Melyik hálószoba a jobb: a sötét vagy a világos?

A nyugodt és pihentető alváshoz nagyon fontos a hálószoba színe és stílusa. Olyan árnyalatot válassz, ami segít az ellazulásban.

A hálószoba a lakás egyik legfontosabb része. Mivel a pihenéshez, regenerálódáshoz bizonyos feltételek szükségesek, nem mindegy, hogy milyen körülmények között hajtod álomra a fejed. Jó esetben a hálószoba semmi más célt nem szolgál, azaz nincs a sarkában íróasztal számítógéppel, és nem ott van a tévé. Ahhoz, hogy a napi őrületből teljes mértékben ki lehessen zökkenni, a hálószobának stresszmentes övezetnek kell lennie. Ehhez nagyon fontos, hogy jó minőségű legyen a matrac, hogy lefekvés előtt szellőztessünk, és lehetőség szerint semmilyen elektromos kütyü ne zavarja meg a pihentető alvást. Mielőtt heves vita törne ki ezügyben, szeretném jelezni, hogy a mai napig lehet kapni ébresztőórát, tehát nem igaz, hogy mobiletelefon nélkül nem lehet felkelni.

A szürke ötven árnyalata

Bár a hálószoba meghatározó árnyalatait leggyakrabban a különböző, éppen aktuális trendek alapján szokás kiválasztani, nem árt tudni, hogy az egyes színek milyen hatással vannak a hangulatunkra.  A színpszichológia szerint a hálószobában mindenképpen egy semleges, nyugtató hatású szín a megfelelő, és nem kell túldekorálni sem, a letisztult stílus a legszerencsésebb. Manapság nagyon gyakori, hogy egy színt, esetleg annak különböző árnyalatait használnak egy szobához. A legtöbbször ezek a fehér, a bézs, és a szürke variációi.

De vajon a hálószobában a sötét vagy a világos színek jobbak? A fény és a sötétség nagy hatással van ránk, hiszen ezáltal különböztetjük meg a napszakokat. „A cirkadián ritmusunk olyan, mint egy belső óra, amely reagál a nappali-éjszakai jelzésekre, ugyanúgy, mint a fény és a sötétség. Testünket úgy „tervezték”, hogy napkeltekor energikusnak és ébernek érezzük magunkat, napnyugtakor pedig nyugodtnak, fáradtnak és álmosnak. A cirkadián ritmusok pszicho-fiziológiai ciklusok, amelyek 24 órás perióduson át futnak” – mondja Stephanie Romiszewski, alvásszakértő.

Kerüld az élénk színeket!

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

BedroomDesign (@bedroomdesign) által megosztott bejegyzés

Ha nem jutunk elég fényhez a nap során, az kihat a hangulatunkra, fáradtabbnak, rosszkedvűbbnek érezhetük magunkat, nem véletlen, hogy télen sokkal melankolikusabbak vagyunk. Viszonylag ritka, hogy valaki krónikus nyári fáradtságtól szenvedjen, míg ez télen szinte természetes. A melatonin hormon szintén döntő szerepet játszik az alvás-ébrenlét ciklusban. Az agy a sötétség hatására állítja elő, ezzel is jelezve a szervezetnek, hogy éjszaka van, és beindítja a biológiai folyamatokat. Hogy miért van ennek szerepe a hálószoba színével kapcsolatban? Mert a színek nemcsak a hangulatunkat, a bioritmusunkat is befolyásolják. Lakberendezéssel foglalkozó szakemberek kifejezetten ellenzik, hogy a hálószoba citromsárga legyen, ugyanis az olyan mértékben energizál, hogy bezavar a nyugodt alvás folyamatába is. Az élénk, telített árnyalatokat a legjobb, ha a lakás nagy energiaigényű részein használjuk, például a konyhában. A hálószobában tompa, visszafogott színekre van szükség, ami nyugalmat sugároz. Ha déli fekvésű a háló, és van elegendő természetes fény, az frissességet biztosít a szobának, de nem biztos, hogy segíti a gyors elalvást. Ezért érdemes redőnyt vagy valamilyen más sötétítőt alkalmazni.

A hálószoba árasszon nyugalmat

A szakértők szerint nincs kőbe vésett szabály arra, hogy a világos vagy a sötét színek domináljanak a hálószobában. A hangsúly a letisztultságon és a harmónián van, nagyobb méretű mintákat viszont nem javasolnak sem a falra, sem a bútorokra és a függönyökre sem. A lámpáknál fontosabb, hogy az olvasólámpa megfelelő fényt adjon, ebben a szobában a mennyezeti lámpa másodlagos. Kisebb terek és ablakok esetén ajánlottak a világos színek, mivel optikailag tágítják a teret.

Sokan viszont a sötétebb színektől érzik otthonosabban magukat, ezáltal az alvásuk is nyugodtabb a sötét tónusok között. Ezt azonban nagyobb alapterületű hálószobákhoz ajánlják, egy kisebb szobát „agyonnyomhat” és fullasztóvá tehet a sötét szín. Mindenképpen olyan színt, tónust vagy árnyalatot válassz, amihez nincs negatív asszociációd, amiben el tudod engedni magad.


Van egy barátnőm, aki például fél a sötét szobában, többször előfordult, hogy a legmodernebb, ugyanakkor sötét szállodai szobában nem tudott egy percet sem aludni. Másokat viszont kifejezetten megnyugtat a sötétebb árnyalatú hálószoba, és pihentetőbbnek érzik az „éjszaka színei” között az alvást.

Ha nem érzed harmóniában magad a hálószobád színével, akkor nem fogod kényelmesnek, békésnek és nyugodtnak sem érezni. Ez pedig növeli a stresszt és a szorongást, és az alvásod minőségére is kihathat” – teszi hozzá Stephanie. Praktikus lehet, ha jól körülnézel az egyes lakberendezési áruházakban. A legtöbb helyen kompletten berendezett hálószobák vannak kiállítva, így könnyen kipróbálhatod, milyen hatással vannak rád a különböző színek és melyik berendezés áll a legközelebb hozzád. Ahol a legtöbb időt töltöd, és kellemes érzések töltenek el, azzal a színnel és stílussal biztos, hogy az otthonodban is hosszútávon ki leszel békülve.

Forrás: livingetc.com

Nyitókép: onurdongel/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

 

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)