor azonban az ember a nagy rohanásban elveszíti az önmagával való kapcsolódást, szinte gépekké válunk. Ilyenkor nem tudunk hatékonyan kapcsolódni a környezetünkhöz és a magas rezgésekhez sem. Minél tovább tart ez az időszak, annál erősebben lépnek be a negatív dolgok az életünkbe. A stressz, a telefonozás, a negatív gondolatok, a problémák mind-mind ezt a hatást erősítik.

Ezért, ahogyan minden nap megtisztítjuk testünket egy tusolással, ugyanúgy a lelkünknek és tudatunknak is szüksége van erre a megtisztulásra.

A tai chi bár eredendően harcművészet –, alapvető célja a test és a lélek egészségének legmagasabb szinten való megélése. Hiszen a harcos akkor a legeredményesebb, ha lélekben is ereje teljében tud lenni. A testi és lelki hatásain túl a tai chi azonban szellemi út is egyben, amely a taoista tanítások és a mozgás közben végzett meditáció, és flow vagyis áramlás által az ember fejlődését szolgálja.

Így született meg a Tai Chi

Chang Sanfeng fiatalon Tao Yin-t vagyis kínai jógát tanult taoista mestereitől, a Shaolin Templomban pedig a harcművészeteket sajátította el. A legendák szerint a Fehér Daru és a Kígyó harci stílusok nagymesterévé vált, majd sok-sok évvel később tényleg tanúja volt egy kígyó és egy madár küzdelmének. Bár mestere volt a Kung-Funak valami lágyabbra vágyott, ekkor találta ki azt a koncepciót, amelynek során a kemény harci mozgást lelassította és a jóga elemeivel ötvözte.

Hogyan fejlődött a thai chi?

A XII. Században Chang Sanfeng taoista szerzetes által kidolgozott, először még csak 13 lépésből álló mozdulatokkal a külső energiákat gyűjtheti össze és integrálhatja magába a tajcsizó. A jelenleg 24 vagy haladóbbak számára 42 lépésből álló hagyományos mozdulatokkal mélyreható átalakulás jön létre, az elméd nyugodtá és tisztává válik, ugyanakkor rendkívül kreatívvá és dinamikussá is. Ráadásul a mozgásformát elsajátítani sem túl nehéz, még akkor sem, ha esetleg sérüléssel vagy betegséggel küzdesz. A 24 lépést heti 2 alkalommal körülbelül egy hónapig tart megtanulni, és a végére lényegi gyógyulási folyamatok is beindulnak.

Ami külön gyönyörűség, hogy a sport a kapcsolatteremtés és érzékelés kifinomult művészetévé válik azáltal, hogy nagy csoportokban végzik a gyakorlatokat. A tai chit lehet gyakorolni csupán az egészségmegőrzés érdekében is, bár igazi mély átalakulást akkor érhetsz el, ha a harcművészeti és spirituális oldalával együtt ötvözöd. A gyakorlás a meditáció mély formája, ami nemcsak a stresszt csökkenti, de egyben segít örömtelivé is válni. Így álatalában, aki már eljut odáig, hogy elmegy egy órára, az sokáig a hatása alatt marad a sportnak, mert a beérkező energiákat azonnal érzed magadban. Fizikailag erősebbé mégis hajlékonyabbá válsz általa, és az energikusságodat is mindenki észre fogja venni, vagy mondjuk úgy, mivel az energia sosem hazudik: mindenki érezni fogja.

24 lépés
Természetesen a mai napig több stílus és iskola ismeretes, de alapvetően öt nagy iskolája létezik a tai chi mozgásformának. 1956 óta, a kínai kormány által létrehozott Sport Tanács felkérésére a fő iskolák vezetői összeállítottak egy rövidített formagyakorlatot, így azóta a hivatalos állásfoglalás szerint ez a 24 lépés az összes tai chi irányzat alapja.

Nyitó: Getty/Pheelings Media

Ha tetszett a cikkünk, ajánljuk ezeket is:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)