Ha bűnös élvezetekről van szó, mindannyiunknak megvan a maga gyengéje. Köztük lehet a tsundoku is, ami cikkünk szerzőjét biztosan érinti. Vajon téged is?
Itt az ideje, hogy színt vallj. Fogadjunk, hogy te is gyűjtögetsz valamit. Ma már lehet, hogy nem a szalvétákat és a levélpapírokat pakolgatjuk gondosan A-ból B-be a lakásban, de meggyőződésünk, hogy mindannyiunknak van valami gyengéje, amiből úgy érezzük, hogy sosem elég. Ha őszinte akarok lenni, nekem több ilyen szenvedélyem is van, amik túlmutatnak a női léttel együtt járó táska- és cipőgyűjteményen. Bevallom, legalább olyan veszélyes a pénztárcámra nézve egy bolhapiac mint egy bőrdíszműves, de egy könyvesboltot látva sem érzem magam biztonságban.
De nyugtassatok meg, hogy ez teljesen normális. Azok a hívogató izgalmas történetek, inspiráló sztorik vagy új tudást kínáló kötetek könnyen rabul ejtenek mindenkit – engem legalábbis biztosan. Az én gyengém egyébként az antikvárium. Van abban valami csodás érzés, amikor olyan könyvet vehetek a kezembe, amelyekről tudom, hogy valaki másnak már sokat jelentettek – vagy épphogy nem jelentettek annyit (hiszen másképp lehet, nem kerültek volna egy antikvárium polcára), s az én otthonomban és szívemben új életet nyerhetnek. A könyvek fontos részei az életemnek, olyannyira, hogy szerettem már bele férfiba (na jó, nem) csak azért, mert amikor belépett a lakásomba, megszagolta az asztalon heverő verseskötetet.
Egészen elképesztő mennyiséget halmoztam már fel az évek alatt az új és a régi könyvekből egyaránt, s egy jó nagy adag vár sorsa jobbra fordulására még a szüleimnél is. De bármennyire is imádom forgatni, nézegetni és szagolgatni őket, bizony, a rohanó életembe jóval kevesebb olvasás fér bele, mint vásárlás. A japánok szerint azonban ezzel nincsen semmi baj.
Tsundoku, a könyvbirtoklás művészete
Létezik ugyanis a japán nyelvben egy külön kifejezés arra, amikor sokkal több könyvet vásárolunk annál, mint amit el bírunk olvasni. A tsundoku azonban nem pejoratív értelemben beszél erről a szokásról, sokkal inkább ünnepli azt a gyakorlatot, hogy tudással vegyük körbe magunkat. A japánok igazi mesterei ennek, és már-már sportot űznek abból, hogy újabb és újabb könyveket szereznek be, az esélyteleneknek azzal a megnyugtató tudatával, hogy pontosan tisztában vannak vele, töredékét sem fogják tudni kiolvasni. A könyvek azonban számukra műalkotásként is funkcionálnak, a gondosan megtervezett borítók és az árulkodó könyvgerincek a lakberendezés fontos részét képezik, s arra bátorítanak minket is, hogy büszkén mutassuk meg őket az otthonunkban.
Ezért arra gondoltunk, hozunk 4 lakberendezési tippet azoknak, akik legalább olyan szenvedélyes könyvgyűjtők, mint amennyire az otthonukat imádják csinosítgatni.
1. Legyenek a könyvek fókuszban!
Legyen ez egy egész falat beterítő könyvespolc-rendszer, egy központi helyen lévő könyvespolc vagy csak néhány gondosan elhelyezett könyv a komód tetején, ne félj megmutatni a világnak. Mi, tsundoku-hívők úgysem fogjuk megállni azt, hogy újabb és újabb darabokkal gazdagítsuk a gyűjteményünket, miért is titkoljuk ezt a szenvedélyünket? Rosszabb dologba is befektethetnénk a könyveknél, úgyhogy vállaljuk inkább büszkén a függőségünket. A lakásba belépve legalább mindenki biztos lehet abban, hogy a nap folyamán legalább egyszer szóba hozzuk ma a kedvenc olvasmányunkat.
2. Van még hely néhány könyvnek az éjjeli szekrényen!
Nincs is annál jobb módja annak, hogy levezessük a napi stresszt, minthogy elalvás előtt az új kedvenc könyvünket olvasgatjuk. Ha az éjjeli szekrényt is kihasználod a tornyosuló kötetek tárolására, legalább biztosan nem kell kikelned az ágyból, ha nem tudsz aludni és egy kis olvasással idéznéd meg az álommanókat. Ráadásul milyen megnyugtató látvány a csodás könyvek társaságában ébredni! Hidd el, adnak majd egy kis extra melegséget és bájt a hálószobádnak.
3. Mutasd meg az egyéniséged a könyveiddel!
Ha már ilyen szép gyűjteményt állítottál össze, és nem félsz megmutatni bűnös szenvedélyedet a vendégeidnek, miért ne mehetnél egy lépéssel tovább? A könyveidnél ugyanis nincs is jobb módszer arra, hogy kifejezd önmagadat, amikor a lakásdekorációról van szó. Érdekel a festészet? Helyezd a művészeti írásokat kompozícióba a kedvenc képed mellé. Odavagy a divatért? Egy különleges kalap és a Chanel-összes kiváló barátságban lesznek a sminkasztalod felett. Hangold össze a színeket, ha eklektikus az otthonod vagy alkoss egy kiállítást az emléktárgyaidból és a legmeghatározóbb olvasmányaidból polcon. Örömmel tölt majd el, ha ránézel.
4. Teremts hangulatot az olvasáshoz!
Az igazi könyvrajongók ingatlan-bakancslistáján biztosan szerepel egy olyan lakás, amiben szinte kiált a hely a könyves kuckóért. Az én álmomban ez egy párnázott, puha pad az ablak előtt, amit két oldalról könyvespolc határol – az se baj, ha ez egy félköríves beugró, mint a filmekben –, és ahol az őszi didergésben egy plédbe bújva kortyolgathatom a teámat és az esőcseppeket hallgatva olvashatom a kedvenceimet. Ha nagy házban élsz, ajánlom, hogy helyettem is rendezz be egy komplett könyvtár-szobát, de ha nem ilyen tágasak a lehetőségeid, a nappali egy sarkában is megteremtheted magadnak ezt a feelinget. Csupán egy kényelmes fotel, egy olvasólámpa és egy nagy polc kell hozzá a könyveidnek, na meg a puha takaró, mi esztétikailag is emeli majd a hely fényét, s az olvasóélményhez is hozzájárul.
Ki tudja, ezekkel a trükkökkel lehet, nemcsak a szenvedélyedet ünnepled majd, de ahhoz is kedvet kapsz, hogy egyensúlyba hozd az olvasott és a vásárolt könyveid számát. Azonban akkor se feledkezz majd meg rólunk, földi halandókról, a tsundoku büszke képviselőiről.
Nyitókép: Getty Images
Forrás: marthastewart.com