Lézeres kezeléssel a nyugodt éjszakákért – így szüntethető meg a horkolás

A horkolás nem betegség, ám számos gondot okozhat a krónikus fáradságtól a párkapcsolati problémákig. Szerencsére napjainkban már a csúcstechnológia segítségével hatékonyan orvosolható.

Az alvás az életünk fontos és természetes része, egy felnőtt szervezetnek minimum 7 órára van szüksége ahhoz, hogy megfelelően regenerálódni tudjon az éjszaka folyamán. Rengeteg dolog tud alvászavart vagy álmatlanságot okozni, többek között a stresszes életmód, a különböző hormonális vagy idegrendszeri betegségek, és a sokakat érintő horkolás is.

Nem csak a férfiak küzdenek vele

A horkolás túlnyomó részben a férfiakat érintő probléma, de a nőknél és gyerekeknél is viszonylag gyakran előfordul. Bár együtt lehet élni vele, mindenképpen érdemes foglalkozni a tünetekkel. A horkolás rendkívül széles skálán mozog, van, akinél szinte alig hallható, de vannak olyan párok, akik emiatt alszanak külön hálószobában. Ha erről az oldaláról nézzük, akkor jóval összetettebb kérdés, mint „csak” alvásprobléma, mert mi van akkor, ha nincs lehetőség az éjszaka közepén másik szobába költözni? A helyzet előbb-utóbb kialvatlansághoz, krónikus fáradsághoz, ingerlékenységhez, depresszióhoz és párkapcsolati problémákhoz is vezethet.

A horkolással kapcsolatban mindig az jut eszembe, amikor gyerekkoromban képtelenek voltunk elaludni a szomszédban lakó Karcsi bácsitól. Leírhatatlan az a horkolási hangerő, amivel az igazak álmát aludta. Az ikertestvéremmel az összes párnát a fülünkre tettük, de semmi nem tudta elnyomni a hangzavart. Egyszer, amikor már a végkimerültség határán voltunk, jött a zseniális ötlet: felhívtuk telefonon, és kitartóan vártuk, amíg kikászálódik az ágyból. Amikor felvette, mi gyorsan lefeküdtünk, és a fáradtságtól szinte azonnal el is aludtunk. Nem vagyok rá büszke, de többször is eljátszottuk ezt a nyugalmunk érdekében.

Megoldást jelenthet a lézeres terápia

Manapság szerencsére nem kell ilyen trükkökhöz folyamodni a megoldáshoz, és már az sem lehet kizáró ok, ha valaki tart a hagyományos műtéttől. A horkolás ugyanis eredményesen kezelhető lézerrel is, ami nemcsak humánus, hanem fájdalommentes megoldás is.

Dr. Takács Ildikó, fotó: MeDoc Egészségközpont

Dr. Takács Ildikó, a MeDoc Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosa 7 éve végez lézeres horkolás kezelést. Páciensei között vannak nők is, de a férfiak aránya nagyobb. Őket gyakran kíséri el a párjuk, ami nemcsak arra biztosíték, hogy a férj valóban eljut az orvosig, hanem sokszor az ő elmondásukból derül ki, hogy milyen testhelyzetben horkol a másik.

A horkolás egy hangjelenség, ami önmagában nem jelent betegséget. A horkoló hangot a felső légutak lágy szöveteinek rezgése hozza létre. A garatizmoknak alvás közben is folyamatosan nyitva kell tartaniuk a légutakat, a belégzésnél jelentkező szívóerővel szemben. A garat izmai, amelyek napközben feszesek, elalvás után ellazulnak, aminek hatására a garat összeszűkül. Minél szűkebb a keresztmetszet, annál hangosabb a horkolás” – fogalmaz a doktornő.

A három kezelésből álló lézeres terápia során a lézersugár felmelegíti a torok és a lágy szájpad szöveteit, amelyek a beavatkozás hatására feszesebbé válnak, ennek következtében pedig csillapodik a páciens horkolásának intenzitása, illetve csökkennek az alvási apnoé káros következményei.

Az első alkalom után úgy engedem el a pácienseket, hogy nagyon fontos a visszajelzés, hogy a feleség, a gyerek, azaz a közvetlen környezetben élők mit tapasztalnak. Van-e javulás, például halkabban horkol, jobban alszik, illetve azt is szoktam kérni, hogy horkolás követő applikációkkal is figyeljék, hogy van-e változás. Fontos tudni, hogy az első kezelésnél a legalacsonyabb dózist kapja a páciens, ennek a hatékonysága, és hogy kinél milyen reakciót vált ki, egyénfüggő. A páciensek nagy része az első kezelés után nem érez semmit, kis részüknél már egy alkalom után is van észrevehető javulás. A második kezelés után viszont már egyértelműen jobb alvásról számolnak be” – mondja Takács doktornő.

Hatékony és fájdalommentes kezelés

A hagyományos műtéti eljárással szemben több előnye is van a lézeres kezelésnek. Nem kell hozzá szabadságot kivenni, nincs szükség érzéstelenítésre, mert nem jár fájdalommal. „A kezelés során egyfajta melegséget érez a páciens, ez inkább szokatlan, mint kellemetlen. A legtöbb probléma abból van, hogy a nyelv 25-30 percig le van nyomva, hogy tudjak dolgozni. De tényleg ennyi az összes kellemetlenség, amit viszont az eredmény érdekében viszonylag jól tolerálnak a betegek. Fontos, hogy a kezelés után enni, inni, dohányozni nem szabad, bármennyire is jólesne egy pohár hideg víz, mert pont az a lényeg, hogy a felmelegített szöveteket ne azonnal hűtsük le. Lassan kell a szöveteknek a normál testhőmérsékletre visszahűlni, nem szabad a folyamatot felgyorsítani.” Az eljárás kíméletes és hatékony, a páciensnek nem kell utána hónapokig fájdalomcsillapítón élnie, és az evéssel sincs probléma. „Valamint a legfontosabb, hogy szövődményekkel sem kell számolni” – hangsúlyozza a szakorvos.

Nyitókép: Vladimir Simovic /GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

 

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: