Megcsalás után megbocsátás? Így építsétek vissza a bizalmat a kapcsolatotokban

Hogyan építhetjük újra vissza a bizalmat egy megcsalás után? Rögös lesz út, de járható, viszont kéz a kézben kell elindulnotok.

Néhány ember számára a megcsalás automatikusan a szakítást jelenti. Azonban akadnak olyanok, akik még mindig éreznek valamit a partnerük iránt, és a körülményektől függően megpróbálják együtt visszaépíteni a bizalmat. Ez már csak azért sem egyszerű folyamat, mert a félrelépés, a hazugság teljesen aláássa azt a természetes bizalmi légkört, ami korábban a kapcsolatot jellemezte. Ha a pár úgy dönt, újrakezdi, az első lépés az, hogy új alapokat építsenek: az őszinteség, az egymás felé fordulás, figyelem ebben az időszakban még inkább fontosak. A megcsalás egy trauma a megcsalt fél számára, ezért utat kell engedni a nyers érzelmeknek. Az elfojtásnak helye nincs, fontos, hogy a partnerünk tudja, milyen mértékű a fájdalmunk. Ugyanakkor a megcsalónak is elő kell jönni a farbával: fő, hogy megbánja tettét, és kész legyen erőfeszítéseket tenni azért, hogy helyreálljon a rend.

Ami történt, megtörtént 

A gyógyulás érdekében, bármennyire is egyszerűnek tűnik, ne söpörjétek szőnyeg alá a történteket. Ugyanis az érzelmek visszatartásánál is rosszabb, ha teljesen figyelmen kívül hagyjátok a problémát. Ha úgy tesztek, mintha mi sem történt volna, azzal nem tűnik el a gond, éppen csak ott lesz közöttetek egy kimondatlan feszültség, és nem nehéz kitalálni, hogy így a bizalom soha nem tud újra felépülni.

Ha úgy érzitek, hogy a probléma kibeszéléséhez külsős segítségre van szükségetek, akkor elsősorban ne a közvetlen környezetetekre hagyatkozzatok. Segítőkészek és biztosan a legjobbat akarják, de egy szakértő hamarabb tud segíteni abban, hogy jobban megértsétek egymást. A fontos kérdésekről való gyakori és nyílt beszélgetés elengedhetetlen az egészséges kapcsolathoz,  a párkapcsolati tanácsadás, pedig segíthet az őszinte kommunikáció kialakításában vagy helyreállításában.

Sherlock sem foglalkozna ilyennel

Sok pár esik abba a hibába, hogy azt hiszi, a bizalom kiépítése azt jelenti, hogy a partner minden lépését figyelni kell. Bármennyire is csábító lehet ez, valójában hosszú távon a maradék bizalom lerombolásához vezethet. Ha folyamatos kontroll alatt van a partner telefonja, egy nap többször is, vagy ha bármilyen olyan viselkedésbe kezdünk, amivel, azt éreztetjük vele, hogy folyamatosan szemmel tartjuk, akkor ne várjuk el, hogy épülni fog a bizalom. Ezzel a viselkedéssel pedig folyamatosan emlékeztetni fogjuk arra, valójában nem bízunk benne. 

Fotó: Manuel Breva Colmeiro/Getty Images

A múlt elmúlt, fő a jövőorinentáltság 

Megcsalás után könnyen bele lehet esni abba a rutinba, hogy állandóan a múltat bolygatjuk, az incidensen rágódunk, és saját magunkat sajnáljuk. Ahelyett, hogy arra összpontosítanánk, hogy mit tehettünk volna a megcsalás megelőzése érdekében, inkább arra összpontosítsunk, mit tehetünk most, hogy a jövőben a kapcsolat erősebbé váljon. És ne felejtsük: Ugyanazt az embert szeretjük!”. Gyakori hiba ilyenkor azt gondolni, hogy a partnerünk, már nem ugyanaz az ember, akit megismertünk. .

A legfontosabb a bizalom önmagunkkal 

Fotó: Klaus Vedfelt / GettyImages

Nem utolsósorban, és talán ez a legfontosabb, bízzunk saját magunkban. Ha ez nincs így, másban sem lesz bizalmunk. Teljesen természetes, hogy egy megcsalás után magunkban kezdjük el keresni a hibát, és kétségek merülnek fel önmagunkkal szemben, és megfogalmazódik a kérdés: Mit kellett volna másképp tennem?”, ekkor lépjünk vissza egy lépést.  Mindig emlékeztessünk magunkat, hogy bízhatunk a saját érzéseinkben, és hogy a továbblépéssel minden rendben lesz.

Nyitókép: PixelsEffect/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)