Meg nem értett zseniből ünnepelt rendező: Tim Burton és az ő különleges világa

Kicsit sötét, kicsit borús és baljóslatú, de az biztos, hogy Tim Burton egyedi látásmódja figyelmet követel. Kalandozzunk el egy kicsit labirintusában, hozunk 5 kihagyhatatlan klasszikust is, amit mindenképp látnod kell!

Tim Burton karrierjét inkább hasonlítanánk egy hullámvasúthoz, mintsem egy állócsillaghoz. Legalább annyiszor ünnepelték éljenezve filmjeit, mint ahányszor megismerte a bukás fogalmát is. Az azonban biztos, hogy munkássága mellett senki nem megy el szó nélkül.

Edgar Allan Poe-tól Batmanig

Tim Burton a gimnázium után egy, a Disney által támogatott intézménybe iratkozott be, akiktől első megbízását 1981-ben kapta meg. A kezdetekben, mint fázisrajzoló dolgozott, majd karakter-tervező lett és saját ötleteit is megvalósíthatta náluk. A Vincent (1982) című báb-animációs kisfilmmel debütált, amiben a címszereplőt magáról mintázta, miközben Edgar Allan Poe-t olvas – ez a Poe iránti rajongása egyébként későbbi alkotásaiban is visszaköszönt. A Vincent sikerén felbuzdulva a Disney zöld utat adott első élőszereplős munkájának. Burton a Frankenweenie (1984) fekete-fehér történetet választotta, amiben saját zsenialitásának meg nem értettségére is reflektált és rengeteg a későbbiekben vászonra vitt alkotásában találunk rá utalásokat. Ahhoz pedig, hogy hamarosan nagyjátékfilmet is forgathatott, szükség volt Stephen Kingre is, aki a Warner Brothers figyelmét is felhívta rá. Kinget pedig nem lehet megkérdőjelezni, így a Pee-Wee nagy kalandja (1985) után a készülő Batman mozifilm rendezői székében találta magát.

Burton hullámvasútja a mozikban

A Batman forgatókönyve lassabb ütemben haladt, mint azt a rendező tervezte, így bőven volt ideje más projektekkel foglalkozni. Így hát elkészítette azt a filmet, ami mára igazi klasszikussá vált és meghozta számára a világhírnevet. A Michael Keaton és Winona Ryder főszereplésével készült Beetlejuice (1998) kasszasiker lett, és a színésznő jó pár évre biztosította nevét a Burton által rendezett filmek stáblistáin. Majd elkezdődtek a Batman (1989) forgatásai, s a már sikeres rendezőn nem kis teher volt, hiszen mindenki a szuperhős visszatérését várta. A bevételek is erről tanúskodtak, hiszen a forgatás költségei már az első hétvégén megtérültek, Tim Burton pedig a kor rajongott rendezőjévé vált.

Tim Burton munka közben az Ollókezű Edward forgatásán (Fotó: Twentieth Century Fox Pictures/Getty Images)

A siker láttán a Warnernél is szabad kezet kapott, így lett a következő filmje az Ollókező Edward (1990), amit egy gyermekkori rajza ihletett. Bevételi rekordokat ugyan nem döntött vele, de egy igazán értékes alkotással ajándékozott meg minket, amit a nézők és a kritikusok akkor és most is egyaránt elismernek. Aztán Batman visszatért, de túlzottan „burtonös“ világban találta magát, ami a rajongókat nem éppen nyűgözte le. Ellentétben a titokban készülő Karácsonyi lidércnyomással (1993), mely majdnem megháromszorozta a produkcióra költött csekély, 18 ezer dolláros ráfordítást, később pedig az Ed Wood (1994) Johnny Depp főszereplésével újra piedesztálra emelte a filmes berkekben. Aztán a Támad a Mars (1996) ismét óriási bukásnak minősült, és ebből a hullámvölgyből sokáig nem is tudott kikászálódni.

Legendás 2000-es évek

Az Álmosvölgy legendája (1999) adott új lendületet Burtonnek. Részben a Fejnélküli lovasnak köszönhetjük, hogy a kétezres években Burton ontotta magából a jobbnál-jobb, mára már kultikussá vált filmeket. A régi legendához a legbiztosabb kézzel nyúlt és egy különösen baljós történetet kerekített köré. A film hangulatához elengedhetetlen volt Johnny Depp, aki a korszak „rosszfiújaként“ vonzotta a tömegeket a mozik pénztárjai elé.

A halott menyasszonnyal ismét nagyot kaszált, s a Charlie és a csokigyár (2005) is mindenki szívébe belopta magát. Helena Bonham Carterrel kötött házasságának pedig a Sweeney Toddot (2007), az Alice csodaországbant (2010) az Éjsötét árnyékot (2012) köszönhetjük. Ekkor készült a Nagy szemek is (2010), amivel Burton a fantáziavilágából kilépve életrajzi ihletésű drámát forgatott. A Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekeiről azonban már nem szeretnénk beszélni, az sajnos elég nagy mellényúlásnak bizonyult.

Tim Burton és A halott menyasszony díszlete (Fotó: Barry King/WireImage)

Egy újabb fejezet

Tim Burton életében és karrierjében új fejezetet nyitott, amikor elvállalta a Netflix Wednesday-sorozatának rendezésére való felkérését. A különc família történetét Charles Addams 1938-as képregényéből ismerhette meg a világ, majd a ’60-as években sorozat is készült róluk. Érdekesség, hogy az 1991-es és 1993-as A galád család moziknál már felmerült Burton neve, de végül lecsúszott a rendezői székről és ezt bánta is. Így rég dédelgetett vágya vált valóra azzal, hogy a Netflixnek köszönhetően végre foglalkozhasson a témával. Az Addams család mintha pont neki íródott volna, hiszen remekül passzolnak groteszk világába, a sorozatban mind a karakterekből, mind a gót Roxfortból kihozta a maximumot. Hamarosan pedig érkezik majd a folytatás is, addig viszont tűkön ülve várjuk a Beetlejuice 2-t, amiben új kedvence, Jenna Ortega mellett régi ikonja, az eredeti filmben játszó Winona Ryder is feltűnik. Kedvenc kísérethistóriánk első részét 1998-ban mutatták be, viszont még sokan most sem biztosak abban, hogy a folytatást valaha is megnézhetik. Burtont ismerve viszont mi úgy gondoljuk, hogy a hollywoodi filmes sztrájk végéhez érve belehúznak és vége elkészül a már most 98%-os mozi.

Tim Burton és Wednesday-e, Jenna Ortega a sorozat 2022-es világpremierjén (Fotó: Gregg DeGuire/WireImage)

Burton-filmek, amiket egyszer az életben mindenkinek látnia kell

Tim Burton filmográfiája, mint látjátok, nem éppen rövid és talán méltatlan is belőle egy-egy alkotást kiragadni. Mi most mégis megtesszük, hiszen az biztos, hogy ha megszeretitek a rendező különös világát, akkor a többi filmjét már magatok veszitek fel a listátokra. Jöjjön hát egy klasszikus ötös, amivel megkezdhetitek a felzárkózást.

1. Ollókezű Edward: Egy gyönyörű történet szerelemről, feltétlen szeretetről, meg nem értettségről és az elfogadásról, vagy éppen annak hiányáról.

2. Sweeney Todd, a Fleet Street démoni borbélya: Johnny Depp és Helena Bonham Carter a ködös Londonban nyitnak piteboltot. Húsospitéjüknek az egész városban híre kel, de mitől is ilyen pokolian finomak azok?

3. Az álmosvölgy legendája: Bátor, izgalmas és a képi világát tekintve teljesen hozza, amit a rendezőtől megszokhattunk. Burton rajongóknak alapmű!

4. Beetlejuice: Nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hogy ez egy kultfilm és annak, aki nem látta, kötelező megnéznie. Egy kissé esetlen kísértethistória az 1980-as évek végéről.

5. Éjsötét árnyék: Nevéhez illően egy sötét komédia a vámpír Johnny Deppel és rokonával, Helena Bonham Carterrel.

+1 Abraham Lincoln, a vámpírvadász: Egy méltatlanul alulértékelt filmje, aminek sokatmondó címe is elárulja, mit látunk majd. Igen, Abraham Lincoln vámpírvadász lesz.

Üdvözlünk Tim Burton világában! (Photo by Jun Sato/WireImage)

 

Nyitókép: Matej Divizna/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)