Lehet ezt jól is csinálni: békés válás a mediáció segítségével

Válni sosem könnyű, de egy biztos, van békés fomája. A tányérdobálás, veszekedés és az örökre belénk ivódó keserűség nem kell, hogy velejárója legyen a búcsúnak.

Nincs olyan ember, aki a házasságkötésekor azt gondolná, a kapcsolata nem tart örökké. Csakhogy az élet fordulatos, és van, hogy nincs más választásunk, döntenünk kell: vergődünk tovább egy rossz kapcsolatban, vagy ér még annyit a saját boldogságunk, hogy merjünk változtatni? Ez mindig egy irgalmatlan nehéz döntés, amibe óhatatlanul minden szereplő sérül. A kérdés csak az, hogy mennyire? Mert lehet úgy is válni, hogy a gatyánk is rámegy, nem beszélve a lelkünkről, és lehet úgy is, hogy ezt emberséges módon a lehető legkevesebb fájdalommal csináljuk végig, egy utolsó közös erőbedobással. Ha most te is inkább a második lehetőségre szavazol, előfordulhat, hogy felteszed magadnak a kérdést: Honnan gyűjtsek annyi lelkierőt, hogy egy olyan ember érdekeit is szem előtt tartsam, a sajátom mellett, aki engem megbántott? Amennyiben te is így érzel, Neked íródott ez a cikk, hogy tudd: van segítség.

Ki az a mediátor?

A mediátor egy szakképzett harmadik fél, aki kívülről látja az ügyeteket, ezért képes pártatlanul mindkettőtök érdekeit védeni és segít a lehető leggyorsabban és fájdalommentesen megoldani a konfliktust. A mediátor feladata, hogy mindkét fél nyertesen kerüljön ki a helyzetből, azonban a döntést mindig közösen hozzák meg a vitában résztvevő személyek. A mediátor ilyen értelemben tehát nem hasonlítható sem ügyvédhez, sem bíróhoz, mert nem ítélkezik és nem dönti el, kinek van igaza. Ilyenformán pedig döntést sem hoz. Ő egyfajta közvetítő, aki kihangosítja az érzéseket, gondolatokat, amit a másik fél közölni szeretne. Azt, amit mi rendszerint saját sértettségünk miatt, egy konfliktusos helyzetben nem igazán hallunk meg. Segíti a megértést, feltárja a félreértéseket és rávezet az alternatív megoldási módokra, mindaddig, amíg mindenki számára elfogadható megállapodás nem születik.

Megbízhatok benne?

Ahhoz, hogy valaki mediátorrá válhasson, egy akkreditált mediációs képzést kell elvégezni, ami egyaránt jogi és pszichológiai ismeretekkel látja el a tanulót. Ez elősegíti, hogy a későbbiekben egy problémára több szemszögből is rálátást kaphasson és valós ismeretekkel terelhesse jó irányba a konfliktusmegoldást. Egy mediátor nem kritizál, nem ítélkezik, nem ad tanácsot és nem dönt, hanem mindkettőtök felé megértéssel és pártatlansággal fordul. Így teljes mértékben megbízhatsz benne.

Miért van szükségem rá?

Egy válási procedúra sokszor nagyon hosszú időt vesz igénybe és nagyon sokba kerül. A mediáció megkímél ettől a végeláthatatlan, költséges bírósági huzavonától és az ellenségeskedés helyett együttműködésre ösztönöz. A válás mediációval jóval gyorsabban lezajlik, mint a peres eljárások, illetve segítséget nyújt a vagyonmegosztási és gyermekelhelyezési kérdésekben is. Ennek köszönhetően, pedig olyan döntés születhet, amiben egyik fél se érzi magát vesztesnek és a gyerek is a legkevésbé sérül. Sőt akár az is előfordulhat, hogy egy mediációs ülés során rájössz, nem is szeretnél elválni, csak eddig nem tudtatok megfelelő kommunikációval fordulni egymás felé. Ha mégsem, akkor viszont az elválási folyamat békésen végbemehet.

Hogyan zajlik egy válási mediáció?

  • A házastársak felveszik a mediátorral a kapcsolatot.
  • A mediátor külön-külön, egyéni megbeszélést tart a házastársakkal.
  • Közös mediációs ülés megtartása.
  • Az álláspontok közelítése a válás vitás kérdéseiben.
  • Megegyezés a járulékos kérdésekben – válás közös megegyezéssel.
  • Megállapodás írásba foglalása a mediátor által.
  • Házassági bontókereset formanyomtatvány kitöltése.
  • Kereset + mediációs megállapodás benyújtása a bíróságra.
  • Bíróság kitűzi az első tárgyalási napot, végül jóváhagyja a megállapodást.

„Jobb távolról szeretni, mint közelről gyűlölni”

A békés elválás tehát nem legenda, sőt a lehető legjobb dolog, amit magadért tehetsz. Emellett pedig tudnod kell, hogy nem vagy egyedül. Példaértékű és fontos küzdeni egy kapcsolatért amíg lehet, de bátor és végtelenül erős dolog elengedni azt, ha már egyikőtöket se szolgál.

Nyitókép: Maskot/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: