Luxusparfümöt dobott piacra a Dolce & Gabbana kutyáknak – de biztosan jó ötlet ez?

Bár sokan fogadták kitörő örömmel és csaholással, azaz rajongással, a legújabb luxusparfüm kutyáknak azért felvet néhány fontos kérdést, nemcsak a szükségesség, hanem a biztonság terén is. Te befújnád vele a kedvencedet?

Ahány kutya-gazdi páros, annyi szokás. Nálunk például eleinte a kutyaruha kérdése is inkább keltett derültséget, mint hogy valós szükséget mutatott volna – főleg, mert miután egy hideg téli napon mégis vettem egyet, Barney annyira gyűlölte, hogy cafatokra tépte szét, Zorró pedig szintén nem szereti. Azon pedig még inkább meglepődtem, amikor séta közben egy hölgy megkérdezte, hogy azért olyan gyönyörű a kutyám szemei körül az a kis fekete sáv, mert minden reggel kifestem neki? Nyilván eszembe nem jutna kisminkelni négylábú csodagyerekemet (néha magamat se), ahogy arra se gondoltam, hogy mondjuk parfümöt fújnék rá. Eddig. Mert hogy a minap szembe jött a hír, hogy már kapható luxusparfüm kutyáknak.

A Fefé névre keresztelt illatot nemrég dobta piacra a Dolce & Gabbana, és bizony, már nálunk is kapható. Az ylang-ylang, pézsma és szantálfa jegyeit viselő illatot Domenico Dolce kutyája ihlette, és nem meglepő módon az ő nevét viseli. A kutyaparfüm az Associated Press szerint „követi a Safe Pet Cosmetics protokollt, amelynek célja, hogy biztosítsa az állatoknak szánt kozmetikai termékek bizonyos fokú biztonságát”. A Fefé a D&G szerint alkoholmentes, és a kutyusok érzékeny szaglását tiszteletben tartva született meg. Mondjuk a reklámját nem vitték túlzásba, de vigye kutya… a főszereplők azért elég cukik.

Luxusparfüm kutyáknak: drága kényeztetés, de vajon mennyire biztonságos?

Ha rápillantottál a termék árára, akkor valószínű még a fennakadt szemöldököd letornászásán dolgozol. De igen, jól láttad: itthon 40 ezer Ft felett van egy 100 ml-es Fefé ára, ami nálunk Zorró több mint féléves kajapénzével egyenlő. Persze, ha mindent meg akarsz adni kedvencednek, és úgy gondolod, ennyi kényeztetés neki is jár, én teljesen megértelek, én is rengeteg dolgot veszek négylábú kicsi kincsemnek. De talán az is megfordul a fejedben, hogy vajon biztonságosak-e az ilyen kutyaparfümök? Ez több tényezőtől függ, mondja Veronica Higgs, a Chewy állatorvosi szolgáltatások vezetője, aki maga is kutyamami. És ő maga például nagyon szereti, amikor kistestű kedvencei csodálatos illattal térnek haza a kozmetikából, és időről időre értékelnek egy kis illatot a kutyusai is. De gyorsan hozzáteszi, hogy az ebeknek szánt parfümöket mégis óvatosan kell használni.

  • Ha parfümöznél, fontos, hogy mindig kutyáknak készült termékeket használj, soha ne a saját illatodból fújj a kedvencedre.
  • Biztos, hogy a kutya szereti a parfümöt? „Ha azonnal elkezd hemperegni a földön, vagy megpróbálja leszedni, akkor lehet, hogy nem rajong az illatért, ezért nem javasolnám a használatátmondja Dr. Higgs.
  • Ha kutyádnak kellemetlen szaga van, konzultálj állatorvosoddal, mielőtt parfümöt használnál. „Nagyon fontos, hogy ne akard elfedni a rossz szagokat, amelyeket esetleg betegség okozmagyarázza Dr. Higgs. Majd hozzáteszi, hogy az allergiás ebek például hajlamosak lehetnek bőrfertőzésekre, amelyeket kukorica chipshez hasonló, vagy dohos szag jellemezhet. A kellemetlen szag okának állatorvosnál való kezelése sokkal jobb a kutya egészsége szempontjából, mint az elfedés.

Mit csekkolj, mielőtt parfümöt vennél a kutyádnak?

Az első és valószínűleg egyik legfontosabb, hogy az összetevőket olvasd át alaposan. Nagyon lényeges, hogy ne tartalmazzon esszenciális olajokat az általad választott kutyaparfüm, mert azok belégzés, lenyelés vagy a bőrön át való felszívódás után hányáshoz, hasmenéshez, légzési nehézségekhez, levertséghez, remegéshez, rohamokhoz vezethetnek. Enyhébb esetben „csak egy kis” bőrirritációt okozhatnak. Ha tudod a kutyádról, hogy több dologra is allergiás, inkább azt javasolnám, hogy kerüld a parfümhasználatot nála, hisz legyen bármilyen isteni illatú vagy épp minőségi egy-egy kutyaparfüm, szinte biztos, hogy azzal csak újabb olyan anyagoknak tennéd ki őt, amelyek reakciókat válthatnak ki nála.

Fontos az is, hogyan használod a kutyaparfümöt. A lehető legkisebb mennyiségre szavazz, és ha lehet, ne is a kutyára fújd, hanem a tenyeredbe vagy a keféjére, amit utána húzol végig a bundáján, a test közepétől a farka felé haladva. Soha ne fújd arcon, szembe, vagy fülön a kutyát parfümmel!

Hogyan tartsd illatosan kedvenced?

A megfelelő összetételű, csak és kizárólag kutyáknak készült, helyesen alkalmazott parfümök tehát nem jelentenek nagy veszélyt a kutyákra, de ha ezután sem kattintasz a vásárlás gombra, én teljesen megértelek. Hogy kedvenced illatos maradjon, egyébként sem szükséges a luxusparfüm kutyáknak. Fontos viszont a rendszeres fürdetés, de ezzel se ess át a ló túloldalára, mert az sem tesz jót a bőrének, szőrének: 4-6 hetente ideális a szakemberek szerint. Hogy a szája is mindig kellemesen illatozzon, próbáld rászoktatni a rendszeres fogmosásra. Heti 2-3 alkalom eleinte teljesen jó, de ha megy minden nap, az még jobb lehet!

Valahol mégis büdi maradt, vagy egy erdei sétán sikeresen összetalálkoztatok valami beazonosíthatatlan, de borzalmas szagot árasztó, tetemszerű dologgal? Nedves törlőkendővel töröld át a bűzölgő területeken, és ha még mindig büdös, csak utána fürdesd meg a kutyát. Ha pedig még így is mindig bűzlik valami, akkor érdemes az állatorvossal is beszélni, mert a tartós szagokat okozhatja betegség is, például fogászati probléma vagy élesztőgomba-fertőzés.

A lényeg, hogy ne feledd: ahogy nálunk, embereknél, úgy a kutyáknál sem a büdösödés alapproblémája ellen való a parfüm. De ha úgy érzed, a megfelelő higiénia betartása mellett, egyfajta kényeztetésként ennyi jár kis kedvencednek, és neki sincs ellenére, na meg a kiválasztott kutyaparfüm összetevői is rendben vannak, akkor néha egy kis illatosítás nem árthat.

Forrás: PetMD.com
Nyitókép: Ksenia Raykova / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)