Ma van a magyar musical napja

A jeles nap alkalmából a legnépszerűbb előadásokból válogattunk, amelyeket 2024-ben is műsorra tűznek.

A magyar musical napját 14 éve ünnepeljük, január 12-én. A Bajor Gizi Színészmúzeum által kezdeményezett ünnepnap az első hazai musical bemutatójának dátuma, 1961. január 12-én mutatta be ugyanis a Petőfi Színház Hubay Miklós, Vas István és Ránki György művét, az Egy szerelem három éjszakája című darabot.

A musical a zenés színház jellegzetes műfaja, amely főként a modernebb darabokat állítja színpadra. A zene mellett hangsúlyos eleme a tánc is, szabadabb, könnyedebb műfaj, amely világviszonylatban is óriási népszerűségnek örvend.

Szerencsére musical tekintetében igazán van mire büszkének lennünk, az elmúlt évtizedekben számos legendás musical volt látható a hazai teátrumokban. Több is van, amely folyamatosan megdönti a rekordokat az előadások számának tekintetében, és vannak olyan ikonikus darabok is, amelyek egyszerűen leverhetetlenek a színházak műsoráról.

A teljesség igénye nélkül, az elmúlt évek legnépszerűbb musicaljeiből válogattunk olyanokat, amelyek ma is repertoáron vannak.

A Pál utcai fiúk

fotó: Gordon Eszter

Molnár Ferenc népszerű ifjúsági regényéből a színpadi adaptációt Dés László, Geszti Péter és Grecsó Krisztián készítette a Vígszínház számára.

A magyar irodalom egyik legszívbemarkolóbb alkotása felnőtteket, fiatalokat egyaránt megérint. Közös gondolkodásunk és közbeszédünk része lett a grund, amely a miénk, ahogy azt Dés-Geszti csupa érzelem, csupa dallam betétdalában éneklik a szereplők. Mindnyájan emlékszünk az einstandolásra, a gittegyletre, a füvészkertre, a csatára a grundon, és Nemecsek megrázó önfeláldozására. Költészettel és emlékekkel teli hívószavak, amelyeket minden generáció újra és újra felfedez magának.

Valahol Európában

fotó: Pesti Magyar Színház

8 éve folyamatosan műsoron lévő előadás a Pesti Magyar Színházban, amelynek az üzenete időtlen, és minden időn és téren képes átsugározni.

A Valahol Európában ráadásul ma is döbbenetesen aktuális, hiszen a szomszédunkban harcok dúlnak, ilyenkor egy háborús történet hatása, ereje, mondanivalója megsokszorozódik a néző számára. A musicalben árva gyerekek egy csapata kószál a háborús front kellős közepén. Egy békés hajlékra vágynak, ahová behúzódhatnak éjszakára. És természetesen egy jó falatra. Ha nem kapnak ételt, akkor elcsenik maguk. De ugyan ki tudna haragudni rájuk? Csak túl akarják élni a háborút. Ma, amikor milliók kényszerültek elhagyni otthonukat, ez is hihetetlenül ismerős üzenet.

Puskás, a musical

fotó: Kaszner Nikolett

Hiánypótló és egyben (futball)történeti alkotás a Szente Vajk rendezésében készült nagyszabású előadás.

2020. augusztus 20-án volt első alkalommal látható az Erkel Színházban a leghíresebb magyar labdarúgó, Puskás Ferenc életét középpontba helyező gigaprodukció. A történet azonban korántsem csak a fociról, vagy magáról Puskás Öcsiről szól, hiszen a történelem és az Aranycsapat is megelevenedik a színpadon. Ugyanakkor az összetartozás, a sport, a kitartás és az álmokért folytatott küzdelem is szinte kézzel fogható az előadásban. Parádés szereposztás, fülbemászó dallamok, elképesztő látványvilág, nem túlzás, mintha a Broadwayen szórakoznánk.

A dzsungel könyve

fotó: Gordon Eszter

1996. január 28-án mutatták be először, a Pesti Színházban, az azóta már több mint 1400 alkalommal játszott előadást.

Ugyan ki tudná összefoglalni, mi mindenről szól a farkasok közt nevelkedett Maugli, az emberek ketrecéből szabadult Bagira, a törvényt bölcsen oktató Balu, a titokzatos Ká, a bosszúra és embervérre szomjas Sír Kán története? Szól a születésről és a halálról, a befogadásról és a kitaszításról, a csapatról és a magányról, a gyerekkor és a kamaszkor varázslatos időszakáról — vagyis mindarról, ami egy „kölyökkel” megeshet, akár farkasok, akár emberek között nevelkedik.

Made in Hungária

fotó: József Attila Színház

Egy valódi hungarikum: hamísíthatatlan házibuli hangulat Fenyő Miklós slágereivel.

A darab, amelyben megelevenedik a Szent István park, az Ipoly mozi, a Dagály Fürdő – vagyis a budapesti XIII. kerület nevezetes pontjai; és a Ki mit tud?-ok korszaka, amikor is egy kezdő, fiatal zenekar még pálmafákat tudott a Váci út macskaköveire varázsolni. A húsz éve tartott ősbemutató, és több száz telt házas előadás után újra műsoron a legendás musical, a József Attila Színház társulatának fiatal művészeivel. Egy generáció felnőtt, de a rock and roll örök!

Nyitókép: Gordon Eszter

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)