Mélyre fúrt gyökerek: áldás vagy átok a szülőhelyünkön megöregedni?

Közel lenni a családhoz, az ismerős utcákhoz és a gyökerekhez, sokak számára vonzó lehetőség, azonban ha ugyanott öregszünk meg, mint ahol születtünk, annak megvannak az előnyei és hátrányai egyaránt.

Míg régen emberek százai élték le az életüket úgy, hogy soha nem tették a lábukat a falu határán kívülre, ma az utazások és költözések reneszánszát éljük. Egyik városból a másikba költözünk, néha az országhatárok sem szabnak akadályt és az utazásaink zömét is külföldre szervezzük, így lassan már elképzelhetetlennek tűnik, hogy a szülővárosunkban maradjunk. Bármelyik forgatókönyvet is választjuk, akár a gyökereinkhez ragaszkodunk, akár világot látnánk, előnyökkel és hátrányokkal mindkét esetben számolhatunk. Hogy az otthonmaradás esetében melyek ezek, mutatjuk.

Előnyök:

Ismerős környezet

Becsukott szemmel is tudod a járást a szülőföldeden? Ismered a fákat, az épületeket, a nap haladását és a legapróbb köveket is? Semmi nem nyújt akkora biztonság- és otthonosság érzetet, mint az, ha töviről hegyire ismerjük a környezetünket. Az egyik legnyilvánvalóbb előnye annak, ha szülőhelyünkön maradunk, az ismerős környezet nyújtotta kényelem, ami jelentősen lecsökkenti a stresszt az életünkben.

Stabil kapcsolatok

Azok, akik ugyanott maradnak, ahol felnőttek, gyakran közelebb lehetnek családjukhoz és régi barátaikhoz. Ezek a kapcsolatok fontos érzelmi támaszt nyújtanak, és segíthetnek a mindennapi élet kihívásaival való megbirkózásban. Illetve az időskori magányosság elleni küzdelemben is nagy szerepet játszanak. De nemcsak a közeli kapcsolatok, hanem a távolabbiak is stabilitást és kiszámíthatóságot nyújtanak: tudjuk, ki a bolti eladó, a postás és ugyanaz a tanár tanítja a gyerekeinket, aki minket.

Jobb mentális egészség

Egy 2013-as tanulmány, amelyet a Journal of Gerontology: Psychological Sciences and Social Sciences publikált, azt találta, hogy azok az idősek, akik a szülőhelyükön maradnak, jobb mentális egészséggel rendelkeznek. Az ismerős környezet, a családi és baráti kapcsolatok, valamint a közösségi támogatás mind hozzájárulnak az alacsonyabb stressz-szinthez és a jobb mentális egészséghez. Ráadásul egy másik, 2017-es kutatás szerint az ismerős környezetben maradó idősek kognitív funkciói jobbak lehetnek, mint azoké, akik új helyre költöznek. Az állandóság és a megszokott rutinok fenntartása hozzájárulhat a kognitív funkciók megőrzéséhez és lassíthatja a kognitív hanyatlást.

Nagymama és unokája beszélget
Fotó: Hinterhaus Productions/Getty Images

Hátrányok

Korlátozott lehetőségek

Bár az otthon maradás sok szempontból kényelmes, ugyanakkor korlátozhatja is az új lehetőségek és élmények felfedezését. Egy másik városban vagy országban való letelepedés új perspektívákat, kihívásokat és lehetőségeket kínálhat, amelyek gazdagíthatják az életünket. Egy teljesen más szeletét ismerhetjük meg a világnak és ha sikerül ott boldogulni, akkor az énerőnk és a magunkba vetett hitünk is erősödik.

Kihívások hiánya

Az új kihívások és élmények hiánya csökkentheti az élet iránti lelkesedést és motivációt. Az otthoni környezetben való megragadás néha azt eredményezheti, hogy az emberek kevésbé lesznek nyitottak az új dolgok iránt. Ilyenformán pedig a fejlődésünk is akadozhat és a problémamegoldó képességeink is szunnyadnak.

Megszokottság

A megszokottság egyben előny és hátrány is, hiszen hosszú távon ingerszegénységet és monotoniát okoz. Ez nemcsak a hétköznapi élet és rutinok terén jelentkezhet, hanem a társas interakciókban is. Ugyanazok az emberek vesznek körbe minket, akikkel ugyanazok a konfliktusok és régi sérelmek üthetik fel a fejüket újra és újra. Mivel nincs vérfrissítés, hasonló mentalitású emberek között éljük le az életünket.

Nyitókép: Christopher Hopefitch/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)