Lehet, hogy önmagad ellensége vagy? 5 jel, amiből megtudhatod

Előfordul, hogy rád tör a depresszió, vagy tele leszel rossz érzésekkel és negatív gondolatokkal? Derítsd ki, honnan jönnek ezek az érzések és gyógyítsd meg az önmagaddal való kapcsolatod!

Nemrégiben néztem meg Dr. Máté Gábor a Trauma bölcsessége című előadását. A film a legkorábbi tapasztalatainkig, vagyis az anyaméhben szerzett behatásokig vezeti vissza traumáinkat. Ezek a sérülések végigkísérik egész életünket. Az itt és a korai gyermekkorban megtapasztalt érzések lesznek azok, amelyek – tudatos fejlesztés hiányában – jó időre meghatározzák majd működésünket. Ha abban a tudattalan és rendkívül védtelen korszakodban úgy élted meg, hogy nem szerettek eléggé, előfordulhat, hogy egy életen át kevésnek érzed majd magad. Ha a szüleid váltak éppen, rettegni fogsz az egyedülléttől, és előfordulhat, hogy valamilyen addiktív dologgal pótlod majd a csalódottságodat. Természetesen ezeknek a hatásoknak számtalan fajtája van, hiszen van, akivel kiabáltak a szülei, és van, akit némán, érzelemmegvonással büntettek. Éppen ezért sérüléseinknek különböző a mértéke, és fontos, hogy tudd, ezek a traumák nem csak ártani tudnak neked. Felismeréssel, tudatossággal és az általuk szerzett bölcsességgel káprázatos módon formálhatod magad. Használd hát a sérüléseidet arra, hogy meglásd ki vagy, és önmagad fényében tündökölhess.

Az életedben fennálló összes kapcsolatod közül az önmagaddal való kapcsolat a legfontosabb. Ha ez egészséges, a többi kapcsolatod is azzá válik. Itt az ideje felismerni, mi a helyzet nálad, hogy ne rombold magad tovább. 5 jel, amiből megtudhatod, hogy hadban állsz-e önmagaddal: 

1. Iszonyatosan kritikus vagy önmagaddal szemben

Ha elkövetsz egy kis hibát a munkahelyeden vagy bárhol, utána napokig ostorozod magad? Azt gondolod, hogy neked mindig tökéletesnek kell lenni? Jó eséllyel ez azt jelenti, hogy úgy érzed, csak akkor vagy szeretető és elfogadható, ha mindent hibátlanul csinálsz. Ne hibáztasd a felmenőidet, ha nem kaptál elég figyelmet, vagy szeretetet gyermekkorodban. Tanuld meg szeretni önmagad. Persze ezt mondani könnyű, de hidd el, nem lehetetlen. Kérd szakember segítségét, vagy próbáld ki a Hellinger családállítást, hogy megváltoztasd a rendszeredbe ivódott genetikai kódokat.

2. Legalizálod vagy megindokolod az egészségtelen szokásaidat

Nem titok, mennyire fontos az, hogy vigyázz magadra és olyan döntéseket hozz, amelyek megőrzik egészségedet. Ha mérgező kapcsolatban vagy önmagaddal, akkor egy idő után azt veheted észre, hogy belecsúsztál olyan szokásokba, amelyek korántsem egészségesek. A munkamániától kezdve az étkezési zavarokon át az alkohol- és drogfogyasztásig bármi lehet ez. Érdemes azonban tudnod, hogy mindezek középpontjában az öngyűlölet áll. Valami traumából fakadóan úgy érzed, te nem vagy elég jó úgy, ahogy vagy. Nem érzed azt sem, hogy megérdemelnéd, hogy boldog és egészséges legyél. Pedig ez nem így van. Te ugyanolyan nagyszerű ember vagy, mint bárki más. Ha felismered és megérted, hogy mi okozza nálad ezt az önsértő viselkedést, akkor képes lehetsz változtatni az életeden. Próbáld ki a kineziológiát vagy az úgynevezett Source Healing terápiát, hogy felülírhasd a régi traumákat.

3. Túl gyakran áldozod fel önmagad

Biztos vagyok benne, hogy már te is mindent tudsz az öngondoskodásról és arról, hogy milyen fontos integrálni az életedbe. Ez lehet a rendszeres sport, a lakás takarítása, egy egészséges étel elkészítése, vagy egy forró fürdő a kádban. Azonban, ha mérgező kapcsolatban állsz önmagaddal, könnyen lehet, hogy ezekkel a tevékenységekkel átesel a ló túloldalára. Mániákusan jársz az edzőterembe, vagy egy porszem sem lehet a padlón? Ugye te is érzed, hogy itt valami sántít? A másik véglet is előfordulhat: egyszer csak azon kapod magad, hogy lemondasz kedvenc időtöltéseidről, legutoljára sorolod saját magad és feláldozod a szükségleteidet csak azért, hogy valaki másnak megfelelj. Ha mindeközben ingerültség és harag, vagy fizikai fájdalom is megjelenik benned, akkor ideje kitenned a STOP táblát. Ha másokat is boldoggá szeretnél tenni, akkor először kezdd saját magaddal. Mert ha teljesen lemerülsz, ha elveszíted a saját mentális egészséged, akkor nem fogsz tudni miből adni. Ismered a mondást: üres kancsóból nem lehet önteni. Még ma fogadd meg, hogy te leszel magad számára az első és legfontosabb.

4. Alacsony az önértékelésed

Az önmagaddal való mérgező kapcsolat egyértelmű jele, ha gyakran vannak saját magaddal szemben negatív gondolataid. Ha butának vagy csúnyának gondolod magad, ha fejben folyamatosan sértegeted, vagy gyakran szégyelled magad. Az önutálat nagyon mélyre tud vinni, és sajnos egy ponton a külvilág is ezt fogja visszatükrözni számodra. Számos oka lehet, hogy ennyire alulértékeled magad, de a lényeg, hogy ezt mindenképpen meg kell törni. Ehhez nagy valószínűséggel szakemberhez kell fordulnod, az önelfogadás ugyanis mindennek az alapja. Ha nem kaptad meg a kellő szeretetet és az elfogadást a családodtól, akkor meg kell találnod a belső forrásaidat és meg kell tanulnod szeretni önmagad. Hidd el, minden emberben van mit szeretni. Te miért lennél kivétel?

5. Külső megerősítésre van szükséged

Mindannyiunk napját feldobja, ha kapunk egy bókot egy idegentől, vagy pár kedves szót a szeretteinktől. Egy munkahelyi megjegyzés is jól jön, hiszen ezáltal érzed, hogy látnak és megbecsülnek. Csakhogy ha azt veszed észre, hogy azért teszel az instára egy képet, vagy azért feszíted magad a cicanaciban, hogy megerősítést kapj, akkor érdemes felvonni a piros zászlót. A pozitív visszajelzések és megerősítések bezsebelése egy egészséges megküzdési mechanizmus az önbizalom javításához. Azonban ha rendszeresen másokra kell támaszkodj ahhoz, hogy jól érezd magad a bőrödben, akkor az egyfajta belső gyengeségből fakad. Valamiért nem tanultad meg, hogy megfelelő és értékes vagy. Hogy megszabadulj ezektől a mérgező gondolati mintáktól az önbizalmadat kell egészségesre formálni. Pédául meditációval sokat tehetsz ezügyben is magadért.

Nyitókép: Justin Case / Getty Images
Forrás: bustle

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked: