Magyar siker született a Nature TTL Photographer of the Year fotópályázaton, ahol Litauszki Tibor fényképe – amelyet az Őrségi Nemzeti Parkban készített – 1. helyen végzett a Small World kategóriában.
A Nature TTL – amely egy világszerte ismert természetfotós weblap – 2020-ban hirdette meg először a nemzetközi természetfotó versenyét, a Nature TTL Photographer of the Yeart pályázatot. A fotópályázat gyorsan nagy népszerűségre tett szert, amelyen ma már a szakma kiemelkedő alakjai is képviseltetik magukat. A 2022-es versenyen több mint 8000 kép versengett azért, hogy elnyerje a fődíjat, vagyis az Év természetfotósa címet. Valamint kategóriánként győztest hirdettek (a második helyezettet, illetve a kategória kiemelkedő fényképeit is megnevezték) és emellett a 16 év alatti fiatal fotográfusoknak külön versenyt is hirdettek. Így összesen kilenc kategóriában szállhattak versenybe a tehetséges fotósok.
A fődíjat és ezzel a Nature TTL Photographer of the Year 2022 címet egy amerikai fotográfus, Dennis Stogsdill nyerte el. A győztes fotó Tanzániában, a Serengeti Nemzeti Parkban készül és egy karakált (más néven sivatagi hiúzt) ábrázol, aki éppen büszkén sétál zsákmányával, egy frissen levadászott flamingóval. Will Nichollst, a Nature TTL alapítóját lenyűgözte a kép ereje. „Ez a természet legnyersebb arca. A karakál teljesen átázott miközben a flamingókat üldözte a vízben, de végül feléjük kerekedett” – mondta Nicholls. „A sötét környezettől elütő, kontrasztos színek igazán pompássá teszik ezt a képet. Csodálatos jelenet, nem beszélve arról, hogy remekül elkapták a pillanatot a kamerával.”
Az idei pályázaton magyar sikernek is örülhettünk, hiszen a Small World névre keresztelt kategória első helyét Litauszki Tibornak ítélték oda. A hazai fotográfus egy molylepke táncát örökítette meg, amelyet sötétedés után egy LED lámpával világított meg és ezzel kivívta a szakmai zsűri elismerését. A többi kategória nyertes pályaműve hasonlóan lenyűgöző. A legkiemelkedőbbek közé tartozik Mauro Tronto fotója, amelyen egy szivárványt és az izlandi Godafoss-vízesés fölött ragyogó északi fényt láthatjuk. Nézzük néhány személyes kedvencünket a pályázat kiemelkedő képei közül!
Macska és a nyereménye, Will Nicholls (A pályázat fődíjának nyertese)
„Hírt kaptunk arról, hogy a Ndutu-tó partján éppen egy szervál vadászik, ezért odarohantunk, hogy láthassuk. Amikor megérkeztünk, hamar rájöttünk, hogy valójában egy karakálról van szó, nem pedig egy szerválról, aki épp a sekély vízben pihenő flamingókra vadászik. Egy perc sem telt el a megérkezésünk után, amikor az állat támadást indított, és végül (drámai módon) sikeresen levadászta az egyik gyönyörű, de szerencsétlen madarat. Ezen a képen a karakál látható, amint elsétál a nyereményével” – mesélte Nicholls, hogyan sikerült lencsevégre kapni az a pillanatot, amellyel végül megnyerte a Nature TTL fotópályázatának nagydíját.
Látlak, Tomasz Szpila (A vadon portrék kategória nyertese)
Egy afrikai elefánt port fúj, Michael Snedic (Az állatok viselkedése kategória második helyezettje)
Bámulatba ejtő, Mauro Tronto (Az éjszakai égbolt kategória második helyezettje)
Egy lepke utazása, Litauszki Tibor (Az apró világ kategória nyertese)
Pollenben csinosan, Tim Crabb (Az apró világ kategória második helyezettje)
Rája a naplementében, Andy Schmid (A vízalatti világ kategória nyertese)
A természet visszavág, Bertus Hanekom (A tájképek kategória nyertese)
Halálra csiklandozva, Dennis Stogsdill (Az állatok viselkedése kategória kiemelt képe)
A világ tetején, Sascha Fonseca (A vadkamerás képek kategória második helyezettje)
Színpompás éjszaka, Mohammad Murad (A városi vadvilág kategória kiemelt képe)
Egy másik világból, Geoffrey Reynaud (Az apró világ kategória kiemelt képe)
Forrás: My Modern Met
Nyitókép: Nature TTL