Lustaság vagy kiégés? 8 biztos jel, hogy az utóbbiról van szó

Fel kellene venned a ritmust, de te csak fásultan tologatod a feladatokat? Vajon lustaság vagy kiégés áll a háttérben? Ha ezt a nyolc jelet tapasztalod, akkor sajnos, nem a múló fáradtság az ok.

Bárkivel előfordulhat, hogy kicsit kevésbé érzi magát motiváltnak a munkahelyén, ne adj’ Isten nagy ásítozások közepette tologatja a mappáit, vagy szívesebben hosszabbítja meg az ebéd- és kávészünetét a kolléganőivel, mint máskor. Ez teljesen benne van a pakliban, hiszen ahogy munkaerőként sokfélék vagyunk, úgy nem egyformák a napjaink, heteink, munkahelyi időszakaink sem. Ha viszont az alábbiakat veszed észre magadon, és a tünetek már hetek óta fennállnak, akkor ne legyints az egészre annyival, hogy á, csak lazábbra vetted picit a munkát. Sanszos, hogy lustaság helyett kiégés áll a háttérben.

Motiváció, merre vagy?

Azzal már nem mondok újat, hogy inspirációra és motivációra van szükségünk ahhoz, hogy átvészeljük a napot, de aki kiégett a melóban, annak bizony ezek nélkül telnek a munkanapjai. Mivel a kiégéssel az energiaszint a nullához közelít, a pozitív gondolkodás sem fog menni, önmagunk bátorítása pedig olyan lehetetlen küldetésnek tűnhet, mint oxigénpalack nélkül indulni a Mount Everestre. Hogy miért a motiváció a feladatok elvégzésének mozgatórugója? Egy tanulmány szerint az emberek mindaddig képesek fenntartani a teljesítményüket egy adott feladatban, amíg motiváltak annak elvégzésére. De ha nincs motiváció, ez nehézségekbe ütközhet, ami ahhoz vezethet, hogy mentálisan kimerülünk. Akkor pedig már sem az adott feladat, sem más nem igazán lesz képes visszahozni a lelkesedést.

Elvesztett érdeklődés

Tovább megyek: nemcsak a munkánk, hanem a hobbijaink iránt is elveszíthetjük az érdeklődésünket, és ez kiterjedhet a családra, a barátokra vagy a szerelmünkre is. Ilyenkor nem lustaságból nem veszünk tudomást az emberekről, vagy állunk le a hobbinkkal, hanem mert folyamatosan lemerülnek az akkumlátoraink.

Egy 2021-es felmérés szerint a munkavállalók 79 százaléka tapasztalja a kiégést, 26 százalékuk pedig arról számolt be, hogy nem érdekli őket a munka. Egy másik tanulmány szerint a hobbik feladásának leggyakoribb okai közt olyanokat említettek, mint az időhiány és az érdeklődés elvesztése.

Fáradtság, ok nélkül

Az ok nélküli fáradtságérzet a kiégés jele. A kimerültség valószínűleg a stressz miatt alakul ki, és ahhoz vezet, hogy fáradtnak érezzük magunkat, függetlenül attól, hogy mennyit alszunk. Érdemes ennek a dolognak minél előbb elejét venni, és este búcsút inteni a feszüntségnek. Erre az Alvás Alapítvány a tudatossági meditációt, a mély légzőgyakorlatokat, a meleg fürdőt vagy zuhanyzást, illetve a naplóírást ajánlja.

Hirtelen jött egészségügyi panaszok

Riasztó lehet látszólag a semmiből egészségügyi problémákat tapasztalni, de ezek mögött simán állhat a stressz vagy akár a kiégés is. A kutatások szerint utóbbi olyan egészségügyi problémákhoz vezethet, mint a szívbetegség, a magas koleszterinszint, a 2-es típusú cukorbetegség, az álmatlanság vagy a depresszió.

Egekben a pumpa

A kiégést jelző hatalmas vörös zászló lehet, ha nem tudjuk kontrollálni az érzelmeinket, ezáltal negativitásunk és ingerlékenységünk is a topon van. Ahogy egy tanulmány megállapította: „A tartós klinikai kiégés túlzott szomatikus izgalommal jár, beleértve a feszültséget, az ingerlékenységet, az alvászavarokat és a normálisnál magasabb kortizolszintet a vérben.” Szóval, ha mostanában kiakadsz másokra, az első lépés legyen egy kis önvizsgálat. Tedd fel magadnak a kérdést, hogy mi bajod valójában, és mire vágysz, hogy a dolgok jobbra forduljanak? Fáradt vagy? Egy kis szünetet szeretnél? Vagy legszívesebben egész másfelé indulnál a karrieredben? Ha az alapokat helyre teszed – akár szakember segítségével –, egy izgalmas utazás már csak rád vár.

Minden túl sok

A túlterheltség érzése a kiégés része, és bármit is csinálunk, ettől mintha nem lehetne szabadulni. A kiégést a stressz okozza, jellemzően a munkahelyen. Emiatt nem meglepő, hogy a kiégés oda vezethet, hogy mindent túl soknak érzünk, és az ezzel járó rettegés vagy reménytelenség érzése miatt halogathatjuk a feladataikat. Egy tanulmány megállapította, hogy a halogatás néha összefüggésbe hozható a diszkomfortérzéssel, ami még több stresszhez vezet, ha nem vigyázunk.

Elborít a munka (és nem ereszt)

Ha valakinek nehezen megy a munka, azt könnyű kényelmesnek vagy lustának bélyegezni. De ez egy káros narratíva, mivel a lustaság nem mindig szándékos. Ahelyett, hogy az alapvető problémával foglalkoznának, a legtöbb ember valószínűleg a főnökétől is kapja az ívet, hogy össze kell szedni magát, és abba kell hagyni a lustálkodást, vagy ott az ajtó. Ez még több stresszt okozhat, ami végül további munkahelyi küzdelmekhez és fokozott kiégéshez vezethet. Egy tanulmány megerősítette, idézzük: „a negatív kapcsolatot a mérgező munkahelyi környezet és a munkavállalói elkötelezettség között”, hozzátéve, hogy a mérgező környezetben dolgozó alkalmazottak ezeket a negatív érzéseket kiterjesztik a munkatársakra is. Ez depresszióhoz, zaklatáshoz, szorongáshoz és kiégéshez vezethet. Ez pedig senkinek sem jó, de tényleg.

Gyengülő vagy elszakadó kötelékek

Az egy dolog, hogy valaki nem jó a Messenger üzenetek megválaszolásában, vagy szökőévente egyszer nézi meg az üzeneteit Instagramon. De az már más tészta, ha hónapokig szinte észre sem veszi, kik vannak a környezetében vagy mi történik körülötte. Lustaság vagy tapintatlanság lenne a dolog hátterében? Lauren Liverman szociális munkás szerint simán lehet erős kiégés is. Ennek tünetei közé tartozik, hogy „visszavonulunk a családtól vagy a barátoktól, mert nem vagyunk képesek értelmes módon részt venni a társaságban”, vagy „végigcsináljuk a dolgokat anélkül, hogy igazán odafigyelnénk a környezetünkre”. Érdemes azonban másokkal, és legfőképp magunkkal is törődni (például egy jól bevált, vagy épp teljesen új self care rutin segítségével): a mentális egészségünk és jóllétünk múlhat rajta.

Forrás: YourTango.com
Nyitókép: Justin Case / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)