Mandula, szója vagy rizs – melyik növényi tejet válasszuk?

Milyen előnyei vannak a növényi alapú tejeknek?

Lecserélnéd a tehéntejet egy növényi változatra, de nem tudod, melyiket válaszd? Segítünk a döntésben!

Gyerekkoromban már jól a fejembe verték, hogy sok tejet kell innom, hogy „nagyra nőjjek” és erősek legyenek a a csontjaim. Vidéki lányként házi tejen nőttem fel, aminek kifejezetten szerettem az ízét, és akár magában is képes voltam hihetetlenül nagy mennyiséget eltüntetni belőle. 14 éves lehettem, amikor a családi ebéd során elfogyasztott túrógombocókat két nagy pohár tejjel kísértem le és azt hiszem, még egy nagy doboz joghurttól is sikerült megszabadítanom a hűtőt. Másnap az orvosnál kötöttem ki. „Laktóz intolerancia” – mondta a háziorvosom. Egy világ omlott össze bennem. Később kiderült, hogy csak az ipari mennyiségű fogyasztásra kell ügyelnem, azaz nem kell teljesen lemondanom a sajtokról és az egyéb tejipari termékekről. Azóta eltelt jó pár év, végül odáig jutottam, hogy ma már rá sem tudok nézni az állati eredetű tejekre.

Szerencsére a laktózérzékenyek, a vegánok és azok, akik egyszerűen szeretnének egészségesebben élni ma már rengeteg alternatíva közül választhatnak. A bolt polcain végignézve rengeteg típusú növényi tej közül választhatjuk ki a számunkra legszimpatikusabbat. A rizstől a kesudióig, a cukrozatlantól a vanília ízűig, minden alternatívának megvannak az előnyei és a hátrányai is. Az öt legnépszerűbb növényi tejről összegyűjtöttünk néhány pro és kontra érvet, amikből kiderítheted, milyen hatással vannak rád és a környezetedre a különféle növényi tejek.

1. Szója

A növényi tejek között az egyik legkedveltebb választás a szójatej, ami csökkenti a vér koleszterinszintjét, sok kalciumot, magnéziumot, vasat, cinket, káliumot, B-, E- és K2-vitamint tartalmaz. Ez az alternatíva a főzés és a sütés során tökéletesen helyettesíti állati eredetű társait, hiszen a végeredményről meg sem lehet majd mondani, hogy vegán tejjel készítettük – az állaga nagyon hasonló lesz és az ízében is minimális eltérést tapasztalhatunk.

A szójabab megítélése elég ellentmondásos – sokan állítják, hogy fogyasztása befolyásolja a hormonokat, amíg mások szerint az egyik legjobb vitaminforrás. A döntést rád bízom, de ha a következő bevásárlás során szójatejet teszel a kosaradba, akkor organikus változatot válassz! Miért? A szójabab népszerűsége hatalmasat ugrott az elmúlt években, ezért több esőerdőt is ki kellett vágni, hogy a helyére ültetvényeket tudjanak telepíteni. Az így termelt mennyiség továbbra sem bizonyult elégnek, ezért egyre nagyobb a száma a genetikailag módosított növényeknek. Ez nem azt jelenti, hogy le kell mondanod a szójatejről, de válassz tudatosan!

2. Mandula

Egy gluténmentes édeskés alternatíva, ami ráadásul 50%-kal kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a tehéntej? Jöhet! Az állati eredetű tejet könnyedén lecserélhetjük erre a jellegzetes ízű, selymes italra – tökéletes a smoothie-hoz, jó párja a reggeli granolának, de nyugodtan főzhetünk is vele. Legjobban az édességekhez és az italokhoz passzol, de cukrozatlan változatát a sós fogásokban is nyugodtan használhatjuk. A mandulatej többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag, ezért jó hatással van a vér koleszterinszintjére, valamint kiváló E- és B-vitamin forrás.

Ami a környezeti hatásokat illeti, a mandulának sokkal magasabb a vízigénye, mint a többi alternatívának. Egyetlen mandulához kb. 3-4 liter víz felhasználása szükséges. Ez valóban soknak tűnhet, de az igazság az, hogy még mindig jóval kevesebb vizet használnak el, mint a tehéntej esetében.

3. Kókusz

A kókusztejről sokan tévesen azt gondolják, hogy egyszerűen a feltört kókuszdió belsejében található léről beszélünk. Azonban a keleti konyhában nagy népszerűségnek örvendő hozzávalót a termés húsából préselik, ami olajtartalmának köszönhetően egy krémes állagú folyadékot eredményez. A világ számos pontján alkalmazzák: a curry nagy barátja, de levesek és a vegán jégkrémek összetevőjeként is gyakran találkozhatunk vele. Kókuszból készült tejszínt, joghurtot, sőt sajtot is vásárolhatunk már, amik nemcsak finomak, hanem az egészségünkre is kedvező hatással vannak – alacsony a szénhidráttartalmuk, valamint B-, C- és E-vitaminokban, cinkben, kalciumban és magnéziumban is gazdagok.

A kókusztej egyik nagy előnye, hogy a mandulával és a szójával ellentétben, nincsenek környezetkárosító hatásai. Egyre több kókuszpálmát ültetnek, ami csökkenti a levegő szennyezettségét és javít a talaj állapotán.

4. Zab

Ha magas koleszterinszinttel küzdesz, akkor számodra a zabtej a legjobb választás! Természetes D-vitamin forrás, de rengeteg egyéb vitaminnal dúsított változata is beszerezhető. Ez a növényi tej akár otthon is könnyen elkészíthető, hiszen csak zabpehelyre, vízre és egy szűrőre vagy konyharuhára van szükségünk hozzá. A boltban vásárolt és az otthon készített tej semleges íze miatt szinte bármilyen sós vagy édes étel készítése során felhasználható. Mivel textúrája nem alkalmas arra, hogy habosra verjük, ezért az ilyen édességekhez ajánlott másik alternatívát választanunk.

A zab vízigénye nem nagy, a mandulatej előállításához például hatszor több folyadékmennyiségre van szükség. A zabtermelés emellett egy egészen ökobarát iparág, hiszen jóval kevesebb széndioxidot juttat a légkörbe. Ha számodra fontos a környezetvédelem, akkor a kókusz- mellett a zabtej lehet a megfelelő választás.

5. Rizs

A rizstej remek alternatívát nyújt azoknak, akik szeretnék az állati eredetű tejet egy vegán változatra cserélni, de érzékenyek a szójára, a mandulára és a különböző növényi tejekre. Könnyen emészthető, megtalálhatóak benne egyes esszenciális aminosavak és alacsony magnéziumtartalma miatt azok is bátran fogyaszthatják, akik magas vérnyomással küzdenek. Különböző leveseket, szószokat is készíthetünk vele, de óvatosan, hiszen a tehéntejhez hasonló az íze, ám egy kicsit édesebb, ezért könnyen elronthatjuk vele a sós ételeket.

A rizsföldek öntözéséhez is számottevő mennyiségű víz felhasználására szükséges. Azonban egyre több innovatív öntözési módszert próbálnak kifejleszteni, hogy a rizstermelés ökolábnyomát csökkenteni tudják.

Nyitókép: Alexander Prokopenko/Shutterstock

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked: