Lehet bármennyi egészségügyi előnye, ha csak mértékkel iszol alkoholt?

Öntsünk végre bort... vagy inkább tiszta vizet a pohárba: mire számíthatsz, ha csak mértékkel iszol alkoholt? Jó ötlet egy kis vörösbort vagy alkalmanként egy-két pálinkát elkortyolni, vagy a kutatók ezt mélyen helytelenítik? Lássuk a válaszokat!

Felsorolni sem tudnám, hányszor hallottam életemben, hogy bizony, egy pici alkohol, néha, mértékkel előnyös is lehet az egészségemre. A vörösborról még orvos is hangoztatta nekem, hogy esténként néhány korty az ital (persze, minőségi borról beszélünk) magas antioxidánstartalma miatt számos előnnyel járhat. Ilyen lehet az internet szerint a gyulladáscsökkentés, a szív jobb egészségi állapota és még egyes kognitív betegségek kockázatának csökkentése is. Azt pedig békési lányként gyerekkorom óta természetesnek tartom, hogy egy korty pálinka mindenre is gyógyír, a hasfájástól a fej- és torokfájáson át a náthás és influenzás tünetekig, vagy (természetesen) a lelki problémákig. Egy új kutatás viszont kétségbe vonja mindenezeket. Lássuk, mit mond a tanulmány szerzője arról, ha csak mértékkel iszol alkoholt.

107 korábbi tanulmányt elemeztek a tudósok

A Journal of Studies on Alcohol and Drugs című folyóiratban múlt csütörtökön megjelent új kutatás szerint sok tanulmány hibás, amely korábban egészséges szokásként írt a mértékletes alkoholfogyasztásról. „Ez egy szisztematikus áttekintés volt, amely azt a kérdést érintette, hogy vajon a mértékkel fogyasztott alkohol jót tesz-e az embernek, ami egy sokak által vallott elképzelés – magyarázta a Well+Goodnak Tim Stockwell, PhD, az új tudományos mű szerzője. A lényeg Dr. Stockwell szerint, hogy a szeszesitalok fogyasztása – még ha mértékkel történik is – nem jár egészségügyi előnyökkel. Elemzése kiegészíti azon kutatások egyre növekvő számát, amelyek szerint „tovább élünk, ha kevesebbet iszunk, illetve ha bármilyen szinten is fogyasztunk alkoholt.

Éljünk soká! A Kék zónák és a boldog élet 9 titka

Hogy mire alapozza a tudós a szavait? Nos, Dr. Stockwell és csapata 107 korábban közzétett tanulmányt tekintett át, amelyek a mérsékelt ivókat és az absztinenseket hasonlították össze. A felszínen sok közülük jó fényben tüntette fel az alkoholt, és azt sugallták, hogy a mérsékelt ivók gyakran kisebb valószínűséggel haltak meg a vizsgálati időszak alatt, mint az absztinensek. Amikor azonban a csoport összehasonlította a kutatásukba bevont alacsony és magas színvonalú tanulmányok eredményeit, azt találták, hogy csak az előbbiek hozták ezeket az eredményeket.

Az alacsony minőségű tanulmányokat több okból is így jelölték meg. Néhány esetben ezek szerzői az „absztinenseket” olyan embereknek minősítették, akik a kutatás elvégzésének időpontjában nem ittak. Akkor is, ha előtte évekig mérsékelt vagy erős alkoholfogyasztók voltak. Máskor az ilyen tanulmányok szerzői csak idősebb vizsgálati résztvevőket vontak be. A mérsékelt ivók és az idősek vagy a korábban sokat ivó emberek összehasonlítása valószínűleg torzította az eredményeket. A magas színvonalú tanulmányok amelyekben átlagosan 55 évnél fiatalabb alanyok vettek részt, és a korábbi ivókat nem nevezték absztinenseknek megállapították, hogy az absztinensek valójában nem haltak meg nagyobb valószínűséggel a vizsgálati időszak alatt.

Akkor most mi az igazság: valószínűbb a korai halálozás, ha csak mértékkel iszol alkoholt?

Az alkoholt korábban is összefüggésbe hozták a szív- és májbetegségek, egyes mentális egészségi állapotok, valamint a máj-, mell-, száj-, vastagbél-, végbél- és egyéb rákos megbetegedések fokozott kockázatával. És ez nem csak borúlátás. De még mielőtt rád hoznánk a szívbajt, mert olykor elkortyolsz egy pohár bort, megiszol egy sört vagy a haverokkal pálinkázni szoktál, megsúgjuk: azért egy pohár bor elfogyasztása nem feltétlenül növeli drámaian a korai halál kockázatát. „Kis kockázatot jelent” – mondta Dr. Stockwell. „Ha naponta egy italt iszol, a halálozási kockázatod körülbelül ugyanannyi, mintha naponta egy cigarettát szívnál.” Az ő kutatásaihoz hasonló tanulmányok miatt azonban muszáj felfigyelnünk arra az információra, hogy az alkohol nem tesz jót a szervezetnek teljes mértékben.

„Ez semmilyen szempontból nem egészséges dolog” – mondta Brad Lander, PhD, függőségi orvoslásra szakosodott klinikai pszichológus, aki egyébként nem vett részt az új riport elkészítésében. De akkor most mit tehetsz? Néha jöhet egy ital, bevállalva, hogy valamilyen szinten azért egészségtelen döntést hozol, vagy teljesen lemondasz az alkoholról? A kutatások szerint a fiatalok ma már jóval kevesebbet isznak, mint a korábbi generációk. Dr. Lander szerint azonban erre nincs általános válasz. A kérdés mérlegelésekor az embereknek figyelembe kell venniük az alkoholfogyasztással összefüggő betegségek kockázatát és azt, hogy általában mennyit isznak.

„Szerintem azt is fontos megvizsgálni, hogy valóban akarunk-e inni, mivel néha az emberek megszokásból vagy elvárásból fogyasztanak alkoholt” – mondta Dr. Lander. Végső soron elég bizonyíték lehet arra, hogy az alkohol igazából nem nyújt egészségügyi előnyöket. Ami jelenleg kevésbé egyértelmű, az az, hogy ez elég rossz-e ahhoz, hogy mindenki mindenáron kerülje. Vagy néha-néha azért élhetünk annyira veszélyesen, hogy beleférjen néhány fröccs, sör vagy egy-egy rövid a barátokkal.

Forrás: Wellandgood.com
Nyitókép: wundervisuals/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)