Lewis Miller, azaz a „Virágos Bandita” már közel 5 éve csal mosolyt az emberek arcára azzal, hogy szemkápráztató virágszobrokat készít New York utcáin.
Képzeld el, ahogy a belváros szürke betondzsungelében sétálgatsz, mindenhol járműveket és rohanó embereket látsz. Aztán befordulsz egy utcasarkon, ahol egy hatalmas színes virágszoborba botlasz. Biztosan meglepődnél, de bearanyozná a napod, nem igaz? New Yorkban ez az élmény már nem számít olyan szokatlannak, hiszen egy lelkes virágkötő lassan 5 éve készít meseszerű installációkat. Lewis Miller, akit sokan csak a „Virágos Banditaként” ismernek 2016-ban készítette el az első street art alkotását, és azóta több mint 90 gerilla akcióval szerzett örömet az embereknek.
A Virágos Bandita első bevetése
Lassan 10 éve, hogy Lewis Miller gondolatában megszületett a Flower Flash nevű projekt ötlete. Miller éppen a stúdiójából tartott hazafelé, kezében egy hatalmas köteg virágot cipelt, és látta, mennyire felvillanyozza az embereket a színes csokor látványa. Végül nem vágott bele az utcai alkotásba, tovább folytatta a munkát és esküvőkre és különböző rendezvényekre készített megrendeléseket. A férfi többek között dolgozott a Metropolitan Múzeumnak, a Bulgari és a Chanel márkáknak, de a fejében továbbra is ott motoszkált az új projekt gondolata.
2016-ban döntött úgy, hogy kombinálja azt a két dolgot, amit imád: New York városát és a virágokat. Egy nap hatalmas mennyiségű virág maradt a stúdiójában, amelyet nem használt fel egy megrendeléshez. Másnap hajnalban három társával közösen a Central Parkban található John Lennon Memorialnál összedobott egy installációt, amelyről egy képet is feltöltöttek az Instagramra. És örömmel nézte, milyen pozitív visszajelzéseket kapott. „Ez volt az első Flower Flash.” – mondta Miller a Financial Times-nak. „És ha valami boldogsággal tölt el, akkor folytatnod kell.”
Köszönet a frontvonalban dolgozóknak
A virágkötő utcai alkotásai azóta is felbukkannak a város különböző pontjain. Néha egy kukában helyezi el a tarka virágokat, máskor telefonfülkéket vagy lámpaoszlopokat díszít fel nagyméretű installációkkal. Azonban egy dolog mindegyik virágszoborban közös: ajándékként készíti őket az embereknek, és a célja, hogy örömet szerezzen minél több idegennek. Tavaly, a világjárvány kitörése után kicsit megváltoztatta a koncepcióját, és az egészségügyi dolgozóknak ajánlotta a műveit. Ezzel hálálta meg a nehéz időkben a munkájukat.
Az egyik ilyen installációt egy New York-i kórház előtt állította fel: a bejárat mellett található lámpán különböző árnyalatú rózsaszín virágokat futtatott fel. Mint a legtöbb munkája, ez sem volt hosszú életű. Mivel semmilyen engedélye nem volt, ezért fél órával később le kellett bontania, mert a kórház biztonsági szolgálata megkérte erre. A virágok végül nem mentek kárba, apró csokrokat készített belőle, amelyekkel a kórházban dolgozókat ajándékozta meg. Később a saját eladásaiból származó bevételből még 60 ezer dollárt ajánlott fel egy egészségügyi szervezetnek. Miller az elmúlt egy évben a megszokottnál jóval több installációt készített, mert tudta, az embereknek sosem volt még ekkora szükségük az apró örömökre.
A jótékony gerilla művész
Miller egy installációhoz minimum 1500 szál virágot használ, de néha a 6000-et is megüti a számuk. Ezeket kezdetben saját zsebből finanszírozta, de az elmúlt években a Virágos Bandita nagy hírnévre tett szert és sok támogatója akad. Többször is volt példa arra, hogy egy megrendelője szándékosan több virágot vett és arra kérte, hogy a maradékból készítsen egy újabb utcai művet. Emellett Miller rendszeresen dolgozik jótékonysági szervezetekkel és alapítványokkal, hogy installációival egy-egy fontos ügyre hívja fel az emberek figyelmét. Ilyen volt például Christy Turlington „Minden anya számít” elnevezésű kampánya. Tavaly a Ralph Laurennel fogott össze, a mellrák elleni küzdelem hónapjában egy installációval figyelmeztette a szűrések fontosságára az embereket, az októberi eladásokból befolyt összeg felét pedig a divatmárka jótékonysági alapítványának ajánlotta fel.
Néhány hónappal korábban pedig arra kért mindenkit, hogy használja a #LMDxNYC hastaget, mert mindegyik jelölés után egy dollárt adományoz a The Jed Fundation-nek, amely a mentális problémákkal küzdő fiatalokon segít. Legutóbbi munkája éppen tegnap készült el, amely New York havas utcáin csalt mosolyt a járókelők arcára. Előtte pedig az iskoláskorú gyereknek ajánlotta fel a művét, és azt üzente nekik, hogy tartsanak ki ebben a furcsa időszakban, mert nem fog örökké tartani.
Egy kis szépség sosem árt, úgyhogy nézzünk még néhányat Miller fantasztikus installáció közül.
Forrás: FT, CNN
Nyitókép: @lewismillerdesign/Instagram
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- „Sikerült megfognom egy összmagyar jelentőségű emléket, ami egy egész generációt ért sokként” – 0036mark street art művésszel beszélgettünk
- „A virág él, illatos és halandó” – A növények lélektani hatásáról Sade Nadit, a Sasplant Virágszalon tulajdonosát kérdeztük
- Templomi szertartásokon felhasznált virágokból készít vegán bőrt egy indiai startup cég